Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Bruntálským Dnům města 2019 přálo počasí

Bruntál |

Bruntál žil po dva dny oslavami. Město si slavnostmi připomínalo 806. výročí svého založení.

Páteční program byl zejména ve znamení 30. výročí založení tanečního souboru Stonožka, který patří k nejúspěšnějším tanečním souborům v republice. Na své si však přišli určitě všichni, na pódiích se vystřídali interpreti snad všech žánrů. Všechny vystupující ani nelze vyjmenovat.

„Uslyšíme bluegrass, poslechneme si jazz, budeme vidět krásnou bluesovou zpěvačku z USA, budeme tady mít skvělé hosty, bude tady Marcel Woodmann a taky tady budou děvčata Tara Fuki s vystoupením, což je velmi netradiční vystoupení vážné hudby v nevážném podání,“ přibližuje Alena Pajkošová, vedoucí Oddělení kultury MěÚ Bruntál.

„Je nádherný den a město Bruntál slaví své Dny města, Chtěl bych poděkovat organizátorům a současně pozvat širokou veřejnost, aby se přišli podívat,“ dodává starosta Bruntálu Petr Rys (STAN).

Městské slavnosti nebyli jenom záležitostí obyvatel Bruntálu, sjeli se na ně lidé ze široka daleka. Nechyběly ani významné osobnosti.

„Ať se dobře baví a ať se Bruntál a celý bruntálský okres rozvíjí,“ přeje senátor Ladislav Václavec (ANO).

„Já bych chtěl popřát všem Bruntalákům ať jsou hlavně zdraví a mají se dobře a věřím, že město Bruntál se bude dál rozvíjet, tak jak se rozvíjí,“ doplňuje náměstek hejtmana MS kraje Jan Krkoška.

„Ať si to tady všichni užijí, počasí nám vyšlo nádherně, tak ať se všichni baví,“ dodává poslanec Michal Ratiborský (ANO).

Na Dny města přijeli a své zdravice přednesli zástupci všech partnerských měst. Tak je tomu ostatně každý rok.

„Tento rok podle mě je dvacátý první rok družby mezi oběma městy. Družba probíhá nejen mezi poslanci a zástupci měst, ale i mezi dětmi, knihovnami. Je to nejen družba, ale je to podle nás bratrské město Bruntál,“ hodnotí vedoucí delegace Štúrova (SK) Gabriel Szalatnayi.

K nejslavnostnějším chvílím celých oslav patřilo udělení titulu Osobnost města. Za mimořádný přínos k družebním vztahům jej obdržely Jana Haberland z Büdingenu a Kornelia Slabáková ze Štúrova.

Nahlásit chybu


K tématu

140. výročí založení zahájili hasiči za Světlé Hory setkáním s hejtmanem a starosty okolních obcí

10. července 2023 10:33 | Bruntál | Karel Soukop

Psal se rok 1883 když byl ve Světlé Hoře na Bruntálsku ustanoven Sbor dobrovolných hasičů. Dnes si tato jednotka, kterou tvoří společně i SDH Suchá Rudná, připomíná 140. výročí svého založení. Oslavit toto výročí přijel s hasiči i hejtman MS kraje a starostové okolních obcí.

V Bruntále byly otevřeny dvě nové zubní ordinace ve spolupráci města, MS kraje a SZZ Krnov

6. března 2024 8:42 | Bruntál | Karel Soukop | Regionální zprávy POLAR

V Bruntále vznikly dvě nové zubní ambulance v adaptovaných prostorách domova pro seniory Pohoda. Vše díky spolupráci města, MS kraje a krnovské nemocnice na přestavbě i financování nových ordinací. Obyvatelé Bruntálu a okolí měli v posledních 14 dnech možnost provést předregistraci k lékaři. Toho využilo více než 5 tisíc zájemců.

Poslední květnovou sobotu bude na Slezskoostravském hradě Den Slezské

16. května 2023 15:43 | Ostrava-Slezská Ostrava | Jiří Cileček

Slezská Ostrava se připravuje na 16. ročník akce Den Slezské. Celodenní kulturně společenská akce se tradičně zaměří na rodiny s dětmi, ale zváni jsou všichni obyvatelé. Na akci nebude chybět ani mezinárodní kulinářská soutěž o Slezský bigos. Vstup na akci zůstává tradičně bezplatný.


Krojovaní horníci si pietním aktem připomněli důlní neštěstí na Dole Gabriela

Před 100 lety zahynulo při důlním neštěstí na Dole Gabriela 15 horníků. Tuto tragickou událost si připomněli krojovaní horníci v Karviné-Dolech pietním aktem a také bohoslužbou v šikmém kostele sv. Petra z Alkantary.

Klauni z Balónkova baví děti na dětském oddělení Nemocnice ve Frýdku-Místku

Pravidelně navštěvují dětská oddělení v nemocnicích a baví tamní děti. Návštěvy klaunů patří mezi nedílnou součást péče o malé pacienty i v Nemocnici ve Frýdku-Místku. Samotní klauni svou práci berou jako poslání.

Senioři se mohou hlásit o místo v novém Domově pod Bílou horou v Kopřivnici

Dnes 15:25 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Domov pod Bílou horou v Kopřivnici ode dneška přijímá žádosti o službu v domově pro seniory a v domově se zvláštním režimem. Celkem nabízí 84 míst. Nový domov buduje Moravskoslezský kraj od konce roku 2021, aktuálně se stavba dokončuje a připravuje se spuštění provozu domova jako nové krajské příspěvkové organizace. Slavnostní otevření je naplánováno na 18. červen.

Novojičínští rodáci uctili čestného občana Karla Kryla

Klub rodáků a přátel města vyhlásil v Novém Jičíně jaro Karla Kryla. Uctil tak kulaté výročí narození i úmrtí tohoto novojičínského čestného občana.

V průběhu jara vysadí ve Frýdku-Místku na 100 stromů a 400 keřů

Frýdek-Místek bude bohatší o další stovky kusů dřevin. Právě v těchto dnech totiž probíhá pravidelná jarní výsadba stromů a keřů. Letos do ní město investuje 880 tisíc korun.

Kniha očima pamětníků „K poslední šichtě – Zdař Bůh!“ mapuje důlní neštěstí před 100 lety

V pátek 12. dubna 2024, v den stého výročí ničivé exploze v Dole Gabriela byla v Karviné slavnostně pokřtěna kniha, která očima pamětníků mapuje nejen tuto ale i další, největší důlní katastrofu na Karvinsku, při které zahynulo 235 horníků.

Protidrogový vlak se po tříleté pauze vrátil varovat a odradit

Do Nového Jičína se po tříleté pauze vrátil protidrogový vlak. Revolution train tu zastavil na jeden den, otevřen byl pro školní skupiny i veřejnost zdarma.

Aktivní senioři uspořádali ve Frýdku-Místku turnaj v badmintonu

Sportem předcházejí krizi středního věku. Takové je pořekadlo seniorů ve spolku Aktivní senioři Frýdek-Místek. Aktuálně mají za sebou třetí ročník turnaje v badmintonu, který měl tradičně velký úspěch. Desítky seniorů mezi sebou s velkým nasazením soupeřili o medaile a nejlepší umístění.

Za srážení lidí čeká bezdomovce vězení. 69letá seniorka spadla dokonce na koleje

Otřesný případ agresivity řeší v těchto dnech ostravští policisté. Opilý bezdomovec se zcela bezdůvodně vrhal na kolemjdoucí na Svinovských mostech a srážel je na zem. Téměř 70letá žena dokonce skončila v kolejišti.

ŘSD do léta opraví dálniční mosty na hranicích Moravskoslezského a Olomouckého kraje

Dnes 7:19 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Ředitelství silnic a dálnic bude pokračovat v opravě mostů na dálnici D1. Po zimě se práce obnoví na hranicích Olomouckého a Moravskoslezského kraje. Práce vyjdou na 118 milionů korun a hotovo by mělo být v červenci.

Recepční

Kunčice pod Ondřejníkem Nástup: od 20. února 2024 od 25 000 Kč

Největší investicí v Bruntále za posledních několik desetiletí je příprava lokality pro výstavbu domů a bytů

Město Bruntál čekají roky největších investic v jeho novodobé historii. Byla zahájena příprava strategické rozvojové lokality s pracovním názvem Lokalita Za mlékárnou. Jde o desetihektarovou plochu, na které vyrostou desítky nových domů, jak bytových, tak pro individuální bydlení.

Poslední halový turnaj ve futsale před začátkem fotbalové sezóny v Bruntále

7. dubna 2024 11:32 | Bruntál | Karel Soukop | Bruntálský miniexpres

Každému začátku předchází i nějaký konec. Jarní začátek fotbalové sezóny znamenal i v Bruntále konec zimních halových zápasů. Poslední turnaj ve futsale, který byl i přípravou na letní velkou kopanou, se odehrál v místní sportovní hale.

