Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Zdravotně postižení v Bruntále budou mít nové bydlení i dílny. Sagapo čeká výstavba nového sídla

  • Bruntál,

Nové moderní zařízení pro mentálně postižené vyroste v Bruntále. Představitelé Moravskoslezského kraje už předali staveniště stavební firmě.

K zahájení stavebních prací dojde v nejbližších dnech. Nové zařízení nahradí nevyhovující a nevyužívané budovy, které v minulosti sloužily příspěvkové organizaci Sagapo. Stavba by měla být dokončená v březnu příštího roku.

„Na stávajícím pozemku dojde k demolici všech těchto objektů. Proběhne zde nová výstavba pro službu Domov pro osoby se zdravotním postižením, který nově bude mít kapacitu osmnáct uživatelů,“ popisuje ředitel Sagapo Bruntál Petr Konečný.

Budou to vlastně tři vedle sebe postavené rodinné domky, v každém bude bydlet šest uživatelů v malých domácnostech.

„V druhé polovině pozemku, který v podstatě bude oddělený, bude postavena nově služba sociálně terapeutická dílna, která už budeš mít také vyšší kapacitu čtyřicet uživatelů než dnešních třicet šest a bude tam komplet bezbariérové zázemí,“ doplňuje Petr Konečný.

Moravskoslezský kraj získal objekt Sagapa od státu před patnácti lety. Tehdy toto zařízení patřilo k nejmodernějším v kraji. Za tu dobu se ale situace zásadně změnila.

„Vlastně dneska Sagapo tak jak bylo vystavěno v sedmdesátých letech, tak už neodpovídá potřebám. Rozhodli jsme se pro významnou změnu a věříme, že po tom roce a půl se Sagapo stane znovu jednou z vlajkových lodí v kvalitě poskytovaných služeb,“ říká vedoucí Odboru sociálních věcí MS kraje Daniel Rychík.

Náklady na výstavbu zaplatí Moravskoslezský kraj. Významnou část celkových nákladů uhradí z dotace Evropské unie.

„Moravskoslezský kraj získal v podstatě šedesátimilionovou dotaci z Evropských fondů a dalších šedesát milionů bude investovat ze svých. Věříme, že v březnu příštího toku tuto stavbu převezmeme a budeme znovu vlastně užívat ji pro naši příspěvkovou organizaci Sagapo,“ přibližuje náměstek hejtmana MS kraje Jiří Navrátil.

Sagapo svou činnost pochopitelně nepřerušilo. Do přestěhování do nových objektů bude působit v budově bývalé bruntálské obchodní akademie.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy