Do této skupiny vítězů prestižní mezinárodní soutěže se dostal, a to dokonce jako první z umístěných, také další z týmu IT4Innovations - Zdeněk Vašíček, který je ale zástupcem Vysokého učení technického (VUT) Brno, přesněji Fakulty informačních technologií, partnera projektu IT4Innovations. Dále se do první pětice dostali už jen mladí počítačoví odborníci z brněnské Masarykovy univerzity a Univerzity Karlovy.
Ocenění mladí vědečtí pracovníci z týmu IT4Innovations vyhráli s počítačovými algoritmy, které umožňují zefektivnit např. konstrukční výpočty v průmyslu. Nový postup umožňuje vypočítat za 10 minut to, co se dnes počítá komerčním programem 3 dny.
Cenu Josepha Fouriera vyhlašuje Francouzské velvyslanectví ve spolupráci s průmyslem (konkrétně se společnostmi AREVA, BULL, Rhodia ČR, Sanofi a Pierre Fabre Médicament). Účastníci musí prokázat své schopnosti, vzdělání a talent předložením vlastní práce, jejíž obhajoba se pak odehrává před odbornou mezinárodní komisí.
Cílem soutěže je ocenění nejlepších studentů doktorského studia a mladých vědeckých pracovníků z oblasti informatiky a informačních technologií, se speciálním zaměřením na návrh nebo využití výpočetně náročných algoritmů a metod, simulací a modelování, či na manipulaci s velkými objemy dat pro potřeby vědy a výzkumu ve veřejné i komerční sféře. Nejtalentovanější mladé vědce pak čeká morální i finanční ocenění.
Průmyslové společnosti, s jejichž podporou se soutěž konala, udělily prvním třem finanční odměnu ve výši 50.000, 30.000 a 20.000 korun. První dva výherci, tedy právě Zdeněk Vašíček a Alexandros Markopoulos z IT4Innovations, navíc získali od Francouzského velvyslanectví v České republice stipendium na měsíční výzkumnou stáž na francouzské univerzitě podle vlastního výběru.
Předání cen se uskutečnilo v rámci oficiální slavnosti na Francouzském velvyslanectví v ČR pod společnou záštitou francouzského velvyslance v České republice Pierra Lévyho a nositele Nobelovy ceny za chemii z roku 1987 Jeana-Marie Lehna. Cena Josepha Fouriera za počítačové vědy byla letos udělena poprvé, když doplnila tradiční kategorie za jaderné vědy, za chemii, farmacii a lékařství.
Projekt superpočítače a centra excelentního počítání IT4Innovations vedou VŠB - Technická univerzita Ostrava a její partneři - Ostravská univerzita, Slezská univerzita, VUT Brno a Ústav geoniky Akademie věd ČR. Takzvaný superpočítač vznikne ve dvou etapách. První část má být k dispozici do konce roku 2012.