Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Na dnešní podobě bruntálského zámku se podepsala gotika, renesance i baroko

Bruntál |  | Kam vyrazit

Jeho dnešní podoba je výsledkem pět století probíhajícího historického a stavebního vývoje. Původní pozdně-gotický hrad u městských hradeb byl koncem 16. století přestavěn v renesanční zámek originálního půdorysu tvaru kruhové výseče. Za Řádu německých rytířů byl v letech 1766–1771 Zámek Bruntál upraven do dnešní barokní podoby.

Igor Hornišer, historik Zámku Bruntál: „Máme tady gotický hrad, čili hradní palác, ještě bez té věže. A potom hradby, které by běžely tady za námi a my stojíme v místě hospodářské části. Renesanční přestavba, ta potom spojila tyhle ty dvě budovy a přestavěla ty hradby do podoby renesančního paláce a přidala k tomu zámku tady tuto věž a barokní přestavba, potom ten zámek přestavěla, do takové té geometrické souměrnosti. Přidala tento vstupní schodišťový trakt a celé to pěkně uzavřela.“

Historie pobytu na bruntálském zámku je velmi specifická, a dá se rozdělit do 2 etap.

Igor Hornišer, historik Zámku Bruntál: „Máme tady panský rod, čili jsou tady Bruntálští z Vrbna na Bruntále a život na zámku běží, tak jak si asi představujeme. Po roku 1621, tedy po bitvě na Bílé hoře zámek získal řád německých rytířů a tady bysme mohli říct, že je to spíše administrativní budova, je tady sídlo velmistra, je tady sídlo místodržících, takže tito úředníci tady taky bydlí a jinak je tady správa velkostatku, správa lesů a ten zámek běží takovým trochu jiným způsobem.“

Výkladní skříní celého zámku je tento velký sál, kterému se občas říká nepřesně Taneční sál. Je to protože se tady konaly všechny slavnostní akce - v minulosti i dnes.

Igor Hornišer, historik Zámku Bruntál: „Hlavní sál je jediná prostora zámku, která zasahuje přes 2 patra, takže, když se podíváme na tu jeho výšku, tak od tím svým zvýšením přerušuje celý ten prostor, který je nad námi, takže kdybychom chtěli obejít zámek, tak jako tady v tom prvním patře o patro výš, tak právě prostor toho hlavního sálu nám v tom zabraňuje."

Pro lepší představu života na zámku je zde ukázaná také typická ložnice velmistra.

Igor Hornišer, historik Zámku Bruntál: „Je tady ta postel s řádovým znakem, domácí oltář, v pozadí u těch dveří tam je zouvák na boty, zástěna, paraván, za kterým by se mohl velmistr převlékat anebo taková prozaická věc, kterou potřebujeme úplně všichni, je tady v tom dřevěném provedení.“

Významnou historickou hodnotu má také rozsáhlá zámecká knihovna.

anketa, návštěvníci zámku: „Vidíme, že je to je velmi bohatý zámek, oproti těm, které jsme obešly. Krásně zdobené i venku ta zahrada a prostředí nádhera. Jsme tu poprvé, vždycky jsme jen Bruntálem projížděli a dneska jsme to spojili i s prohlídkou a jsme spokojeni.“
anketa, návštěvníci zámku: „Podle mě je to tady hezky zdobené i ty stropy hlavně jsou moc hezké.“

Součástí zámku je i muzeum, kde jsou instalovány krátkodobé výstavy ale i stálé expozice. V rámci trvalé expozice Bruntálského muzea lze nalézt cechovní a řemeslné předměty a výrobky. Expozice se nazývá Řemeslo má zlaté dno. Moderní aspekt zámku propůjčuje zase Expozice Příroda Bruntálska.

anketa, návštěvníci zámku: „No tak je to zajímavé, zase to využití toho tabletu s těma kresbama, že to vlastně vystoupí takhle do 3Dčka. Myslím si, že hlavně pro malé děti to musí být úplně úžasný. Jde vidět, že moji synové tady jsou z toho úplně vedle.“

V přechozí turistické sezóně zámek a přilehlou zahradu navštívilo přes 80. tisíc návštěvníků.

