Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Den archeologie na bruntálském zámku bavil a poučil

Celý MS kraj |  | Jesenický expres

Na zámku v Bruntále navštívíme Den archeologie. Je to již pravidelná akce, která se však každý rok zaměřením tematicky liší. Ve sklepeních zámku najdou návštěvníci nejen poučení, ale i zábavu a možnosti vlastního tvoření.

Po loňském geologickém Dni archeologie byl ten letošní věnován středověkému umění.

Nikola Šuhejová, archeoložka, pořadatelka: „Letošní ročník je na téma Umění v čase a snažme se návštěvníkům přiblížit různé druhy umění, třeba pravěké umění malby, středověké iluminace v knihách od pravěkých nástěnných maleb po středověké umění na kůži až po vrcholně středověkých cínařů. Návštěvníci budou mít možnost na vlastní oči sledovat práci s cínem a výrobu poutnických odznaků. Kdo by měl zájem, může si to dokonce i sám vyzkoušet."

Dospělí účastníci Dne archeologie mohli absolvovat také sérii odborných přednášek.

Nikola Šuhejová, archeoložka, pořadatelka: "Přednášky si připravili především naši historikové a archeologové, ale pozvání přijali i odborníci z okolních institucí. Přednášky jsou spíše pro ty starší návštěvníky, kteří se chtějí jen tak posadit a poslechnout si něco zajímavého. Máme tu například téma Tetování v pravěku nebo besedu na téma Nepohodlné dědictví aneb proč se ničí památky."

Mezi ukázkami umění středověku byla také dnes již neobvyklá povolání. Jedním z nich byl lejec.

Petr Šibl, lejec: „Já jsem lejec poutnických cínových odznaků. To řemeslo je populární po celý středověk, protože pokaždé, když se někdo vydal na nějaké poutní místo, kde ležely ostatky nějakého svatého, tak si chtěl odnést něco na památku, například v Canterbury, kde zavraždili Tomáše Becqueta, prokláli ho mečem, tak si poutníci donášeli na jeho pamětnou takovýhle mečík. Jak můžete vidět, dělám všechny další možné odznáčky ze 14. a 15. století. Snažím se o repliky i v měřítku 1:1. Je to převážně z cínu s malou příměsí olova, ve středověku by byly spíše olověné, než cínové, já se snažím, ať jsou co nejméně závadné. Má to teplotu tání do 300 stupňů, nad plynovým hořákem to roztavíte úplně v pohodě a kdybyste to chtěli zkoušet doma, tak určitě sádrová forma na to bude fungovat, jenom se bude časem trošičku vylamovat a doporučuji, nechat ji několik týdnů vyschnout.“

Ukázky výtvarné tvorby našich předků využívaly zdi, papír nebo například kůži.

Jan Pavelka, archeolog: „Já mám tady rekonstrukci zdobení kůže, jak to bylo ve středověku. Takových těch technik je vícero. Tady zrovna co mám, to je řezba, předtím byl tady takový motiv, to je buď nějakou tupou stranou šídla a naznačit na tu kůži, pak by se mohl vyřezat. Pak se vlastně může dělat ještě tzv. Matování a pak vlastně bude vypadat takové pouzdro na nůž, které bylo ve středověku oblíbené. Většinou byl právě takovýhle nějaký vzor. Tohle je klasická hovězí tříslem činěná kůže. Pak se může zdobit třeba takovými razničkami, takový oblíbený vzor, celoplošný.“

V zámeckém sklepení si mohli návštěvníci vyzkoušet i umění kaligrafie, výroby ozdob nebo malování středověkých zavařovaček a tvorbu na zeď jeskyně.

Nahlásit chybu


K tématu

Zámecký vánoční jarmark v Bruntále byl nabitý k prasknutí a přivítal davy návštěvníků

10. prosince 2023 15:35 | Celý MS kraj | Karel Soukop

Zámecký vánoční jarmark v Bruntále byl v letošním roce nabitý mnoha akcemi a těšil se velké návštěvnosti. Zámecké nádvoří lemovaly desítky stánků. Představily se místní hudební i pěvecké soubory, tvořivé vánoční dílničky byly otevřeny pro děti.