Stanislav Novák, fotograf proměn a událostí by se dožil 100 let, nyní má venkovní výstavu v Bruntále

31. března 2024 17:06 | Bruntál | Karel Soukop | Bruntálský miniexpres

Narodil se v roce 1923 a po studiích, praxi v Praze i válečném totálním nasazení v Německu žil a pracoval celých 45 let v Bruntále. Fotograf Stanislav Novák byl nejen geniálním dokumentaristou. Spolupracoval s mnoha novinami a jeho práci dodnes využívají historikové, badatelé a kronikáři.

Na bruntálském zámku proběhl velký velikonoční jarmark s kulturním programem

31. března 2024 0:28 | Bruntál | Karel Soukop | Kulturní okénko

Navštívíme zámek v Bruntále, kde jeho provozovatel - Muzeum Bruntál připravil reprezentativní velikonoční jarmark. Již od ranních hodin se tady scházeli jednotlivci i celé rodiny. Jarmark proběhl v exteriérech zámku, nádvoří a přilehlých prostorách.

Právě byla zahájena přístavba nového Centrálního urgentního příjmu v krnovské nemocnici

27. března 2024 17:49 | Bruntál | Karel Soukop | Jesenický expres

Krnovskou nemocnici s krajskou působností čeká v následujících týdnech významná investice v oblasti příjmu pacientů. Půjde o přestavbu urgentního příjmu, který ve stávající podobě funguje 20 let a přestává již nemocnici stačit.

Tradiční Velikonoční jarmark zaplnil centrum Bruntálu a přilákal děti i dospělé

25. března 2024 10:41 | Bruntál | Karel Soukop | Bruntálský miniexpres

Veřejná prostranství, náměstí, hrady a zámky v celé zemi v současnosti žijí velikonočními jarmarky. Jejich úroveň a bohatost vždy závisí na partnerech, kteří se na pořádání podílejí. V Bruntále přivítalo všechny bohatě vyzdobené náměstí a plno atrakcí.

Bruntálským Dnům města 2019 přálo počasí
Vydáno 17. června 2019 12:11, Bruntál, Karel Soukop
Bruntál žil po dva dny oslavami. Město si slavnostmi připomínalo 806. výročí svého založení.

Páteční program byl zejména ve znamení 30. výročí založení tanečního souboru Stonožka, který patří k nejúspěšnějším tanečním souborům v republice. Na své si však přišli určitě všichni, na pódiích se vystřídali interpreti snad všech žánrů. Všechny vystupující ani nelze vyjmenovat.

„Uslyšíme bluegrass, poslechneme si jazz, budeme vidět krásnou bluesovou zpěvačku z USA, budeme tady mít skvělé hosty, bude tady Marcel Woodmann a taky tady budou děvčata Tara Fuki s vystoupením, což je velmi netradiční vystoupení vážné hudby v nevážném podání,“ přibližuje Alena Pajkošová, vedoucí Oddělení kultury MěÚ Bruntál.

„Je nádherný den a město Bruntál slaví své Dny města, Chtěl bych poděkovat organizátorům a současně pozvat širokou veřejnost, aby se přišli podívat,“ dodává starosta Bruntálu Petr Rys (STAN).

Městské slavnosti nebyli jenom záležitostí obyvatel Bruntálu, sjeli se na ně lidé ze široka daleka. Nechyběly ani významné osobnosti.

„Ať se dobře baví a ať se Bruntál a celý bruntálský okres rozvíjí,“ přeje senátor Ladislav Václavec (ANO).

„Já bych chtěl popřát všem Bruntalákům ať jsou hlavně zdraví a mají se dobře a věřím, že město Bruntál se bude dál rozvíjet, tak jak se rozvíjí,“ doplňuje náměstek hejtmana MS kraje Jan Krkoška.

„Ať si to tady všichni užijí, počasí nám vyšlo nádherně, tak ať se všichni baví,“ dodává poslanec Michal Ratiborský (ANO).

Na Dny města přijeli a své zdravice přednesli zástupci všech partnerských měst. Tak je tomu ostatně každý rok.

„Tento rok podle mě je dvacátý první rok družby mezi oběma městy. Družba probíhá nejen mezi poslanci a zástupci měst, ale i mezi dětmi, knihovnami. Je to nejen družba, ale je to podle nás bratrské město Bruntál,“ hodnotí vedoucí delegace Štúrova (SK) Gabriel Szalatnayi.

K nejslavnostnějším chvílím celých oslav patřilo udělení titulu Osobnost města. Za mimořádný přínos k družebním vztahům jej obdržely Jana Haberland z Büdingenu a Kornelia Slabáková ze Štúrova.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/bruntalsko/bruntal/11000016371/bruntalskym-dnum-mesta-2019-pralo-pocasi