Reklama

Velká cena Indiana Jonese v Rýmařově

Již po dvacáté se v Rýmařovem v podhůří Jeseníků rozléhalo práskání bičů a svištění nožů a tomahawků. Probíhala zde tradiční soutěž Velká cena Indiana Jonese ve westernových disciplínách.

Stáhnout video
Reklama

Do kempu Indiana, vybudovaném ve starém nevyužívaném lomu v Janovicích se na jubilejní ročník soutěže sjela opravdu reprezentativní účast z celé Evropy.

Pepé: „Kluk jeden ze Švýcarska tak je tady celý týden, pak je tu hodně Slováků, pak jsou tady Francouzi, je tu nějaký Američan, Němci tu jsou a Poláci. Evropa faktu skutečně celá, akorát ti Rusové mi tu chybí, vloni tu byli.“

Slávek Janov, moderátor akce: “Je tady poměrně silná konkurence 7. zemí, zejména u vrhačů nožů a tomahawků, takže je to silné mezinárodní zastoupení a já si myslím, že jako jubilejní 20. ročník se tato akce velice daří a věřím, že se povede až do konce.“

V aréně bičařů se vyznavači dlouhého biče utkali v mnoha disciplínách, zaměřených na přesnost i techniku ovládání dlouhého honáckého biče. Ty jsou dnes vyráběny z různých materiálů, včetně tradiční kůže.

Ladislav „Gin“ Šín, autor projektu, mistr světa s honáckým bičem: „Uplést dobrý bič je také kus umění a kus tradice, tohle je klasický bič MG z naší české dílny. Ty biče dneska jdou velmi sofistikované, létají mnohem rychleji, než například ty tradiční staré americké Indiana Jones biče, jak bysme je nazvali, nicméně svět se posouvá směrem k nylonu a k dalším umělým materiálům, můžete se tady setkat i s biči z umělých materiálů, obvykle z parakordu, dnešní Evropa soutěží a zabývá se biči hlavně z parakordu.

Jan Betlach, účastník, mistr světa s honáckým bičem, Česká Třebová: „Líbí ale jsem tady poprvé po 10. letech. Některý věci netrénujem vůbec, takže tady je to vlastně pro mě novinka a tím, že ani nepracuju s třímetrovým bičem, pracujeme s kratšíma bičema, tak mám bič, se kterým si to tady skoro zkouším.“

Ve vrhačské aréně se utkali mistři v hodu nožem a tomahawkem od 3. metrů až po úctyhodnou dvanáctimetrovou vzdálenost. V kempu Indiana, který se stále rozvíjí, si přišli na své skutečně všichni, soutěžili i junioři, ti nejmenší se pak mohli bavit na atrakcích pro děti.

Ladislav „Gin“ Šín, autor projektu, mistr světa s honáckým bičem:“Dnes tady máme krásný amfiteátr pro 500 lidí, kde se odehrávají nejrůznější divadelní představení, máme tady ubytování, máme tady také westernovou školu, kde probíhají nejrůznější výuky a je to takové místo setkání.“

Není to jen westernová romantika, která láká k těmto soutěžím a dovednostem. Výkony soutěžících naznačily, že dnes se již jedná o plnohodnotný westernový sport, kterým se zabývá stále více zájemců.

Mohou se účastnit jak mistrovství Evropy tak i Mistrovství světa. A ti z České republiky patří i ke světové špičce.

ReklamaOd Alexandra k Čingischánovi / výstava

02.05. 9:00 - 31.08. 17:00
Bruntál, Zámek Bruntál

Svatoslav Böhm / výstava plastik a kreseb

16.05. 9:00 - 31.08. 17:00
Bruntál, Zámek Bruntál

Pozdně gotické plastiky / výstava

17.05. 9:00 - 01.09. 17:00
Bruntál, Zámek Bruntál

ČSOB Pojišťovna, a. s., člen holdingu ČSOB
Bruntál
od 25 000 Kč do 35 000 Kč

Detail

RAME CZ s.r.o.
Bruntál
od 15 000 Kč

Detail

ELKOPLAST PARTNERS, s.r.o.
Bruntál
od 16 500 Kč

Detail

Nejčtenější zprávy

Reklama

PR články

Více PR článků
Zavřít reklamu