Zpívání na schodech bruntálského zámku patřilo letos sboru Bernardini z Břidličné

27. listopadu 2023 12:17 | Celý MS kraj | Karel Soukop

Na zámku v Bruntále Proběhlo tradiční Zpívání na schodech. Akce, kterou se tady každoročně prezentují vánočními koncerty nejlepší pěvecké sbory regionu. Po posledním Pěveckém sboru města Vrbna přijal letos pozvání známý sbor Brnardini z Břidličné.

Zpívání na schodech bruntálského zámku patřilo letos sboru Bernardini z Břidličné

28. listopadu 2023 16:00 | Celý MS kraj | Karel Soukop

Na zámku v Bruntále proběhlo již tradiční adventní Zpívání na schodech. Akce, kterou se tady každoročně prezentují vánočními koncerty nejlepší pěvecké sbory regionu. Po posledním Pěveckém sboru města Vrbna přijal letos pozvání známý sbor Brnardini (čti Bernardyny) z Břidličné.


Americký developer představil projekt průmyslové zóny v Karviné

Americká developerská společnost spolu se zástupci MS kraje představila podobu plánované průmyslové zóny v Karviné. Moderní průmyslová zóna o velikosti 330 tisíc metrů čtverečních by měla po dokončení přinést Karvinsku 4500 nových pracovních míst.

Na Rudné ve Svinově postupně zdemolují mosty, provoz bude sveden vždy na druhou polovinu

Včera 8:24 | Ostrava-město | Libor Běčák

V úterý 26. listopadu 2024 začne rekonstrukce mostů na Rudné ulici v Ostravě-Svinově. Oba mosty silnice I/11 budou zdemolovány a do roku 2026 nahrazeny novými konstrukcemi. Po dobu prací bude zachován obousměrný provoz v jednom pruhu pro každý směr. Projekt za 95,6 milionu Kč slibuje životnost nových mostů minimálně 100 let.

Rozsvícení vánočních stromů bude letos na obou náměstích ve Frýdku i v Místku

Frýdek-Místek letos poprvé uskuteční rozsvěcení stromu v obou částech města. K tradičnímu hojně navštěvovanému rozsvěcení na náměstí Svobody přidá komornější akci na Zámeckém náměstí. To bude navíc během dvou adventních víkendů bez aut.

Diamantová svatba znamená 60 let společného života

Včera 11:07 | Bruntál | Karel Soukop | Jesenický expres

Psal se říjen roku 1964. Do společného svazku manželského tehdy vstoupili v Táboře dva snoubenci Bohuslav a Helena. V tomto svazku přečkali mnohá dobrá i složitá období a dnes jejich krásné manželství trvá přesné 60 let. Ve stupnici našich svateb se tato svatba nazývá svatbou diamantovou.

Možnosti studia i zaměstnání pro vycházející žáky na veletrhu Artifex

Včera 10:52 | Bruntál | Karel Soukop | Jesenický expres

Veletrh Artifex je pravidelnou příležitostí pro vycházející žáky základních škol, jak získat cenné informace. Na prezentacích středních škol i firem ze širokého regionu si mohou své budoucí povolání nebo studium na místě přímo osahat.

Pytláci mořských želv byli odsouzeni díky spolupráci Zoo Liberec a ZOO Ostrava

Včera 8:56 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Pytláci mořských želv v Indonésii byli odsouzeni na dva a půl roku vězení díky zásahu ochránců přírody, na kterém se podíleli i zoologové z českých zoologických zahrad v Liberci a Ostravě. Zásah proběhl v souostroví Pulau Banyak, kde čeští odborníci dlouhodobě spolupracují s indonéskými kolegy na ochraně ohrožených mořských želv.

