Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Cyklista se zranil v Beskydech, horská služba ho našla díky aplikaci Záchranka

Celý MS kraj |

Jezdil na horském kole v Beskydech, upadl a zranil se. Operátor záchranné služby ho našel díky aplikaci Záchranka a požádal o pomoc také Horskou službu Beskydy, která se ke zraněnému 72letému muži dostala jako první.

V pondělí 4. května odpoledne se za tísňovou linku záchranářů dovolal muž, který se zranil v Beskydech. Jezdil na horském kole v katastru Starých Hamrů upadl a poranil si nohu. Jeho přesnou polohu pomohla dispečerovi určit aplikace Záchranka, kterou měl cyklista nainstalovanou v telefonu.

Lukáš Humpl, mluvčí ZZS MSK: "Vzhledem k nepřístupnosti terénu pro sanitní vozidlo byli o spolupráci požádáni členové Horské služby. Provedli prvotní ošetření pacienta a zajistili jeho převoz na setkávací místo, kde pacienta předali do péče záchranářského týmu ze základny ve Frýdlantu nad Ostravicí. Posádka poskytla dvaasedmdesátiletému muži přednemocniční neodkladnou péči a poté jej převezla k dalšímu odbornému ošetření do frýdecko-místecké nemocnice."

V podobných situacích může právě aplikace Záchranka výrazně urychlit pomoc a přesně určit polohu zraněného. Při pohybu v horském terénu je navíc důležité myslet na bezpečnost a nepodceňovat ani zdánlivě nenáročné trasy.

Nahlásit chybu


K tématu

Turista uklouzl na ledu a spadl do skalnaté strže. Náročný den záchranářů z Jablunkova

8. února 2026 9:14 | Jablunkov | Jiří Cileček

Pět pacientů během jednoho dne ošetřovali v sobotu záchranáři z Jablunkova. Nejnáročnější byly zásahy u dvou turistů, kteří se zranili na zledovatělých beskydských stezkách. Bylo poměrně obtížné se k nim dostat. Záchranářům pomáhali členové horské služby i policisté.

Muže zasáhl blesk v Beskydech, pomohli mu 3 sourozenci. Frýdek-Místek je za to ocenil

15. září 2025 13:14 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček

Osamoceného turistu zasáhl v Beskydech blesk. Náhodou ho potkala trojice sourozenců, kteří mu pomohli. Zůstali s ním a přivolali záchranku. Město Frýdek-Místek je proto nyní ocenilo. Tím, že nebyli lhostejní, mu totiž zachránili život.

Muže zranil při práci v lese strom. Záchranáři ho našli díky aplikaci Záchranka

28. ledna 2026 23:04 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Zraněného muže v těžko přístupném terénu u Proskovic na Ostravsku se podařilo rychle najít díky aplikaci Záchranka. Operátorka tísňové linky využila její funkci pro přesné určení polohy, která se ukázala jako klíčová. Muž se zranil při práci v lese a do nemocnice ho přepravil vrtulník.


Tragická nehoda v Ostravě-Porubě: seniora na přechodu srazilo auto

Včera 15:04 | Ostrava-Poruba | Lukáš Zavadil

Ostravští policisté vyšetřují tragickou dopravní nehodu, která se stala v neděli ráno v Ostravě-Porubě. Na ulici 17. listopadu se střetlo osobní auto Audi se starším mužem, který přecházel po přechodu pro chodce bez semaforů. Více než devadesátiletý chodec i přes poskytnutou první pomoc na místě zemřel.

Sdílená kola v Porubě jsou rok od roku vytíženější. Nejvyužívanější jsou od června do září

21. srpna 2026 14:38 | Ostrava-Poruba | Jana Lipowská

Porubané si v letních měsících užívají nejen akce, ale také projížďky na sdílených kolech. Svědčí o tom počet výpůjček, kterých v Ostravě-Porubě každým rokem přes léto přibývá.

Na sídlišti v Paskově vznikají nové zpevněné plochy

22. srpna 2026 18:00 | Paskov | Michal Feber

V ulici Papírenské v Paskově v těchto dnech probíhají stavební práce, jejichž výsledkem budou nové zpevněné plochy a chodníky, které mají zlepšit podmínky pro každodenní pohyb obyvatel sídliště.

Ostravu během týdne rozezněl a roztančil Folklór bez hranic

22. srpna 2026 10:27 | Ostrava-město | Andrea Holeszová

Pestrobarevné kroje, tradiční hudba a tance z různých koutů světa. Folklor bez hranic letos už po osmadvacáté propojil Ostravu s kulturami několika kontinentů.

Nebezpečná rostlina, která se hubí i deset let. Ostrava bojuje s bolševníkem

21. srpna 2026 17:14 | Ostrava-město | Anna Břenková

Způsobuje popáleniny a vytlačuje ostatní rostliny. Ostrava vyrazila do boje s bolševníkem velkolepým, jehož likvidace může trvat i deset let.

Mikrospánek? Tři zranění po čelním střetu dvou aut na Novojičínsku

22. srpna 2026 12:40 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

31letý řidič najednou přejel do protisměru. První protijedoucí mu stihl uhnout, další měl velké štěstí, že při vyhýbacím manévru rozbil jen zrcátka. Ten třetí to už ale nezvládl a následoval čelní střet. Hasiči museli ze dvou aut tři lidi vyprostit a záchranáři je přepravili do nemocnice, jeden letěl vrtulníkem. Na vině může být mikrospánek.

