Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Mladí vědci z VŠB převzali mezinárodní cenu za výzkum

Nositel Nobelovy ceny J. M. Lehn předal na půdě francouzské ambasády v ČR mezinárodní ceny J. Fouriera za výzkum v počítačových vědách mladým vědcům z VŠB - Technické univerzity.
Alexandros Markopoulos a Marta Jarošová, členové týmu v současné době budovaného superpočítačového centra IT4Innovations, se umístili v TOP 5 žebříčku soutěžících (na 2. a 5. pozici) mezinárodní soutěže Josepha Fouriera.

Do této skupiny vítězů prestižní mezinárodní soutěže se dostal, a to dokonce jako první z umístěných, také další z týmu IT4Innovations - Zdeněk Vašíček, který je ale zástupcem Vysokého učení technického (VUT) Brno, přesněji Fakulty informačních technologií, partnera projektu IT4Innovations. Dále se do první pětice dostali už jen mladí počítačoví odborníci z brněnské Masarykovy univerzity a Univerzity Karlovy.

Ocenění mladí vědečtí pracovníci z týmu IT4Innovations vyhráli s počítačovými algoritmy, které umožňují zefektivnit např. konstrukční výpočty v průmyslu. Nový postup umožňuje vypočítat za 10 minut to, co se dnes počítá komerčním programem 3 dny.

Cenu Josepha Fouriera vyhlašuje Francouzské velvyslanectví ve spolupráci s průmyslem (konkrétně se společnostmi AREVA, BULL, Rhodia ČR, Sanofi a Pierre Fabre Médicament). Účastníci musí prokázat své schopnosti, vzdělání a talent předložením vlastní práce, jejíž obhajoba se pak odehrává před odbornou mezinárodní komisí.

Cílem soutěže je ocenění nejlepších studentů doktorského studia a mladých vědeckých pracovníků z oblasti informatiky a informačních technologií, se speciálním zaměřením na návrh nebo využití výpočetně náročných algoritmů a metod, simulací a modelování, či na manipulaci s velkými objemy dat pro potřeby vědy a výzkumu ve veřejné i komerční sféře. Nejtalentovanější mladé vědce pak čeká morální i finanční ocenění.

Průmyslové společnosti, s jejichž podporou se soutěž konala, udělily prvním třem finanční odměnu ve výši 50.000, 30.000 a 20.000 korun. První dva výherci, tedy právě Zdeněk Vašíček a Alexandros Markopoulos z IT4Innovations, navíc získali od Francouzského velvyslanectví v České republice stipendium na měsíční výzkumnou stáž na francouzské univerzitě podle vlastního výběru.

Předání cen se uskutečnilo v rámci oficiální slavnosti na Francouzském velvyslanectví v ČR pod společnou záštitou francouzského velvyslance v České republice Pierra Lévyho a nositele Nobelovy ceny za chemii z roku 1987 Jeana-Marie Lehna. Cena Josepha Fouriera za počítačové vědy byla letos udělena poprvé, když doplnila tradiční kategorie za jaderné vědy, za chemii, farmacii a lékařství.

Projekt superpočítače a centra excelentního počítání IT4Innovations vedou VŠB - Technická univerzita Ostrava a její partneři - Ostravská univerzita, Slezská univerzita, VUT Brno a Ústav geoniky Akademie věd ČR. Takzvaný superpočítač vznikne ve dvou etapách. První část má být k dispozici do konce roku 2012.

 Městská policie v Havířově má nový moderní komisariát

Veškeré práce na rekonstrukci budovy v Kubelíkově ulici v Havířově jsou hotovy. Stavba prošla kolaudací a městská policie tak může spustit provoz nového komisariátu. Práce vyšly radnici na 44 milionů korun.

Středisko volného času Juventus hostilo nejlepší modeláře z celé ČR

Teď nás čeká malé ohlédnutí. Podíváme se na letošní 40. ročník soutěžní výstavy modelářů. Ukážeme vám do detailů nejpropracovanějších modely a podíváme se i na práci rozhodčích.

Radnice v rámci akce Brány památek dokořán ukázala svou historii i moderní prostory

Nový Jičín se připojil k výzvě Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska a v rámci akce Brány památek dokořán otevřel veřejnosti prostory radnice, které nejsou běžně přístupné. Akci využili k návštěvě úřední budovy i školní skupiny.

Masturbace online neměla šťastný konec. Vyděrači chtěli za nezveřejnění videa 150 tisíc kč

V posledních dnech policisté evidují případy vydírání prostřednictvím sociálních sítí. V Ostravě pachatelům naletěl muž středního věku, který poslechl údajnou krásnou blondýnu a natáčel se mobilem při masturbování. Byl pak velmi překvapen, když po něm chtěla 150 tisíc, jinak video zveřejní na internetu.

