Igor Hornišer, historik Zámku Bruntál: „Máme tady gotický hrad, čili hradní palác, ještě bez té věže. A potom hradby, které by běžely tady za námi a my stojíme v místě hospodářské části. Renesanční přestavba, ta potom spojila tyhle ty dvě budovy a přestavěla ty hradby do podoby renesančního paláce a přidala k tomu zámku tady tuto věž a barokní přestavba, potom ten zámek přestavěla, do takové té geometrické souměrnosti. Přidala tento vstupní schodišťový trakt a celé to pěkně uzavřela.“
Historie pobytu na bruntálském zámku je velmi specifická, a dá se rozdělit do 2 etap.
Igor Hornišer, historik Zámku Bruntál: „Máme tady panský rod, čili jsou tady Bruntálští z Vrbna na Bruntále a život na zámku běží, tak jak si asi představujeme. Po roku 1621, tedy po bitvě na Bílé hoře zámek získal řád německých rytířů a tady bysme mohli říct, že je to spíše administrativní budova, je tady sídlo velmistra, je tady sídlo místodržících, takže tito úředníci tady taky bydlí a jinak je tady správa velkostatku, správa lesů a ten zámek běží takovým trochu jiným způsobem.“
Výkladní skříní celého zámku je tento velký sál, kterému se občas říká nepřesně Taneční sál. Je to protože se tady konaly všechny slavnostní akce - v minulosti i dnes.
Igor Hornišer, historik Zámku Bruntál: „Hlavní sál je jediná prostora zámku, která zasahuje přes 2 patra, takže, když se podíváme na tu jeho výšku, tak od tím svým zvýšením přerušuje celý ten prostor, který je nad námi, takže kdybychom chtěli obejít zámek, tak jako tady v tom prvním patře o patro výš, tak právě prostor toho hlavního sálu nám v tom zabraňuje."
Pro lepší představu života na zámku je zde ukázaná také typická ložnice velmistra.
Igor Hornišer, historik Zámku Bruntál: „Je tady ta postel s řádovým znakem, domácí oltář, v pozadí u těch dveří tam je zouvák na boty, zástěna, paraván, za kterým by se mohl velmistr převlékat anebo taková prozaická věc, kterou potřebujeme úplně všichni, je tady v tom dřevěném provedení.“
Významnou historickou hodnotu má také rozsáhlá zámecká knihovna.
anketa, návštěvníci zámku: „Vidíme, že je to je velmi bohatý zámek, oproti těm, které jsme obešly. Krásně zdobené i venku ta zahrada a prostředí nádhera. Jsme tu poprvé, vždycky jsme jen Bruntálem projížděli a dneska jsme to spojili i s prohlídkou a jsme spokojeni.“
anketa, návštěvníci zámku: „Podle mě je to tady hezky zdobené i ty stropy hlavně jsou moc hezké.“
Součástí zámku je i muzeum, kde jsou instalovány krátkodobé výstavy ale i stálé expozice. V rámci trvalé expozice Bruntálského muzea lze nalézt cechovní a řemeslné předměty a výrobky. Expozice se nazývá Řemeslo má zlaté dno. Moderní aspekt zámku propůjčuje zase Expozice Příroda Bruntálska.
anketa, návštěvníci zámku: „No tak je to zajímavé, zase to využití toho tabletu s těma kresbama, že to vlastně vystoupí takhle do 3Dčka. Myslím si, že hlavně pro malé děti to musí být úplně úžasný. Jde vidět, že moji synové tady jsou z toho úplně vedle.“
V přechozí turistické sezóně zámek a přilehlou zahradu navštívilo přes 80. tisíc návštěvníků.
Ema Havelková, ředitelka Muzea v Bruntále: „Tato sezóna bude ovlivněna tím, že začínáme velkou a rozsáhlou rekonstrukci zámku. Budou probíhat výměny oken, budou probíhat rekonstrukce střechy a následně potom také fasády. Ty rekonstrukční práce se odhadují předběžně na 3 roky.
Kulturní akce, pořádané na zámku, se ale zatím neruší. Už 23. března se zde bude konat tradiční Velikonoční jarmark a 13. dubna se uskuteční Slavnostní vernisáž výstavy ve znamení Černého kříže, tedy řádu německých rytířů, jehož stopa je na bruntálském Zámku patrná dodnes.