Bruntálský děkan navštívil Dětřichov nad Bystřicí. Slavnostně vysvětil zdejší obnovený památný kříž

  • 10:39,
  • Bruntál,

Novou, lépe řečeno staronovou původní podobu získal památný kříž na hřbitově v Dětřichově nad Bystřicí. Jeho obnova je zásluhou skupiny nadšených dobrovolníků.

O památný historický kříž dlouhá léta nikdo nedbal. Naštěstí se našlo několik lidí, kteří se rozhodli na poslední chvíli jej zachránit. Podařilo se jim získat dotace, upořádali peněžní sbírku a benefiční koncert a za získané prostředky nechali kříž odborně zrestaurovat.

„Je to zdařilé dílo a jsme také vděčni všem lidem, kteří nám pomohli tady toho se zúčastnit, protože se nasbíralo mnoho peněz jednak tady občanů z vesnice no a přispěly nám také nadace a některé církevní organizace,“ potvrzuje správce kostela Karol Wolf.

Obnovený kříž slavnostně požehnal bruntálský děkan. Při této příležitosti ocenil práci dobrovolníků.

„Je to projev dobré vůle lidí, že se starají nejenom o krásné památky, kostel, hřbitov, ale také že zachovávají kolorit zdejší krajiny, do které patří jistě kříže, krásné remízky, kde jsou boží muka a touto cestou bych chtěl poděkovat těm, kteří se o to zasloužili,“ říká bruntálský děkan František Zehnal.

Obnova kříže přinesla ještě jeden významný efekt. Výrazně stmelila lidi mezi sebou a prohloubila u nich sounáležitost s krajinou, kde žijí.

„Je to svým způsobem výraz takového, jako že jsme pyšní na to, že jsme tady v Dětřichově všichni. Máme tady nějakou kulturní památku a v rámci sousedských vztahů se to tak nějak trošku sblížilo,“ konstatuje Karol Wolf.

„Přejeme si, aby v této krásné krajině našeho bruntálského děkanství také prožívali, že je to náš domov, odkaz také našich předků, o který se staráme´,“ uzavírá bruntálský děkan.

Obnovený kříž stojí jen několik metrů od dětřichovského kostela svatého Jiří. Ten prošel důkladnou renovací před několika lety.
Klaus Union CZ a.s.
Bruntál
od 30 000 Kč do 35 000 Kč

Detail

Základní škola a Mateřská škola Široká Niva, okres Bruntál, příspěvková organizace
Bruntál
od 25 000 Kč

Detail

HOBES, spol. s r. o.
Bruntál
od 17 000 Kč do 24 000 Kč

Detail

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků