Drezúra, parkur a terénní skoky. To jsou disciplíny, ze kterých se soutěž všestrannosti skládá. Prověří tedy koně i jezdce opravdu po všech stránkách.
„Po drezurní zkoušce získá jezdec nějaké trestné body. K těm se přičítají trestné body za skokovou zkoušku a nakonec tady ta terénní zkouška, ty terénní skoky pevné. K těm se přičítají další trestné body a z toho vznikne vítěz a další pořadí,“ říká pořadatelka a startérka Naděžda Knopová.
„Soustředit se, nenechat hlavu tam někde za rohem, poslouchat rady trenéra a zapamatovat si je. Odvaha určitě a odvaha koně,“ hodnotí Jana Riedlová, jezdkyně, Pohořany.
„Už jsem byla v Lošticích, takže už připravuju od ledna, Hlavně nadýchávat, nějaké skoky určitě, drezurně. To je všechno se vším,“ dodává jezdkyně Věra Macháňová.
„Trénujeme pětkrát týdně a potom vyjedeme občas na závody. Ona je mladá čtyřletá kobyla, takže to má jako tréninkově,“ popisuje Adéla Faltusová, jezdkyně z Lanškrouna.
Pro soutěž jezdecké všestrannosti je charakteristické, že se nedělí na žádné věkové ani jiné kategorie. Může se tedy klidně stát, že se utkají babička s vnučkou nebo děda s vnukem.
„Tady není věková kategorie omezená, v podstatě tady můžou startovat jak junioři, tak vlastně ta horní hranice nemá limit,“ potvrzuje rozhodčí Alice Hovjacká.
„Letos kristovy léta, třiatřicet roků. Před třiatřiceti lety jsem přijel do Loštic, nikdy jsem to ani neviděl. Tam mě to chytlo a za dva roky jsem už pořádal předkolo Zlaté podkovy. Pokud je chlap zdravý. Já tady nejsu nejstarší, ještě jsou dva starší,“ uvádí jezdec Petr Rydval ze Zlínska.
Součástí soutěže všestrannosti byla ale tak zvaná kategorie hobby. Ta byla určená pro začátečníky a ty, kteří si soutěž chtějí zkusit.