Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Vlak z Bruntálu do Malé Morávky má jistotu na dalších 7 let

Bruntál |

Bruntálsko má nové turistické lákadlo. Na trati Bruntál Malá Morávka budou o víkendech jezdit turistické vlaky.

Vlaky budou jezdit o víkendech pravidelně pětkrát v obou směrech. Mimo to chystá dopravce i speciální vlaky.

„Jeden bude prakticky na Gastrofestival, který se koná v Karlově Studánce 10. 8. a hned na to týden později budou Borůvkové hody, které se budou konat v Malé Morávce a při obou těchhletěch akcích vypravujeme speciální vlak z Ostravy přímo do Malé Morávky,“ upřesňuje Ladislav Antalec ze Slezského železničního spolku.

O turistické vlaky byl velký zájem. Pro pamětníky i děti to byl opravdový zážitek.

Anketa, cestující: „Výborná, výborná byla, moc hezká. Trochu to hučelo, že, ale to už jako starý vagony jinak nefungují, jinak to bylo příjemné. Viděli jsme Praděd, tak jsme byli spokojení.“

„Po dlouhé době jsem viděla Praděd. Vždycky, když jedeme, tak jsem ho neviděla a teď jsem ho fakt viděla. Vrátila jsem se o šedesát tři let zpátky k tomu dřevěnému vláčku.

„Velice pěkný zážitek. Jsme tady na prázdninách s  dětma, takže nám se to velice líbilo.“

„Nám se to velice líbilo. My jsme měli i ukulele s sebou, takže byla i hudba, začínali jsme Jede, jede mašinka. Takže to bylo podbarvené tady tímto. Takže super zážitek, bezva“.

Na trati jezdí historické soupravy, které zde jezdívaly před desítkami let. Mnozí pamětníci si na ně určitě vzpomenou.

„Je to historický vagonek z přelomu 50 a 60. let 20 století, který byl vyráběn mimo jiné v Tatře Kopřivnice. Je to přípojný vagonek za motorový vůz řady M 131, dobře známý červený Hurvínek,“ dodává Ladislav Antalec.

Zajistit provoz vlaku bylo velmi složité. Dopravci dokonce říkají, že museli vést papírovou válku. Vše se podařilo díky vstřícnému přístupu Správy Železniční dopravní cesty a krajského úřadu.

„Těch formulářů a papírů je prostě hodně, tak pochopitelně zájem tam na tom kraji je a kraj k tomu přistupoval tak, že vlastně ten provoz chce. Nutno poděkovat těm úředníkům,“ konstatuje zástupce provozovatele MBM Rail Jiří Mužík.

Obnovení byť jen víkendového provozu je pro trať důležité. Zkušenosti z jiných regionů republiky to jednoznačně dokazují.

„Smlouva je podepsána na sedm let. Tak už máme jeden případ ve středních Čechách, kde za pomoci turistické dopravy se podařilo obnovit normální běžný provoz,“ dodává Jiří Mužík.

Provoz na trati Bruntál Malá Morávka bude probíhat do 15, září, kdy se v Malé Morávce budou konat řízkové hody.

Nahlásit chybu


K tématu

Borůvkové hody s rekordní účastí návštěvníků, stánků i restaurací zaplnily Malou Morávku již podvaadvacáté

22. srpna 2023 11:20 | Celý MS kraj | Karel Soukop

Podhorskou Malou Morávku již podvaadvacáté obsadili prodejci a návštěvníci dalšího ročníku Borůvkových hodů. Borůvky jako superpotravina a dietní antioxidant jsou rok od roku oblíbenější a to se projevuje na rostoucím zájmu o tuto akci.

V Malé Morávce začala biková sezóna, na její start se sjely stovky účastníků

5. června 2023 11:32 | Celý MS kraj | Karel Soukop

Malou Morávku zaplnily stovky bikerů z celé republiky. Přijely sem stylově zahájit letošní bikerskou sezónu. Zdejší tratě neboli traily jsou pověstné svou pestrostí a různými typy obtížností, díky kterým mohou areál navštěvovat celé rodiny.

Malá Morávka v Jeseníkách se zbarvila do modra. Borůvkové hody zaplnily obec i restaurace

24. srpna 2023 16:36 | Celý MS kraj | Karel Soukop

Podhorskou Malou Morávku již podvaadvacáté obsadili prodejci a návštěvníci dalšího ročníku Borůvkových hodů. Borůvky jako superpotravina a dietní antioxodant jsou rok od roku oblíbenější a to se projevuje na rostoucím zájmu o tuto akci.


Děti ve Vítkovicích si budou hrát na novém hygienickém písku

Písek v pískovištích může být zdrojem závažných onemocnění. Radnice v Ostravě-Vítkovicích proto každoročně písek obměňuje. Použitý písek nekončí na skládce, ale je dál využíván např. při opravě chodníků.

