Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Bruntálský děkan navštívil Dětřichov nad Bystřicí. Slavnostně vysvětil zdejší obnovený památný kříž

  • Bruntál,

Novou, lépe řečeno staronovou původní podobu získal památný kříž na hřbitově v Dětřichově nad Bystřicí. Jeho obnova je zásluhou skupiny nadšených dobrovolníků.

O památný historický kříž dlouhá léta nikdo nedbal. Naštěstí se našlo několik lidí, kteří se rozhodli na poslední chvíli jej zachránit. Podařilo se jim získat dotace, upořádali peněžní sbírku a benefiční koncert a za získané prostředky nechali kříž odborně zrestaurovat.

„Je to zdařilé dílo a jsme také vděčni všem lidem, kteří nám pomohli tady toho se zúčastnit, protože se nasbíralo mnoho peněz jednak tady občanů z vesnice no a přispěly nám také nadace a některé církevní organizace,“ potvrzuje správce kostela Karol Wolf.

Obnovený kříž slavnostně požehnal bruntálský děkan. Při této příležitosti ocenil práci dobrovolníků.

„Je to projev dobré vůle lidí, že se starají nejenom o krásné památky, kostel, hřbitov, ale také že zachovávají kolorit zdejší krajiny, do které patří jistě kříže, krásné remízky, kde jsou boží muka a touto cestou bych chtěl poděkovat těm, kteří se o to zasloužili,“ říká bruntálský děkan František Zehnal.

Obnova kříže přinesla ještě jeden významný efekt. Výrazně stmelila lidi mezi sebou a prohloubila u nich sounáležitost s krajinou, kde žijí.

„Je to svým způsobem výraz takového, jako že jsme pyšní na to, že jsme tady v Dětřichově všichni. Máme tady nějakou kulturní památku a v rámci sousedských vztahů se to tak nějak trošku sblížilo,“ konstatuje Karol Wolf.

„Přejeme si, aby v této krásné krajině našeho bruntálského děkanství také prožívali, že je to náš domov, odkaz také našich předků, o který se staráme´,“ uzavírá bruntálský děkan.

Obnovený kříž stojí jen několik metrů od dětřichovského kostela svatého Jiří. Ten prošel důkladnou renovací před několika lety.


Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků