Moravskoslezský kraj se má stát s dalšími třemi regiony v příhraničí součástí založení Evropského seskupení pro územní spolupráci (ESÚS) TRITIA. Legislativní problémy však v současnosti brání podpisu smlouvy o založení ESÚS příhraničních regionů Česka, Polska a Slovenska - Moravskoslezského kraje, Žilinského samosprávného kraje a Slezského a Opolského vojvodství.
Pomoci rozvoji vznikajícího hospodářského euroregionu TRITIA, zvýšit jeho vliv v rámci EU i podpořit podnikatelské prostředí Moravskoslezského kraje je cílem jedenáctého ročníku mezinárodní konference „Investment & Business Forum" 2010 (IFO), kterou pořádá Sdružení pro rozvoj Moravskoslezského kraje 11.-12. 10 2010 v Clarion Congress Hotel Ostrava.
„Program konference je rozdělen do tří sekcí - 1. investice do rozvoje, 2. spolupráce univerzit - výzkum, inovace, 3. hospodářská spolupráce, jaderná energetika - příležitost k rozvoji," uvedl Miroslav Fabian, generální ředitel Sdružení pro rozvoj Moravskoslezského kraje.
Smyslem vzniku ESÚS je zjednodušit přeshraniční spolupráci i společně čerpat peníze z evropských fondů. Jeho vznik je momentálně pozdržen kvůli odlišnosti právních úprav zakládajících zemí.
„Přípravu ESÚS TRITIA odstartovalo setkání čtyř partnerských regionů v Ostravě v červnu letošního roku. Mělo by jít o první společný ESÚS českých, slovenských a polských partnerů," uvedl hejtman Jaroslav Palas. V současnosti je v celé EU pouze patnáct seskupení tohoto typu, které jsou až na několik výjimek záležitostí „starých členských zemí".
Jádrem ESÚS TRITIA je katowicko-ostravská aglomerace s 8 miliony obyvatel,s územím o ploše 34 000 km2, půjde tedy o druhé největší uskupení v rámci EU. Sídlem bude polský Cieszyn, sekretariát bude fungovat v Českém Těšíně.
V čele ESÚS TRITIA bude stát ředitel a činnost bude kontrolovat dozorčí rada. K oblastem, ve kterých chtějí zmíněné čtyři regiony spolupracovat a o nichž se bude hovořit na konferenci IFO, patří především hospodářská spolupráce hlavně zaměřená na inovace a klastry, dále podpora inovačního a podnikatelského prostředí, podpora aplikovaného výzkumu a vzdělávání, spolupráce při vyhledávání strategických investorů, organizování společných misí, nebo spolupráce hospodářských komor, či univerzit.
„V tomto případě pokládám za důležité podpořit společné vzdělávání, výměnu studentů a společně se ucházet o projekty v 7. a 8. Rámcovém programu," upřesnil Petr Czekaj, ředitel konference IFO. Další oblastí spolupráce je doprava a infrastruktura, kde by se mělo společným úsilím zabezpečit kvalitní propojení regionů a dopravní dostupnost území. Společným tématem je rovněž cestovní ruch, jeho rozvoj a propagace euroregionu. ESÚS TRITIA by spolupracoval také například v oblasti životního prostředí či energetiky především na tvorbě společné energetické politiky.
Právě jedním z témat konference je letos také jaderná energetika, tedy hospodářská a obchodní spolupráce tuzemských strojírenských, elektrotechnických a stavebních firem při výstavbě jaderných elektráren v Česku.
„Účast tuzemských firem, zejména na jaderné části nově stavěných elektráren, je pro naše hospodářství klíčová a Česká republika si nesmí nechat ujít tuto příležitost," připomněl Pavel Bartoš, viceprezident Hospodářské komory ČR a prezident Sdružení pro rozvoj MSK
Dalšími tématy, o kterých budou účastníci konference jednat, jsou projekty financované společně z veřejných a soukromých zdrojů (PPP).
„Cílem je rozvíjet spolupráci veřejného a soukromého sektoru, podpořit zpracování a vyhodnocení pilotních projektů PPP v regionu, a vytvořit tak předpoklady ke zlepšení infrastruktury v Moravskoslezském kraji, což patří mezi cíle Strategie kraje," vysvětlil Petr Czekaj.
Na konferenci IFO se bude rovněž diskutovat o finančním nástroji JESSICA pro rozvoj měst.
„Za řečnickým pultem se objeví Eugenio Leanza z Evropské investiční banky, který je na program JESSICA specialista, i Daniel Foltýnek, který je národním expertem téže banky," řekl Petr Czekaj.
Na přípravě jedenáctého ročníku konference se spolu se Sdružením pro rozvoj MSK aktivně účastní také Moravskoslezský kraj, statutární město Ostrava, Krajská hospodářská komora Moravskoslezského kraje, Agentura pro regionální rozvoj, Regionální rada regionu soudržnosti Moravskoslezsko, Vysoká škola báňská - Technická univerzita Ostrava a další regionální partneři.