Ema Havelková, ředitelka Muzea v Bruntále: „Tato sezóna bude ovlivněna tím, že začínáme velkou a rozsáhlou rekonstrukci zámku. Budou probíhat výměny oken, budou probíhat rekonstrukce střechy a následně potom také fasády. Ty rekonstrukční práce se odhadují předběžně na 3 roky.

Kulturní akce, pořádané na zámku, se ale zatím neruší. Už 23. března se zde bude konat tradiční Velikonoční jarmark a 13. dubna se uskuteční Slavnostní vernisáž výstavy ve znamení Černého kříže, tedy řádu německých rytířů, jehož stopa je na bruntálském Zámku patrná dodnes.

Nahlásit chybu


Na Rudné ve Svinově postupně zdemolují mosty, provoz bude sveden vždy na druhou polovinu

Dnes 8:24 | Ostrava-město | Libor Běčák

V úterý 26. listopadu 2024 začne rekonstrukce mostů na Rudné ulici v Ostravě-Svinově. Oba mosty silnice I/11 budou zdemolovány a do roku 2026 nahrazeny novými konstrukcemi. Po dobu prací bude zachován obousměrný provoz v jednom pruhu pro každý směr. Projekt za 95,6 milionu Kč slibuje životnost nových mostů minimálně 100 let.

Rozsvícení vánočních stromů bude letos na obou náměstích ve Frýdku i v Místku

Frýdek-Místek letos poprvé uskuteční rozsvěcení stromu v obou částech města. K tradičnímu hojně navštěvovanému rozsvěcení na náměstí Svobody přidá komornější akci na Zámeckém náměstí. To bude navíc během dvou adventních víkendů bez aut.

Diamantová svatba znamená 60 let společného života

Psal se říjen roku 1964. Do společného svazku manželského tehdy vstoupili v Táboře dva snoubenci Bohuslav a Helena. V tomto svazku přečkali mnohá dobrá i složitá období a dnes jejich krásné manželství trvá přesné 60 let. Ve stupnici našich svateb se tato svatba nazývá svatbou diamantovou.

Možnosti studia i zaměstnání pro vycházející žáky na veletrhu Artifex

Veletrh Artifex je pravidelnou příležitostí pro vycházející žáky základních škol, jak získat cenné informace. Na prezentacích středních škol i firem ze širokého regionu si mohou své budoucí povolání nebo studium na místě přímo osahat.

Pytláci mořských želv byli odsouzeni díky spolupráci Zoo Liberec a ZOO Ostrava

Dnes 8:56 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Pytláci mořských želv v Indonésii byli odsouzeni na dva a půl roku vězení díky zásahu ochránců přírody, na kterém se podíleli i zoologové z českých zoologických zahrad v Liberci a Ostravě. Zásah proběhl v souostroví Pulau Banyak, kde čeští odborníci dlouhodobě spolupracují s indonéskými kolegy na ochraně ohrožených mořských želv.

Zvuk bubnů v Čeladné burcoval k ochraně dětí před násilím

Čeladenskou mateřskou školou se nesl hlasitý zvuk bubnů, který upozornil na Světový den prevence týrání a zneužívání dětí. K projektu Bubnovačka se tu připojili v rámci pravidelné lekce muzikoterapie.

Archeologové v Opavě objevili středověké sídliště i velmi vzácnou poutní láhev

Včera 19:13 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

Na budoucí stavbě jižního obchvatu Opavy od léta probíhal archeologický výzkum. A přinesl vzácné objevy. Vedle velmi dobře dochovaných pozůstatků germánského osídlení z mladší doby římské byl velkým překvapením objev středověkého sídliště.

V centru Ostravy už stojí vánoční strom. Má 11 metrů a přijel ze Svinova

Vánoční strom, který se letos stane ozdobou Ostravských Vánoc to měl tentokrát jen kousek. Darovala ho totiž rodina, která žije v ostravském obvodu Svinov. Na jeho usazování na Masarykovo náměstí se pyšný majitel přišel osobně podívat.

Město pořídilo nové kotce do orlovského psího útulku

Orlovský útulek dokončuje realizaci nových moderních kotců v místním útulku, které výrazně zlepší podmínky pro toulavé a opuštěné psy.