Zvuk bubnů v Čeladné burcoval k ochraně dětí před násilím

Čeladenskou mateřskou školou se nesl hlasitý zvuk bubnů, který upozornil na Světový den prevence týrání a zneužívání dětí. K projektu Bubnovačka se tu připojili v rámci pravidelné lekce muzikoterapie.

Archeologové v Opavě objevili středověké sídliště i velmi vzácnou poutní láhev

20. listopadu 2024 19:13 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

Na budoucí stavbě jižního obchvatu Opavy od léta probíhal archeologický výzkum. A přinesl vzácné objevy. Vedle velmi dobře dochovaných pozůstatků germánského osídlení z mladší doby římské byl velkým překvapením objev středověkého sídliště.

V centru Ostravy už stojí vánoční strom. Má 11 metrů a přijel ze Svinova

20. listopadu 2024 12:07 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka | Ostravské minuty

Vánoční strom, který se letos stane ozdobou Ostravských Vánoc to měl tentokrát jen kousek. Darovala ho totiž rodina, která žije v ostravském obvodu Svinov. Na jeho usazování na Masarykovo náměstí se pyšný majitel přišel osobně podívat.

Město pořídilo nové kotce do orlovského psího útulku

20. listopadu 2024 16:15 | Orlová | Monika Ociepková | Orlovský miniexpres

Orlovský útulek dokončuje realizaci nových moderních kotců v místním útulku, které výrazně zlepší podmínky pro toulavé a opuštěné psy.

Svářeči

Ostrava Nástup: od 1. ledna 2025 od 25 560 Kč/měsíc

Muž obviněný z krádeží a sprejování v Karviné čelí až pěti rokům vězení

Včera 13:08 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Třiatřicetiletý muž byl obviněn z pěti skutků majetkového charakteru a vandalismu, kterých se měl dopustit od března do září letošního roku v Karviné. Škoda způsobená krádežemi, poškozením majetku a vandalismem dosáhla téměř 300 tisíc korun. Muži hrozí až pět let vězení. Jeho jednatřicetiletý společník čelí obvinění z vloupání a hrozí mu až tři roky vězení.

Pádem ze střechy si muž v Ostravě přivodil těžká zranění

Včera 11:33 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Z výšky odpovídající 4. patru spadl v úterý večer muž, který v Mariánských Horách pracoval na střeše. Záchranáři ho museli na místě uvést do umělého spánku, zafixovat a převézt na urgentní příjem fakultní nemocnice.

Vedení MS kraje poděkovalo složkám IZS za zásahy a pomoc při povodních

Poprvé a naposledy po zářijových povodních v neděli vyjel parní vlak na Osoblažské úzkokolejce. Vypraven byl čistě pro členy IZS, kteří při povodních pomáhali ze všech sil. Zachraňovali jak lidské životy, tak jejich obydlí.

CISO ocenilo medailisty a národní rekordmany

Centrum individuálních sportů Ostrava podporuje reprezentanty v individuálních sportech v MS kraji a tato podpora se vyplatila i v roce 2024. Na slavnostním setkání tak CISO mohlo ocenit ty nejúspěšnější.

Policisté hledají zloděje, který v prodejně ukradl hodinky

Včera 8:42 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Nápadně tlustý muž procházející Ostravou s cestovním kufrem se před časem zastavil v prodejně s hodinkami, kde se mu jeden vystavený kousek zalíbil natolik, že si ho odnesl, aniž by za něj zaplatil. Proti krádeži byl lankem chráněn pouze náramek, ze kterého zloděj hodinky nepozorovaně sejmul.

Policisté a příbuzní pohřešovali ženu z Jablunkova, našli ji v pořádku

Včera 12:05, vydáno 20. listopadu 2024 12:55 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Naposledy v neděli 17. listopadu byli rodinní příslušníci v kontaktu se ženou z Jablunkova. Od pondělka se už jim neozývala a nikdo nevěděl, kde se nachází. Ve čtvrtek bylo pátrání odvoláno, když byla žena nalezena.

