Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Velká cena Indiana Jonese v Rýmařově

  • Bruntál,

Již po dvacáté se v Rýmařovem v podhůří Jeseníků rozléhalo práskání bičů a svištění nožů a tomahawků. Probíhala zde tradiční soutěž Velká cena Indiana Jonese ve westernových disciplínách.

Do kempu Indiana, vybudovaném ve starém nevyužívaném lomu v Janovicích se na jubilejní ročník soutěže sjela opravdu reprezentativní účast z celé Evropy.

Pepé: „Kluk jeden ze Švýcarska tak je tady celý týden, pak je tu hodně Slováků, pak jsou tady Francouzi, je tu nějaký Američan, Němci tu jsou a Poláci. Evropa faktu skutečně celá, akorát ti Rusové mi tu chybí, vloni tu byli.“

Slávek Janov, moderátor akce: “Je tady poměrně silná konkurence 7. zemí, zejména u vrhačů nožů a tomahawků, takže je to silné mezinárodní zastoupení a já si myslím, že jako jubilejní 20. ročník se tato akce velice daří a věřím, že se povede až do konce.“

V aréně bičařů se vyznavači dlouhého biče utkali v mnoha disciplínách, zaměřených na přesnost i techniku ovládání dlouhého honáckého biče. Ty jsou dnes vyráběny z různých materiálů, včetně tradiční kůže.

Ladislav „Gin“ Šín, autor projektu, mistr světa s honáckým bičem: „Uplést dobrý bič je také kus umění a kus tradice, tohle je klasický bič MG z naší české dílny. Ty biče dneska jdou velmi sofistikované, létají mnohem rychleji, než například ty tradiční staré americké Indiana Jones biče, jak bysme je nazvali, nicméně svět se posouvá směrem k nylonu a k dalším umělým materiálům, můžete se tady setkat i s biči z umělých materiálů, obvykle z parakordu, dnešní Evropa soutěží a zabývá se biči hlavně z parakordu.

Jan Betlach, účastník, mistr světa s honáckým bičem, Česká Třebová: „Líbí ale jsem tady poprvé po 10. letech. Některý věci netrénujem vůbec, takže tady je to vlastně pro mě novinka a tím, že ani nepracuju s třímetrovým bičem, pracujeme s kratšíma bičema, tak mám bič, se kterým si to tady skoro zkouším.“

Ve vrhačské aréně se utkali mistři v hodu nožem a tomahawkem od 3. metrů až po úctyhodnou dvanáctimetrovou vzdálenost. V kempu Indiana, který se stále rozvíjí, si přišli na své skutečně všichni, soutěžili i junioři, ti nejmenší se pak mohli bavit na atrakcích pro děti.

Ladislav „Gin“ Šín, autor projektu, mistr světa s honáckým bičem:“Dnes tady máme krásný amfiteátr pro 500 lidí, kde se odehrávají nejrůznější divadelní představení, máme tady ubytování, máme tady také westernovou školu, kde probíhají nejrůznější výuky a je to takové místo setkání.“

Není to jen westernová romantika, která láká k těmto soutěžím a dovednostem. Výkony soutěžících naznačily, že dnes se již jedná o plnohodnotný westernový sport, kterým se zabývá stále více zájemců.

Mohou se účastnit jak mistrovství Evropy tak i Mistrovství světa. A ti z České republiky patří i ke světové špičce.
SHF: Smetana / Janáček: Smyčcové kvartety

12.09. 18:00
Bruntál, Evangelický kostel, Bruntál

Město Bruntál
Bruntál
od 20 000 do 30 000 Kč/měsíc

Detail

VIMZAB-kolektiv s.r.o. - pracoviště lesy okresu Bruntál
Bruntál
od 16 000 Kč/měsíc

Detail

Tetymos s.r.o. - pracoviště
Bruntál
od 16 500 Kč/měsíc

Detail

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků