Vedení parlamentů ČR a Polska ve Václavově
Vedení Poslanecké sněmovny ČR a polského Sejmu se pravidelně scházejí ke společnému jednání střídavě v České republice a v Polsku. Místem toho posledního byla malá vesnička Václavov na Bruntálsku.
Vedení parlamentů se zabývala především důsledky, které bude mít odchod Velké Británie z EU, dále uprchlickou krizí, nadcházejícím předsednictvím Polska ve skupině V4 a prohloubením vzájemné spolupráce.
Jan Hamáček (ČSSD), předseda poslanecké sněmovny: „Ten proces ve Velké Británii byl naprosto demokratický a je tedy třeba respektovat vůli britských voličů. Zastávám názor, že není možné velkou Británii jakkoliv, v uvozovkách, trestat za toto rozhodnutí.“
Marek Kuchciňski, maršálek polského Sejmu: „Já si myslím, že rozhodnutí Britů bude mít obrovský vliv na budoucnost EU. My jsme se na to připravovali už dlouhou dobu.“
Předsedové parlamentů se shodli v tom, že by bylo vhodné spolupráci V4 rozšířit a prohloubit.
Jan Hamáček (ČSSD), předseda poslanecké sněmovny: „My bychom byli rádi, kdybychom mohli posílit parlamentní rozměr V4 a shodli jsme se s panem maršálkem, že navrhneme našim kolegům ze Slovenska a z Maďarska, abychom stavili jakési parlamentní shromáždění visegrádské skupiny.“
Bruntálského regionu se jednání přímo netýkala. Přesto jsou pro něj přínosem.
Ladislav Velebný (ČSSD), poslanec:„Náš region je součást ČR, je to zviditelnění okresu Bruntál, takže beru to jako úspěšnou akci, která tady byla.“
Spolupracujeme vlastně už 1050 let, od doby, kdy Polsko přijalo z Česka křesťanství. Doufám proto, že budeme spolupracovat i nadále, řekl na závěr tiskové konference maršálek polského Sejmu.