Den archeologie na bruntálském zámku bavil a poučil
Vydáno 25. října 2024 11:07, Celý MS kraj, Karel Soukop
Na zámku v Bruntále navštívíme Den archeologie. Je to již pravidelná akce, která se však každý rok zaměřením tematicky liší. Ve sklepeních zámku najdou návštěvníci nejen poučení, ale i zábavu a možnosti vlastního tvoření.

Po loňském geologickém Dni archeologie byl ten letošní věnován středověkému umění.

Nikola Šuhejová, archeoložka, pořadatelka: „Letošní ročník je na téma Umění v čase a snažme se návštěvníkům přiblížit různé druhy umění, třeba pravěké umění malby, středověké iluminace v knihách od pravěkých nástěnných maleb po středověké umění na kůži až po vrcholně středověkých cínařů. Návštěvníci budou mít možnost na vlastní oči sledovat práci s cínem a výrobu poutnických odznaků. Kdo by měl zájem, může si to dokonce i sám vyzkoušet."

Dospělí účastníci Dne archeologie mohli absolvovat také sérii odborných přednášek.

Nikola Šuhejová, archeoložka, pořadatelka: "Přednášky si připravili především naši historikové a archeologové, ale pozvání přijali i odborníci z okolních institucí. Přednášky jsou spíše pro ty starší návštěvníky, kteří se chtějí jen tak posadit a poslechnout si něco zajímavého. Máme tu například téma Tetování v pravěku nebo besedu na téma Nepohodlné dědictví aneb proč se ničí památky."

Mezi ukázkami umění středověku byla také dnes již neobvyklá povolání. Jedním z nich byl lejec.

Petr Šibl, lejec: „Já jsem lejec poutnických cínových odznaků. To řemeslo je populární po celý středověk, protože pokaždé, když se někdo vydal na nějaké poutní místo, kde ležely ostatky nějakého svatého, tak si chtěl odnést něco na památku, například v Canterbury, kde zavraždili Tomáše Becqueta, prokláli ho mečem, tak si poutníci donášeli na jeho pamětnou takovýhle mečík. Jak můžete vidět, dělám všechny další možné odznáčky ze 14. a 15. století. Snažím se o repliky i v měřítku 1:1. Je to převážně z cínu s malou příměsí olova, ve středověku by byly spíše olověné, než cínové, já se snažím, ať jsou co nejméně závadné. Má to teplotu tání do 300 stupňů, nad plynovým hořákem to roztavíte úplně v pohodě a kdybyste to chtěli zkoušet doma, tak určitě sádrová forma na to bude fungovat, jenom se bude časem trošičku vylamovat a doporučuji, nechat ji několik týdnů vyschnout.“

Ukázky výtvarné tvorby našich předků využívaly zdi, papír nebo například kůži.

Jan Pavelka, archeolog: „Já mám tady rekonstrukci zdobení kůže, jak to bylo ve středověku. Takových těch technik je vícero. Tady zrovna co mám, to je řezba, předtím byl tady takový motiv, to je buď nějakou tupou stranou šídla a naznačit na tu kůži, pak by se mohl vyřezat. Pak se vlastně může dělat ještě tzv. Matování a pak vlastně bude vypadat takové pouzdro na nůž, které bylo ve středověku oblíbené. Většinou byl právě takovýhle nějaký vzor. Tohle je klasická hovězí tříslem činěná kůže. Pak se může zdobit třeba takovými razničkami, takový oblíbený vzor, celoplošný.“

V zámeckém sklepení si mohli návštěvníci vyzkoušet i umění kaligrafie, výroby ozdob nebo malování středověkých zavařovaček a tvorbu na zeď jeskyně.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/moravskoslezsky-kraj/cely-ms-kraj/11000045653/den-archeologie-na-bruntalskem-zamku-bavil-a-poucil