Na Dni archeologie mohli strávit den dospělí i jejich děti.
Nikola Šuhejová, archeoložka a pořadatelka: „Odpoledne plné přednášek a workshopů, tentokrát na téma krása kovů. Zájemci si například mohou poslechnout přednášku na téma Umění v odlitku, kterou si pro ně připravil doc. Lichý z VŠB nebo se mohou zastavit u stánku naší konzervátorky, která si pro malé i velké připravila ukázku konzervátorství v praxi. Od 17 hodin se potom všichni mohou přesunout do prostoru Salla tereny a shlédnout zábavnou show Rošťáci a zvířátka.“
Mnoho návštěvníků zaujaly ukázky výroby kovových předmětů a šperků, které si mohli také odnést domů.
Petr Lichý, VŠB Ostrava: „Na našem stánku se lidi mohou dozvědět, jak se produkují odlitky s moderními technologiemi. Máme tady na stánku ukázku výroby odlitků odstředivým litím z nízkotavitelných slitin. Slitiny cínu nebo slitiny zinku. A samozřejmě, můžou si to tady opracovat a něco přivézt.“
Opracováním drahých kovů a výrobou šperků se zabývala i další stanoviště.
Dana Rulfová, knihovnice a šperkařka: „Můžou si udělat svůj vlastní šperk. Ražbou, protože toto bylo vlastně původní, že se dal mezi dva kusy a bouchlo, no ale protože je to jenom umělohmotné, dřív se to dělalo z kovu, tak to děláme těmi vykrajovátky.“
Zdeňka Šipošová, výtvarnice: „Snažím se tady předvádět nějaké šperky, které se vlastně dochovaly z archeologických vykopávek z nějaké doby bronzové, měděné. Každý si může doma udělat cokoli, stačí tzv. zvonkový drát.“
Důležitou stránkou práce s kovy je především péče o ně.
Tereza Alex Kilnar, konzervátorka: „Ukazujeme si konzervaci železných předmětů, konkrétně tanátovacím roztokem, kdy vlastně se nanáší zhruba v pěti vrstvách a zakonzervuje ten předmět na zhruba 10 let, aby tnám znovu nezrezl. Jde to jenom na železo, protože on vlastně potom takhle zčerná a bohužel barevné kovy by nám to taky zbarvilo, což samozřejmě nikdo nechce. Je to tanátovací roztok, je to vlastně směs etanolu, destilované vody a taninu, což je takový prášek, který se získává z organických materiálů, všechno je volně dostupné i dá se to najít na googlu, takže si to někdo může vyzkoušet i doma, pokud chce.“
S výskytem vzácných kovů, rudami a jejich těžbou seznámil návštěvníky historik Igor Hornišer.
Igor Hornišer, histotrik: „Na mém stánku by si návštěvníci měli možnost přesvědčit se, jak vypadá zlatonosná ruda, stříbronosná ruda, železná ruda, struska, surové železo, čili všechny ty produkty a všechny ty suroviny, se kterými se lidi potkávali, když tady těžili kovy, drahé kovy a železné kovy. Zlatonosná ruda, když se na ni podíváme pouhým okem, tak zjistíme, že není vůbec nijak pěkná a člověk by si řekl, jak oni to zjistili, že to tam je. Takže je to takový rezavý kámen.“
Celý Den archeologie byl plný přednášek a besed, doplněných také ukázkou práce uměleckého kováře i divadlem pro děti.