Obce ovlivněné těžbou získaly od Nadace OKD 20 milionů korun

Společnost OKD poskytla už podruhé své nadaci mimořádný finanční dar ze svého zisku. I tentokrát si peníze rozdělí sedm měst a obcí na Karvinsku, které jsou ovlivněny těžbou. Patří mezi ně opět i Karviná nebo Stonava.

Sametový festival na bruntálském gymnáziu byl studentskou akcí motivovanou 35. výročím sametové revoluce

17. listopadu 2024 13:08 | Bruntál | Karel Soukop | Bruntálský miniexpres

První ročník tak zvaného Sametového festivalu proběhl na bruntálském gymnáziu. Organizovali jej pro své spolužáky samotní studenti.

Přehlídka řemesel a oborů na bruntálské SOŠ byla cennou informací pro žáky i jejich rodiče

11. listopadu 2024 8:10 | Bruntál | Karel Soukop | Bruntálský miniexpres

Nedostatek řemesel na našem pracovním trhu pocítil snad každý, kdo sháněl instalatéra, topenáře, zedníka nebo jiné odborníky. Střední odborná škola v Bruntále se rozhodla pomoci s řešením této situace a pořádá pravidelně ve všech svých prostorách Dny řemesel.

S lampiony za strašidly se v Bruntále vydaly desítky školáků

3. listopadu 2024 14:58 | Bruntál | Karel Soukop | Bruntálský miniexpres

Desítky bruntálských školáků, nejenom z pořádající základní školy Petrin, ale i z řad obyvatel a rodičů s dětmi se v Bruntále zúčastnily večerního průvodu s maskami a lampiony. Akci jako každoročně připravila základní škola na Školní ulici.

Novým archeologickým unikátem v Bruntále je nově objevená čtyřkanálová žárová pec na výrobu cihel

29. října 2024 9:25 | Bruntál | Karel Soukop | Bruntálský miniexpres

Práce archeologů v Bruntále nepřinesla jen objevy systému bruntálských hradeb. Nejnovější nálezy jsou staré několik týdnů a týkají se historické cihelny v oblasti budované lokality pro bydlení. Při odkrytí zarostlé plochy v okraji lokality Za mlékárnou půdy byly objeveny pozůstatky cihlářské žárové pece z 19. století.

V Bruntále bylo otevřeno rekonstruované a opravené Městské divadlo

23. října 2024 9:36 | Bruntál | Karel Soukop | Bruntálský miniexpres

Po rok a půl trvající rekonstrukci a opravě bylo v Bruntále nově otevřeno Městské divadlo. Má za sebou dlouhou historii. Původní Spolkový dům katolického tovaryšstva z konce 19. století a Osvětový dům od roku 1955 byl od roku 1997 otevřen jako divadlo v Bruntále.

Žena naletěla na sociální síti falešnému vojákovi. Postupně přišla o 900 tisíc korun

14. října 2024 10:29 | Bruntál | Tomáš Kořistka | Magazín 112

Podvody prostřednictvím sociálních sítí už jsou pro kriminalisty na denním pořádku. Jedním z nejčastějších, cílících hlavně na osamělé ženy, je falešný voják, který se chce vrátit z války a pouze potřebuje nějaké peníze. Žena z Bruntálska takto přišla o téměř milion korun.

Na dnešní podobě bruntálského zámku se podepsala gotika, renesance i baroko
Vydáno 11. března 2024 21:25, Bruntál, Andrea Holeszová
Jeho dnešní podoba je výsledkem pět století probíhajícího historického a stavebního vývoje. Původní pozdně-gotický hrad u městských hradeb byl koncem 16. století přestavěn v renesanční zámek originálního půdorysu tvaru kruhové výseče. Za Řádu německých rytířů byl v letech 1766–1771 Zámek Bruntál upraven do dnešní barokní podoby.

