Celostátní soutěž opravářů zemědělských strojů
Celostátní kolo soutěže učňů oboru opravář zemědělských strojů pořádala Střední odborná škola Bruntál. Sjelo se na něj 32 soutěžních týmů z celé České republiky.
V loňské roce zvítězil v této soutěži Tomáš Jančo z BruntáluCelostátní kolo pořádá vždy ta škola,jejíž žák v předchozím ročníku zvítězil.
Eva Nedomlelová, ředitelka SOŠ Bruntál: „Je to soutěž, která je v rámci projektu Jihomoravského kraje České ručičky a vlastně její úkolem je popularizovat učňovské školství.“
V soutěži se utkávají čtyřčlenné týmy, které své schopnosti a dovednosti prokazují na osmi pracovištích.
Zdeněk Přibyla, vedoucí odborného výcviku SOŠ Bruntál: „Jsou to pracoviště od ručního zpracování kovů přes strojní zpracování kovů, svařování, píší testy a samozřejmě součástí této soutěže je i nějaká část opravy motorů motorových vozidel. Soutěž nebo jednotlivé úkoly hodnotí učitelé odborného výcviku, kteří jsou na jednotlivých pracovištích.“
Anketa, účastníci soutěže:
„Zapojuju blinkry a jdeme mi to dobře.“
„Teď jsme psali testy autoškolácký a šlo to zatím dobře. Nemůžu si stěžovat.“
„Svařuju koutový svar vodorovný jednovrstvý.“
„Je to motor ze škodovky a seřizuju vůli ventilů.“
Odborná soutěž opravářů zemědělských strojů je jednou z jednadvaceti soutěží projektu České ručičky. Jeho cílem je propagace řemeslné dovednosti a odborné zručnosti mladé generace.
Marek Kňažík, Celostátní výbor projektu České ručičky: „Jezdíme v podstatě na tyto soutěže každý rok, zúčastňujeme se a vidíme jednoznačně vzestupnou tendenci. Myslíme si, že řemeslná odbornost dnešní mladí generace je minimálně na stejné úrovni, jako tomu bylo v minulosti.“
V letošním roce se vítězem soutěže stal Pavel Klimeš ze Střední školy řemeslné v Soběslavi. Žáci pořádající školy se kvůli objektivitě soutěže nezúčastňují.