O zasazení Lípy svobody se v Bruntále společně zasloužily místní sdružení Československé obce legionářské, Klub Za starý Bruntál a Moravskoslezští táborníci.
Antonín Zgažar, Československá obec legionářská Bruntál: „Je to vlastně v Bruntále novinka, protože v Bruntále žádný strom svobody nikdy v historii nebyl. Popřejeme mu, aby do těch dalších sto roků vyrostl v pořádný strom.“
Stromy svobody se často vysazovaly v období první republiky. Je to možná trochu s podivem, ale v Bruntále nikdy v historii podobný strom vysazený nebyl. Nynější legionářská lípa je tedy první.
Pavel Rapušák, Klub Za starý Bruntál: „ Nemám zaznamenáno, že by tady lípa republiky nebo lípa svobody, tak jak se nazývá různě, že by tady někde byla, takže asi je první. V parku proto, že je to místo vybráno i městským úřadem, aby to soužilo do budoucna na tomto místě.“
Vysazování Lípy svobody byl velmi slavnostní a důstojný akt. Nechyběl při něm kulturní program, malá přehlídka dobové vojenské techniky a ukázka boje československých vojáků v době 2. světové války.
Libor Hrabal, Československá tanková brigáda: „Čechoslováci se podíleli na osvobození vlastně Ostravska, Olomoucka, svou válečnou pouť zakončili v Praze. Dneska máme sto let republiky. Chceme tady odehrát takovou malou ukázku. Epizodu z dějin, z konce 2. světové války.“
Bruntálská Legionářská lípa svobody není žádný drobeček. Při vysazování byla vysoká přibližně šest metrů.