Média i lidé spílají zkorumpovaným politikům, málokdy se však hovoří o tom, že část odpovědnosti leží i na občanech a občankách, kteří a které o dění ve městech a obcích nejeví zájem a pomáhají tak vytvářet prostředí, v němž se daří úplatkům a předraženým zakázkám.
Hlavní náplní projektu, podpořeného Nadačním fondem Hyundai, který realizuje občanské sdružení Fórum 50 % a Institut komunitního rozvoje v regionech Frýdeckomístecko a Novojičínsko, je informování veřejnosti o možnostech zapojování do rozpočtovacího procesu a práce s mladými lidmi a jejich motivace k většímu zájmu o věci veřejné (v původním slova smyslu).
Lektorským tým, sestavený ze studujících maturitních ročníků a prvních ročníků VŠ, proškolil více než 500 žáků a žákyň 8. a 9. tříd základních škol v problematice tvorby obecního rozpočtu. Studující získali základní informace a sestavování rozpočtu a pomocí rolové hry si mohli sami vyzkoušet, jaké to je sedět v zastupitelstvu a rozdělovat peníze. Do konce roku bude tato hra i s návodem zdarma rozeslána na všechny základní a střední školy ve zmiňovaných regionech, příležitost osvojit si základní znalosti o hospodaření obcí tak získá dalších cca 3000 dětí.
Díky partnerovi projektu, Institutu komunitního rozvoje, byly na základě dlouhodobých kontaktů zapojeny i dvě obce - Příbor a Třanovice. Jim na míru byla vytvořena internetová aplikace, díky které se občané a občanky mohou vyjádřit k rozdělování peněz z obecního rozpočtu. Konkrétně mohou navrhnout, jakou částkou by podle nich měly být podporovány neziskové organizace působící ve zmiňovaných obcích. Odkazy na aplikaci naleznete na webových stránkách Třanovic a Příbora.
První představení aplikace proběhlo 30. 9. v Třanovicích na kulatém stole k projektu „Implementace MA21 a principů udržitelného rozvoje v Moravskoslezském kraji".
V Příboře i Třanovicích se také během podzimu uskuteční setkání neziskových organizací, veřejnosti i zástupců obce, na kterých se bude diskutovat o možnostech financování neziskového sektoru a o nastavení transparentních pravidel pro získání příspěvku z obecních peněz.
Tím však aktivity projektu nekončí - vydali jsme brožuru „Komunitní rozpočtování pro samouky a samoučky", spolu s výzkumným týmem opět z řad místních studujících budeme po volbách analyzovat jejich výsledek z hlediska zastoupení žen, prostřednictvím dotazníku zjistíme, jaké plány mají nově zvolení starostové a nově zvolené starostky atd.
Věříme, že náš projekt přispěje k tomu, aby se lidé začali více zajímat o politické dění na úrovni, která je jim nejblíže a že tento zájem povede ke zkvalitňování práce našich politiků a političek a spokojenějšímu životu všech lidí ve městech a obcích.
Dana Diváková
Partner projektu IKOR