Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Týden vědy a techniky zavítá i na Moravu

Od 1. do 11. listopadu máme jedinečnou příležitost vidět, jak se „dělá věda". Pořadatelem největšího vědeckého festivalu v České republice je Akademie věd ČR. Skupina ČEZ jako tradiční generální partner akce zpřístupní laické i odborné veřejnosti svá Informační centra a většinu elektrárenských provozů.

Společnost ČEZ se tradičně připojuje k této události, neboť popularizaci vědy a techniky považuje za klíčovou při podpoře zájmu mládeže o technické obory. Po celou dobu konání Týdne vědy a techniky otevře svá informační centra a elektrárenské provozy. Zájemcům tak nabízí různorodý a hlavně názorný pohled na energetické výrobní zdroje různých typů.

V našem regionu mohou zájemci navštívit Informační centrum Elektrárny Dětmarovice, která je svým instalovaným výkonem 800MW největší klasickou elektrárnou na Moravě. Každý návštěvník bude v úvodu seznámen se základními provozy u makety elektrárny. Následovat bude samotná prohlídka hlavního výrobní zařízení elektrárny v rozsahu kotelna, strojovna, odsíření, zauhlování a samozřejmě hlavní řídící pracoviště elektrárny, tzv. „velín". Exkurze budou probíhat na základě předchozí domluvy na tel. čísle 591 102 889, příp. e-mailové adrese miroslava.plachetkova@cez.cz.

Stranou nezůstane ani Informační centrum Přečerpávací elektrárny Dlouhé Stráně, kterou jen letos do konce srpna navštívilo 72 600 lidí. Elektrárna se v tomto týdnu stala absolutním vítězem ankety o sedm divů Olomouckého kraje a také vítězem ankety, kterou vyhlásil Olomoucký deník. Obhájila tak prvenství v anketě iDNES z roku 2005.

Elektrárna je držitelkou tři „nej": má největší reverzní jednostupňovou vodní turbínu v Evropě - 325 MW, největší spád v České republice - 510,7 m a největší instalovaný výkon z vodních elektráren ČR - 2 x 325 MW. Její další výhodou je rychlost „najetí", do sto sekund je schopna z odstavené polohy dodávat do energetické soustavy plný výkon, tedy 650 MW. Prohlídky budou probíhat po předchozí domluvě na tel. číslech 602 322 244, 585 283 282, příp. na e-mailové infocentrum.eds@cez.cz

Skupina ČEZ zve zájemce i za „hranice" severní a střední Moravy, a to např. k návštěvě jaderných elektráren Temelín a Dukovany. Otevřeny budou také uhelné elektrárny Tisová, Poříčí, Mělník, Hodonín, či severočeské Počerady a Prunéřov. Z vodních elektráren pak Štěchovice, Dalešice, Lipno, Orlík, Slapy, Střekov, Želina, či Vydra a Čeňkova pila. Zájemci mohou zavítat také do Informačního centra elektrárny Ledvice, či Obnovitelných zdrojů a malé vodní elektrárny Hučák v Hradci Králové. Zpřístupněna bude i první bioplynová elektrárna ČEZ v ČR, nacházející se v Číčově pod Brdy. Seznam otevřených pracovišť Skupiny ČEZ s kontakty naleznete na www.tydenvedy.cz/sd/udalosti/kalendar/DOD/CEZ_DOD.html

Vědci z výzkumných pracovišť Akademie věd ČR připravují širokou nabídku dalších exkurzí, kde představí své výzkumné projekty, předvedou nejmodernější vědecké přístroje i experimenty a přiblíží návštěvníkům nejnovější trendy v oblasti vědy. To vše doplní řada přednášek, vědeckých kaváren, prezentací, audiovizuálních pořadů, dokumentárních filmů, kulatých stolů, výstav a expozic.

Letošní, již 11.ročník Týdne vědy a techniky se uskuteční v Praze, Brně, Ostravě, Plzni, Českých Budějovicích, Olomouci, Hradci Králové a na mnoha dalších místech České republiky.

Více informací k programu na www.tydenvedy.cz/O_Tydnu_vedy_a_techniky/


 



V Ostravě-Jihu opravují výtluky na cestách novou metodou

Dnes 9:49 | Ostrava-Jih | Andrea Holeszová

Výtluky v Ostravě-Jihu letos opět mizí o něco rychleji, a to díky nové metodě silkot. Vysoutěžená firma je schopna touto metodou opravit denně až 100 metrů čtverečních plochy. Kromě toho ale Technické služby vyjíždějí také s dva roky starým jetpatcherem.

SŠ gastronomie, oděvnictví a služeb pořádala soutěž pro kadeřníky a kosmetičky

Dnes 9:14 | Celý MS kraj | Tomáš Tikal

Kosmeticko-kadeřnická soutěž má na SŠ gastronomie, oděvnictví a služeb ve Frýdku-Místku už svou dlouhou tradici. O letošní ročník ve znamení Random Colours byl i letos velký zájem.