Děti vyrábějí loga a erby městské části Hrabůvka v rámci oslav 100 let Velké Ostravy

Historická loga, erby a dominanty jednotlivých obvodů Velké Ostravy. Ty vznikají v rámci akce „Loguj!“ ve výtvarných dílnách ostravských knihoven. Minulý týden patřil Hrabůvce.

Děti ve Vítkovicích si budou hrát na novém hygienickém písku

Písek v pískovištích může být zdrojem závažných onemocnění. Radnice v Ostravě-Vítkovicích proto každoročně písek obměňuje. Použitý písek nekončí na skládce, ale je dál využíván např. při opravě chodníků.

V životických sadech mají kvůli počasí obavy o úrodu jablek

22. dubna 2024 20:30 | Havířov | Bára Kelnerová | Regionální zprávy POLAR

V roce 2018 sklidili v životických sadech rekordních 1 900 tun jablek. Letošní sklizeň může ohrozit počasí. Sady nyní nově vlastní město Havířov, které chce získat do vlastnictví pronajaté pozemky od zemědělského půdního fondu.

Ne nadarmo se zámku Nová Horka u Studénky přezdívá "malá Vídeň"

22. dubna 2024 17:45 | Studénka | Andrea Holeszová | Kam vyrazit

Od příchodu říšského hraběcího rodu Vetter von der Lilie do lůna úrodné krajiny podél Odry se z původně malé tvrze stává významné aristokratické sídlo, centrum hudební i výtvarné kultury.

Nemocnice Karviná-Ráj připravila pro páry čekající potomka předporodní pokoj v porodnici

22. dubna 2024 16:30 | Karviná | Monika Danková | Regionální zprávy POLAR

Nemocnice Karviná-Ráj investovala peníze do vybudování předporodního pokoje pro páry, které čekají na příchod svého potomka. Po celou dobu hospitalizace, v době porodu i po porodu, tak nemusí být partneři vůbec separováni.

Handicap centrum Škola života funguje ve Frýdku-Místku už 33 let

Handicap centrum Škola života letos oslaví své 33 narozeniny. Za tu dobu pomohlo už stovkám klientů s mentálním postižením. Stále s nimi pracuje a adaptuje je do společnosti. Od příštího roku se stacionář transformuje na centrum denních služeb.

Mistrovství ČR dětí a mládeže ve fitness sportu proběhlo v Bruntále

Po březnovém Mistrovství ČR v boxu přivítal Bruntál další prestižní podnik. Česká asociace naturální kulturistiky a fitness uspořádala pro kategorie dětí a mládeže do 18 let Mistrovství ČR ve fitness sportu. Fitness v poslední době pochází velkým rozvojem a stává se stále oblíbenějším.

Razovský pohár je nový sedmidílný přespolní běh u Slezské Harty, právě proběhlo jeho 2. kolo

Včera 15:32 | Celý MS kraj | Karel Soukop

Ani téměř zimní počasí dubnového víkendu neodradilo sportovní nadšence od účasti na Razovském poháru. Místní Sokol Razová připravil atraktivní sedmidílný přespolní běh v terénech v okolí přehrady Slezská Harta. Na druhý pohárový závod a i ve sněhové vánici sjeli běžci nejen z okresu Bruntál.

Lidé mohou policistům pomoci při objasnění úmrtí 50letého muže v Ostravě

22. dubna 2024 16:04 | Celý MS kraj | Libor Běčák

S výzvou na veřejnost se obrátili ostravští policisté, kteří objasňují okolnosti úmrtí 50letého muže ve Vítkovicích.

V Bruntále otevřeli nové prostory pro pečovatelskou službu v adaptované vile

22. dubna 2024 9:58 | Celý MS kraj | Karel Soukop | Bruntálský miniexpres

Bruntál adaptoval nové prostory pro pečovatelskou službu ve vilovém objektu v Domově pro seniory. Bývalá lékařská vila na zahradě domu po odchodu odborného lékaře zůstala bez využití. Plánované propojení s domovem pro seniory by bylo velmi nákladné. Domov proto nabídl prostory městu.

Správa silnic MSK používá nová služební vozidla na elektropohon

22. dubna 2024 9:46 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil | Dopravní revue

Správa silnic Moravskoslezského kraje udělala další krok ke snížení uhlíkové stopy. Do svého vozového parku získala pět nových elektromobilů. Jde o jednu z největších krajských organizací.

Nová cargolinka z mošnovského letiště do kazašské Almaty

22. dubna 2024 9:38 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil | Dopravní revue

Ostravské letiště rozšiřuje svou cargo dopravu zavedením nové pravidelné linky do kazašské Almaty. Od dubna ji provozuje společnost EGT Express s letadlem Boeing B767 1x týdně.