Masturbace online neměla šťastný konec. Vyděrači chtěli za nezveřejnění videa 150 tisíc kč

V posledních dnech policisté evidují případy vydírání prostřednictvím sociálních sítí. V Ostravě pachatelům naletěl muž středního věku, který poslechl údajnou krásnou blondýnu a natáčel se mobilem při masturbování. Byl pak velmi překvapen, když po něm chtěla 150 tisíc, jinak video zveřejní na internetu.

V životických sadech mají kvůli počasí obavy o úrodu jablek

V roce 2018 sklidili v životických sadech rekordních 1 900 tun jablek. Letošní sklizeň může ohrozit počasí. Sady nyní nově vlastní město Havířov, které chce získat do vlastnictví pronajaté pozemky od zemědělského půdního fondu.

Ne nadarmo se zámku Nová Horka u Studénky přezdívá "malá Vídeň"

Včera 17:45 | Studénka | Andrea Holeszová | Kam vyrazit

Od příchodu říšského hraběcího rodu Vetter von der Lilie do lůna úrodné krajiny podél Odry se z původně malé tvrze stává významné aristokratické sídlo, centrum hudební i výtvarné kultury.

Nemocnice Karviná-Ráj připravila pro páry čekající potomka předporodní pokoj v porodnici

Nemocnice Karviná-Ráj investovala peníze do vybudování předporodního pokoje pro páry, které čekají na příchod svého potomka. Po celou dobu hospitalizace, v době porodu i po porodu, tak nemusí být partneři vůbec separováni.

Handicap centrum Škola života funguje ve Frýdku-Místku už 33 let

Handicap centrum Škola života letos oslaví své 33 narozeniny. Za tu dobu pomohlo už stovkám klientů s mentálním postižením. Stále s nimi pracuje a adaptuje je do společnosti. Od příštího roku se stacionář transformuje na centrum denních služeb.

Originální dresy opavských basketbalistů se vydražily za více než 108 tisíc. Peníze pomůžou charitě

Charitativní dražba originálních červených dresů opavských basketbalistů s logem Opava 800 vynesla více než 108 tisíc korun. Dražilo se na Aukru a peníze pomohou mobilnímu hospici Pokojný přístav Charity Opava.

Mistrovství ČR dětí a mládeže ve fitness sportu proběhlo v Bruntále

Včera 15:05 | Celý MS kraj | Karel Soukop

Po březnovém Mistrovství ČR v boxu přivítal Bruntál další prestižní podnik. Česká asociace naturální kulturistiky a fitness uspořádala pro kategorie dětí a mládeže do 18 let Mistrovství ČR ve fitness sportu. Fitness v poslední době pochází velkým rozvojem a stává se stále oblíbenějším.

Frýdek-Místek zve školy i veřejnost na Den Země ve znamení Světa zvířat

Sady Bedřicha Smetany v Místku se promění na „Svět zvířat“. Stane se tak v rámci oslav Dne Země. Letošní ročník proběhne v pátek 26. dubna. Dopoledne hlavně pro školy a odpoledne pro veřejnost. Připraven bude tradičně bohatý program zvířecích, ekologických a vzdělávacích aktivit.

Vize tělocvičny Tyršovy školy už má reálné obrysy, stát by mohla do čtyř let

Absenci kvalitní tělocvičny se základní škola na Tyršově ulici snaží řešit asi dvacet let. Nyní rada města její požadavek posvětila, schválila studii nového školního sportoviště, to by mohlo stát do čtyř let.

V Bruntále otevřeli nové prostory pro pečovatelskou službu v adaptované vile

21. dubna 2024 18:04 | Bruntál | Karel Soukop | Bruntálský miniexpres

Bruntál adaptoval nové prostory pro pečovatelskou službu ve vilovém objektu v Domově pro seniory. Bývalá lékařská vila na zahradě domu po odchodu odborného lékaře zůstala bez využití. Plánované propojení s domovem pro seniory by bylo velmi nákladné. Našlo se však nové řešení.

Unikátní výstava „Ve znamení černého kříže“ na bruntálském zámku

21. dubna 2024 17:53 | Bruntál | Karel Soukop | Kulturní okénko

Velmi zajímavou a originální výstavu připravilo Muzeum v Bruntále ve výstavní síni bruntálského zámku. Pod názvem „Ve znamení černého kříže“ se zabývá se působením Řádu německých rytířů v Jeseníkách. Řád, vznikl již ve 12. století za křižáckých výprav do Palestiny nejprve jako řád špitální. Rytířským se stal až na konci 12. století za papeže Inocence III.

Největší investicí v Bruntále za posledních několik desetiletí je příprava lokality pro výstavbu domů a bytů

14. dubna 2024 19:24 | Bruntál | Karel Soukop | Bruntálský miniexpres

Město Bruntál čekají roky největších investic v jeho novodobé historii. Byla zahájena příprava strategické rozvojové lokality s pracovním názvem Lokalita Za mlékárnou. Jde o desetihektarovou plochu, na které vyrostou desítky nových domů, jak bytových, tak pro individuální bydlení.