Roční dítě se v Orlové opařilo kávou i 6 zraněných u nehod. Vrtulník měl za den 5 vzletů

Včera 14:14 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Náročný den mají za sebou ostravští letečtí záchranáři. Zasahovali u ročního dítěte, které se opařilo kávou. Poté si je k dalšímu popálenému vyžádali zlínští kolegové. Další zásahy měli u dopravních nehod, při kterých se zranilo 6 lidí. V jednom případě nedal 80letý řidič přednost.

MS technologická akademie propojí školy s praxí, bude zázemím pro výuku robotiky, elektromobility i digitálních oborů

Moravskoslezský kraj investuje do budoucnosti vzdělávání. V Ostravě začala výstavba sídla Moravskoslezské technologické akademie, která má propojit školy s praxí a moderními technologiemi. Nové centrum nabídne zázemí pro výuku robotiky, elektromobility nebo digitálních oborů.

Umělecké Ceny Jantar jsou rozdány, cenu za celoživotní přínos převzal Petr Rotrekl

V ostravském KD Poklad byly slavnostně předány umělecké Ceny Jantar. Ocenění patří osobnostem spjatým s Moravskoslezským krajem. Cenu za celoživotní přínos převzal Petr Rotrekl.

Preventisté MPO učili předškoláky základní pravidla dopravy. Celkem navštívili 26 školek

Včera 10:48 | Ostrava-Poruba | Jana Lipowská

Městská policie Ostrava věnovala týden v dubnu nejmenším dětem. Preventisté navštívili s programem BESIP pro předškoláčky celkem 38 tříd ve 26 mateřských školách. Nechyběla mezi nimi ani porubská Školka Exilu.

Gracia Orlová přilákala cyklistky z celého světa

Včera 15:30 | Orlová | Monika Ociepková

Gracia Orlová 2026 opět přilákala do regionu mezinárodní cyklistickou špičku. Do etapového závodu se zapojilo přes 150 závodnic, které během několika dnů absolvovaly tratě v Moravskoslezském a Zlínském kraji.

Zázemí klubu Parník v centru Ostravy čeká rekonstrukce

16. května odstartuje rekonstrukce legendárního jazzového Klubu Parník, který provozuje Centrum kultury a vzdělávání Moravská Ostrava. Zaměří se na zázemí klubu a hotova by měla být začátkem podzimu.

Ve Štramberku vykolejil poslední vůz nákladního vlaku s vápnem

Včera 16:17 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Ve středu dopoledne vykolejil ve Štramberku poslední vůz nákladního vlaku, který převážel vápno. Událost zastavila provoz na železnici mezi stanicemi Štramberk a Kopřivnice. České dráhy nasadily náhradní autobusovou dopravu.

Řidiče v Ostravě čeká další dopravní omezení. Od léta neprojedou Hlučínskou ulicí

Včera 10:12 | Ostrava-město | Anna Břenková

V Ostravě začala oprava stoletého mostu přes Hlučínskou ulici. Místem už nejezdí tramvaje a začátkem léta tudy neprojedou ani auta. Průjezd bude možný jen městským autobusům a vozidlům IZS. Práce potrvají do podzimu příštího roku.

Střední zdravotnická škola rozjela projekt Nutrifest

Dnes 9:11 | Celý MS kraj | Tomáš Tikal

Střední zdravotnická škola a Vyšší odborná škola zdravotnická pořádala studentskou nutriční konferenci s názvem Nutrifest. Místem konání se stalo Národní zemědělské muzeum v Dolních Vítkovicích.

Gymnázium P. Tigrida v Ostravě pořádá zajímavou výstavu

Dnes 9:07 | Celý MS kraj | Tomáš Tikal

Jazykové gymnázium Pavla Tigrida v Ostravě - Porubě pořádalo 8. ročník Mezinárodní výtvarné soutěže s názvem Zažij Barvy. Vernisáž výstavy se konala pod záštitou Francouzské ambasády a Francouzského institutu.

Kraj poděkoval studentům Albrechtovy střední školy za servis pro vlády ČR a SR

Neobvyklé poděkování za dobře odvedenou práci připravilo vedení Moravskoslezského kraje pro studenty v Českém Těšíně. Hejtman a jeho náměstci ve školní kuchyni připravili burgery a hranolky, které studentům sami servírovali.

Falešným slibům o zhodnocení peněz uvěřilo 270 lidí. Někteří prodali své nemovitosti, jiní přišli o celoživotní úspory

Včera 11:18 | Celý MS kraj | Anna Břenková

Krajští kriminalisté obvinili čtveřici lidí, která roky lákala důvěřivce na falešné investice. Do sítě podvodníků spadlo 270 lidí, včetně seniorů, kteří tak přišli o celoživotní úspory. Zatímco podvodníci utráceli miliony za drahá auta a cestování, jejich oběti marně čekaly na slibované zhodnocení.

Cyklista se zranil v Beskydech, horská služba ho našla díky aplikaci Záchranka

5. května 2026 17:52 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Jezdil na horském kole v Beskydech, upadl a zranil se. Operátor záchranné služby ho našel díky aplikaci Záchranka a požádal o pomoc také Horskou službu Beskydy, která se ke zraněnému 72letému muži dostala jako první.