V Ostravě-Hrabůvce hořel byt, evakuovali devět lidí a dva psy

22. srpna 2026 12:07 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Dvě jednotky hasičů zasahovaly v sobotu ráno u požáru bytu v Ostravě-Hrabůvce. Z domu museli evakuovat devět lidí a dva psy, událost se obešla bez zranění. Škoda je 900 tisíc korun.

V Kozlovicích v noci kvůli bouřce evakuovali dětský tábor

22. srpna 2026 9:23 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Popadané stromy, utržená střecha i evakuace dětského tábora. Silné bouřky opět prošly i přes Moravskoslezský kraj. Hasiči měli přes noc 46 výjezdů.

Legendární bar U Waldemara prochází opravou. Radnice pro něj hledá nového nájemce

21. srpna 2026 13:56 | Ostrava-Centrum | Anna Břenková

Slavný bar U Waldemara v centru Ostravy čeká nová éra. Městský obvod Moravská Ostrava a Přívoz aktuálně rekonstruuje jeho prostory.

V Karviné se opařil roční chlapeček, do nemocnice ho přepravil vrtulník

21. srpna 2026 19:00 | Karviná | Jiří Cileček

Karvinští záchranáři spěchali v pátek v podvečer do části Nové Město. Opařil se tady teprve roční chlapeček. Po ošetření na místě ho bleskově přepravil vrtulník do ostravské fakultní nemocnice.

Na Dny NATO se po roce vrátí Red Arrows. Na nebi budou naopak chybět Gripeny

21. srpna 2026 11:28 | Celý MS kraj | Tomáš Kořistka

Legendární akrobatická skupina britského vojenského letectva Red Arrows se po roce vrátí na Dny NATO do Mošnova. Podle organizátorů to svědčí o prestiži této tradiční akce, která vždy přiláká obrovské množství návštěvníků.

Řekám chybí voda. Povodí Odry odpouští z přehrad čtyřnásobek přítoku

21. srpna 2026 10:25 | Celý MS kraj | Anna Břenková

Horké léto a minimum srážek trápí řeky v Moravskoslezském kraji. Do přehrad teď přitéká jen zlomek běžného množství vody. Přehrady ale systém drží. Povodí Odry z nich vypouští až čtyřnásobek toho, co do nich přitéká. Zachraňují tak život v řekách a zajišťují dostatek pitné vody pro celý kraj.

Hosté ve studiu: Richard Vereš (ANO), starosta Slezské Ostravy

20. srpna 2026 17:10 | Celý MS kraj | Renáta E. Orlíková

Budova na Gagarinově náměstí má být přestavěna na byty

Náraz do stromu a pád při skoku. Záchranáři vyjížděli v jeden den ke dvěma zraněným trailovým cyklistům

20. srpna 2026 14:28 | Celý MS kraj | Anna Břenková

Středeční sjezdy na trailech v Moravskoslezském kraji skončily dvěma vážnými úrazy. 21letý cyklista po nárazu do stromu v Tošovicích utrpěl vážné poranění břicha a z místa byl transportován vrtulníkem. V Návsí pak po pádu utrpěl zranění nohy a ruky 14letý chlapec.

Báňští záchranáři zachraňovali lidi z vodní šachty Jeremenko

20. srpna 2026 14:25 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Z hlubiny Vodní jámy Jeremenko v Ostravě-Vítkovicích zachraňovali báňští záchranáři lidi, kteří tam uvízli.

Cyklista se zranil v Beskydech, horská služba ho našla díky aplikaci Záchranka
Vydáno 5. května 2026 17:52, Celý MS kraj, Jiří Cileček
Jezdil na horském kole v Beskydech, upadl a zranil se. Operátor záchranné služby ho našel díky aplikaci Záchranka a požádal o pomoc také Horskou službu Beskydy, která se ke zraněnému 72letému muži dostala jako první.

ilustrační snímek; foto: Horská služba Beskydy

V pondělí 4. května odpoledne se za tísňovou linku záchranářů dovolal muž, který se zranil v Beskydech. Jezdil na horském kole v katastru Starých Hamrů upadl a poranil si nohu. Jeho přesnou polohu pomohla dispečerovi určit aplikace Záchranka, kterou měl cyklista nainstalovanou v telefonu.

Lukáš Humpl, mluvčí ZZS MSK: "Vzhledem k nepřístupnosti terénu pro sanitní vozidlo byli o spolupráci požádáni členové Horské služby. Provedli prvotní ošetření pacienta a zajistili jeho převoz na setkávací místo, kde pacienta předali do péče záchranářského týmu ze základny ve Frýdlantu nad Ostravicí. Posádka poskytla dvaasedmdesátiletému muži přednemocniční neodkladnou péči a poté jej převezla k dalšímu odbornému ošetření do frýdecko-místecké nemocnice."

V podobných situacích může právě aplikace Záchranka výrazně urychlit pomoc a přesně určit polohu zraněného. Při pohybu v horském terénu je navíc důležité myslet na bezpečnost a nepodceňovat ani zdánlivě nenáročné trasy.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/moravskoslezsky-kraj/cely-ms-kraj/11000054520/cyklista-se-zranil-v-beskydech-horska-sluzba-ho-nasla-diky-aplikaci-zachranka