Poslední halový turnaj ve futsale před začátkem fotbalové sezóny v Bruntále

7. dubna 2024 11:32 | Bruntál | Karel Soukop | Bruntálský miniexpres

Každému začátku předchází i nějaký konec. Jarní začátek fotbalové sezóny znamenal i v Bruntále konec zimních halových zápasů. Poslední turnaj ve futsale, který byl i přípravou na letní velkou kopanou, se odehrál v místní sportovní hale.

Stanislav Novák, fotograf proměn a událostí by se dožil 100 let, nyní má venkovní výstavu v Bruntále

31. března 2024 17:06 | Bruntál | Karel Soukop | Bruntálský miniexpres

Narodil se v roce 1923 a po studiích, praxi v Praze i válečném totálním nasazení v Německu žil a pracoval celých 45 let v Bruntále. Fotograf Stanislav Novák byl nejen geniálním dokumentaristou. Spolupracoval s mnoha novinami a jeho práci dodnes využívají historikové, badatelé a kronikáři.

Na bruntálském zámku proběhl velký velikonoční jarmark s kulturním programem

31. března 2024 0:28 | Bruntál | Karel Soukop | Kulturní okénko

Navštívíme zámek v Bruntále, kde jeho provozovatel - Muzeum Bruntál připravil reprezentativní velikonoční jarmark. Již od ranních hodin se tady scházeli jednotlivci i celé rodiny. Jarmark proběhl v exteriérech zámku, nádvoří a přilehlých prostorách.

Vlak z Bruntálu do Malé Morávky má jistotu na dalších 7 let
Vydáno 8. července 2019 13:42, Bruntál, Karel Soukop
Bruntálsko má nové turistické lákadlo. Na trati Bruntál Malá Morávka budou o víkendech jezdit turistické vlaky.

Vlaky budou jezdit o víkendech pravidelně pětkrát v obou směrech. Mimo to chystá dopravce i speciální vlaky.

„Jeden bude prakticky na Gastrofestival, který se koná v Karlově Studánce 10. 8. a hned na to týden později budou Borůvkové hody, které se budou konat v Malé Morávce a při obou těchhletěch akcích vypravujeme speciální vlak z Ostravy přímo do Malé Morávky,“ upřesňuje Ladislav Antalec ze Slezského železničního spolku.

O turistické vlaky byl velký zájem. Pro pamětníky i děti to byl opravdový zážitek.

Anketa, cestující: „Výborná, výborná byla, moc hezká. Trochu to hučelo, že, ale to už jako starý vagony jinak nefungují, jinak to bylo příjemné. Viděli jsme Praděd, tak jsme byli spokojení.“

„Po dlouhé době jsem viděla Praděd. Vždycky, když jedeme, tak jsem ho neviděla a teď jsem ho fakt viděla. Vrátila jsem se o šedesát tři let zpátky k tomu dřevěnému vláčku.

„Velice pěkný zážitek. Jsme tady na prázdninách s  dětma, takže nám se to velice líbilo.“

„Nám se to velice líbilo. My jsme měli i ukulele s sebou, takže byla i hudba, začínali jsme Jede, jede mašinka. Takže to bylo podbarvené tady tímto. Takže super zážitek, bezva“.

Na trati jezdí historické soupravy, které zde jezdívaly před desítkami let. Mnozí pamětníci si na ně určitě vzpomenou.

„Je to historický vagonek z přelomu 50 a 60. let 20 století, který byl vyráběn mimo jiné v Tatře Kopřivnice. Je to přípojný vagonek za motorový vůz řady M 131, dobře známý červený Hurvínek,“ dodává Ladislav Antalec.

Zajistit provoz vlaku bylo velmi složité. Dopravci dokonce říkají, že museli vést papírovou válku. Vše se podařilo díky vstřícnému přístupu Správy Železniční dopravní cesty a krajského úřadu.

„Těch formulářů a papírů je prostě hodně, tak pochopitelně zájem tam na tom kraji je a kraj k tomu přistupoval tak, že vlastně ten provoz chce. Nutno poděkovat těm úředníkům,“ konstatuje zástupce provozovatele MBM Rail Jiří Mužík.

Obnovení byť jen víkendového provozu je pro trať důležité. Zkušenosti z jiných regionů republiky to jednoznačně dokazují.

„Smlouva je podepsána na sedm let. Tak už máme jeden případ ve středních Čechách, kde za pomoci turistické dopravy se podařilo obnovit normální běžný provoz,“ dodává Jiří Mužík.

Provoz na trati Bruntál Malá Morávka bude probíhat do 15, září, kdy se v Malé Morávce budou konat řízkové hody.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/bruntalsko/bruntal/11000016603/vlak-z-bruntalu-do-male-moravky-ma-jistotu-na-dalsich-7-let