Igor Hornišer, historik Zámku Bruntál: „Máme tady gotický hrad, čili hradní palác, ještě bez té věže. A potom hradby, které by běžely tady za námi a my stojíme v místě hospodářské části. Renesanční přestavba, ta potom spojila tyhle ty dvě budovy a přestavěla ty hradby do podoby renesančního paláce a přidala k tomu zámku tady tuto věž a barokní přestavba, potom ten zámek přestavěla, do takové té geometrické souměrnosti. Přidala tento vstupní schodišťový trakt a celé to pěkně uzavřela.“

Historie pobytu na bruntálském zámku je velmi specifická, a dá se rozdělit do 2 etap.

Igor Hornišer, historik Zámku Bruntál: „Máme tady panský rod, čili jsou tady Bruntálští z Vrbna na Bruntále a život na zámku běží, tak jak si asi představujeme. Po roku 1621, tedy po bitvě na Bílé hoře zámek získal řád německých rytířů a tady bysme mohli říct, že je to spíše administrativní budova, je tady sídlo velmistra, je tady sídlo místodržících, takže tito úředníci tady taky bydlí a jinak je tady správa velkostatku, správa lesů a ten zámek běží takovým trochu jiným způsobem.“

Výkladní skříní celého zámku je tento velký sál, kterému se občas říká nepřesně Taneční sál. Je to protože se tady konaly všechny slavnostní akce - v minulosti i dnes.

Igor Hornišer, historik Zámku Bruntál: „Hlavní sál je jediná prostora zámku, která zasahuje přes 2 patra, takže, když se podíváme na tu jeho výšku, tak od tím svým zvýšením přerušuje celý ten prostor, který je nad námi, takže kdybychom chtěli obejít zámek, tak jako tady v tom prvním patře o patro výš, tak právě prostor toho hlavního sálu nám v tom zabraňuje."

Pro lepší představu života na zámku je zde ukázaná také typická ložnice velmistra.

Igor Hornišer, historik Zámku Bruntál: „Je tady ta postel s řádovým znakem, domácí oltář, v pozadí u těch dveří tam je zouvák na boty, zástěna, paraván, za kterým by se mohl velmistr převlékat anebo taková prozaická věc, kterou potřebujeme úplně všichni, je tady v tom dřevěném provedení.“

Významnou historickou hodnotu má také rozsáhlá zámecká knihovna.

anketa, návštěvníci zámku: „Vidíme, že je to je velmi bohatý zámek, oproti těm, které jsme obešly. Krásně zdobené i venku ta zahrada a prostředí nádhera. Jsme tu poprvé, vždycky jsme jen Bruntálem projížděli a dneska jsme to spojili i s prohlídkou a jsme spokojeni.“
anketa, návštěvníci zámku: „Podle mě je to tady hezky zdobené i ty stropy hlavně jsou moc hezké.“

Součástí zámku je i muzeum, kde jsou instalovány krátkodobé výstavy ale i stálé expozice. V rámci trvalé expozice Bruntálského muzea lze nalézt cechovní a řemeslné předměty a výrobky. Expozice se nazývá Řemeslo má zlaté dno. Moderní aspekt zámku propůjčuje zase Expozice Příroda Bruntálska.

anketa, návštěvníci zámku: „No tak je to zajímavé, zase to využití toho tabletu s těma kresbama, že to vlastně vystoupí takhle do 3Dčka. Myslím si, že hlavně pro malé děti to musí být úplně úžasný. Jde vidět, že moji synové tady jsou z toho úplně vedle.“

V přechozí turistické sezóně zámek a přilehlou zahradu navštívilo přes 80. tisíc návštěvníků.

Ema Havelková, ředitelka Muzea v Bruntále: „Tato sezóna bude ovlivněna tím, že začínáme velkou a rozsáhlou rekonstrukci zámku. Budou probíhat výměny oken, budou probíhat rekonstrukce střechy a následně potom také fasády. Ty rekonstrukční práce se odhadují předběžně na 3 roky.

Kulturní akce, pořádané na zámku, se ale zatím neruší. Už 23. března se zde bude konat tradiční Velikonoční jarmark a 13. dubna se uskuteční Slavnostní vernisáž výstavy ve znamení Černého kříže, tedy řádu německých rytířů, jehož stopa je na bruntálském Zámku patrná dodnes.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/bruntalsko/bruntal/11000041990/na-dnesni-podobe-bruntalskeho-zamku-se-podepsala-gotika-renesance-i-baroko