Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Svatojánská věž ve Frýdku je plná zajímavostí

Kdo ještě nebyl ve Svatojánské věci, neví, o co přichází. V každém patře je zde instalována jiná a jinak netradiční výstava. Součástí věže je i stálá expozice zaměřená na historii farnosti Frýdek.

Na první pohled obyčejné zářivky. Ve skutečnosti jde o první výstavu při cestě do Svatojánské věže. Na této interaktivní výstavě si člověk může složit jakoukoliv vlastní skladbu.

Dagmar Čaplyginová, kurátor Galerie Věž: "Lidé mívají k současnému umění takový ambivalentní vztah. Mnohdy ho odmítají, protože neví, jak k němu přistoupit, anebo mu nerozumí. A já si myslím, že právě tím že koncepce Galerie Věž je zaměřena na médium instalace, kdy umělec přichází do tohoto prostoru a přímo pro tento prostor a místo vytváří své dílo, svou instalaci, takže diváci, nebo návštěvníci mohou svůj přístup k současnému umění změnit a setkávat se s ním v tomto jedinečném prostoru."

Interaktivní výstava ION od studentů brněnské univerzity je hned v několika patrech. V tom třetím je světelná socha reagující na pohyb. Na vrchol svatojánské věže vede celkem 200 schodů. Současné umění v nejvyšších patrech nahrazují exponáty ze sbírek frýdecké farnosti. Tato stálá expozice nese název Pohled do dějin farnosti Frýdek.

David Pindur, historik, Muzeum Těšínska: "Ve stálé expozici je s názvem Pohled do dějin farnosti Frýdek se nachází asi dvacítka trojrozměrných předmětů, které pocházejí z depozitáře frýdecké římskokatolické farnosti. Jedná se o dosud nevystavené předměty. V horní části expozice může návštěvník shlédnout panely, na kterých jsou texty doplněné dobovou ikonografií. Ty texty se vztahují k dějinám frýdecké farnosti a také k jednotlivým sakrálním objektům. Především tedy k farnímu kostelu sv. Jana Křtitele a k jeho věži, v níž se expozice nachází, dále k poutnímu chrámu Navštívení panny Marie ve Frýdku, k dnešní bazilice Minor, dále je zde představen kostel sv. Jošta v Komenského sadech a filiální kostely v Lískovci a ve Starém městě."

Výstava je unikátní také v tom, že se lidé mohou jednotlivých exponátů dotýkat.

Svatojánská věž bude veřejnosti otevřená od května a bude až do září, vždy od pátku do neděle.

Anna Kolajová, prodejkyně vstupenek: "Návštěvníků je hodně. A co se týká věkové kategorie, tak je to od dětí až po seniorskou generaci. Nejsou to jenom Frýdečtí, ale jezdí sem lidé třeba i z Polska. Nejvíce mě oslovují tatínci s dětmi, pro které teď máme přichystaná i razítka, když navštíví věž."

Celý projekt Zpřístupnění svatojánské věže inicioval a zaštítil Miroslav Přikryl ze sdružení Filip Neri, které věž spravuje a stará se o její provoz. Věž je veřejnosti přístupná už druhým rokem.

 

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy