Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

V Lomnici na Bruntálsku působí jediná státní Montessori škola v celém okrese

Bruntál |

Když se řekne Montessori škola, vybaví se každému jakýsi alternativní systém vzdělávání. Málokdo však přesně ví, na čem je založen. V Lomnici nedaleko Bruntálu existuje v okrese jediná škola Montessori pro děti 1. stupně, která je státní. Zajeli jsme se tam podívat.

Ve škole Montessori nejsou klasické třídy, lavice ani katedra. Pouze pracovní místa pro děti a jejich samostatnou práci.

Barbora Šomodíková, zastupující ředitelka školy: "Přizpůsobujeme potřebám dětí to, co je pro ně přirozené, to znamená, že konkrétně tady u nás ve věku 6 až 11 let tady máme děti. Pro ně je přirozené, pracovat ve skupinkách, diskutovat a volit si činnost podle svého zájmu. Máme tady i Montessori školku, ve které nejsou hračky, jsou tam pomůcky, samozřejmě jiné, než máme tady ve škole, ale ta školka se de facto točí kolem praktického života, kde se děti učí přelévat, přesypávat, mají tam i pracovní stoleček, kde třeba vytváří něco, pak tam mají ponk, kde můžou kladívkem zatloukat věci, je to postavené na tom praktickém životě a ty děti to baví.“

Děti se mohou ve škole volně pohybovat a vybírat si úkoly a pomůcky z předem stanoveného seznamu podle svého zájmu. Vyučování začíná tzv. Komunitním kruhem

Barbora Šomodíková, zastupující ředitelka školy: „Na tom komunitním kruhu si řekneme takové ty základní věci, co se bude ten den dít, popřípadě děti sdílí své zážitky, co potřebují nám říct. Když skončí komunitní kruh, tak nemáme klasické 45 minutové hodiny, ale jedem v tříhodinovém bloku, kdy děti si volí činnost dopoledne samy, mají k dispozici vypsané klíčové lekce. Ty lekce trvají dle potřeby, většinou tak 15 minut, není potřeba tomu více pověnovat čas, oni pak mají následnou práci, kterou si taky plní, jak potřebují, jak se jim chce, jak si to rozvrhnou a vlastně ve čtvrtek kontrolujeme zadanou práci.“
Klárka: „Já musím poskládat ten příběh, jak to jde za sebou a potom podle slovních druhů tam naskládat to, co se tam dělo.“
Nikča a Anežka: „My tady děláme světové památky. To jsou takovéhle obrázky vlastně, tady jsou další obrázky a to pak k tomu přidáváme. Potom, jak to budeme mít všechno doskládané, tak.“
Petr: „Já mám pomůcku města krajů a přidávám tam kartička s městy ke krajům. Takhle třeba Prahu přidám do Středočeského kraje.“
Lola: „Tady mám pojmenovat tahle hrady, přidat k tomu jmenovky. My se to učíme, když máme nějaké kraje a tam ty hrady jsou zamíchané.“
Ema: „Tady se musí dát stádium vývoje motýla a tady jsou takové kolečka a na to jsou napsané informace o motýlech a tady jsou takové otázky a tady jsou odpovědi.“

Klárka: „Když třeba tohle budu mít hotové, tak to takhle otočím, aby paní učitelky věděly, že už to je hotové.“

Systém výuky klade nároky na samostatnost dětí, ale i na kvalitu pedagogů.

Barbora Šomodíková, zastupující ředitelka školy: „Ty nároky na pedagogy jsou opravdu vysoké, kdy musíte opravdu sami v sobě přetvořit, alespoň já jsem to tak měla, ten přístup, to myšlení de facto, velmi mi k tomu pomohl Montessori kurs, který jsem si dělala v Praze. Úplně mi to změnilo nahlížení jak na ty děti, tak na ten vzdělávací obsah. Je to opravdu náročnější, ale vidíme, že to má smysl.“

S navázáním na druhý stupeň dle školy děti nemají žádný problém. Přechází většinou do běžných základních škol nebo mají možnost Montessori školy pro 2. stupeň, která je v Krnově, není však státní, ale soukromá.

Nahlásit chybu


K tématu

V Havířově se do stávky zapojí dvě třetiny ZŠ i MŠ, ředitelé o způsobu protestu rodiče informují

22. listopadu 2023 13:30 | Havířov | Bára Kelnerová

Vyjednávání mezi odbory a ministerstvem zkrachovalo. 27. listopadu se tak školy chystají zapojit do stávky. V Moravskoslezském kraji by se mohlo jednat až o polovinu školských zařízení. V Havířově se zapojí dvě třetiny ZŠ i MŠ a také některé střední školy.

Na karvinské ZŠ Cihelní pekly děti medové perníčky společně s házenkáři

5. prosince 2023 17:56 | Karviná | Monika Danková

Jídelna Základní školy Cihelní se opět rozvoněla po medových perníčcích. Společně je tady vykrajovali, pekli a zdobili žáci školy se svými rodiči, ale také karvinští házenkáři, podívejte se na reportáž.

V MSK se zřejmě do pondělní stávky zapojí až polovina škol

22. listopadu 2023 17:19 | Havířov | Bára Kelnerová

Vyjednávání mezi odbory a ministerstvem zkrachovalo. 27. listopadu se tak školy chystají zapojit do stávky. V Moravskoslezském kraji by se mohlo jednat až o polovinu školských zařízení. Ředitelé o způsobu protestu musí dnes rodiče informovat.


Americký developer představil projekt průmyslové zóny v Karviné

Americká developerská společnost spolu se zástupci MS kraje představila podobu plánované průmyslové zóny v Karviné. Moderní průmyslová zóna o velikosti 330 tisíc metrů čtverečních by měla po dokončení přinést Karvinsku 4500 nových pracovních míst.

Na Rudné ve Svinově postupně zdemolují mosty, provoz bude sveden vždy na druhou polovinu

Dnes 8:24 | Ostrava-město | Libor Běčák

V úterý 26. listopadu 2024 začne rekonstrukce mostů na Rudné ulici v Ostravě-Svinově. Oba mosty silnice I/11 budou zdemolovány a do roku 2026 nahrazeny novými konstrukcemi. Po dobu prací bude zachován obousměrný provoz v jednom pruhu pro každý směr. Projekt za 95,6 milionu Kč slibuje životnost nových mostů minimálně 100 let.

Rozsvícení vánočních stromů bude letos na obou náměstích ve Frýdku i v Místku

Frýdek-Místek letos poprvé uskuteční rozsvěcení stromu v obou částech města. K tradičnímu hojně navštěvovanému rozsvěcení na náměstí Svobody přidá komornější akci na Zámeckém náměstí. To bude navíc během dvou adventních víkendů bez aut.

Diamantová svatba znamená 60 let společného života

Psal se říjen roku 1964. Do společného svazku manželského tehdy vstoupili v Táboře dva snoubenci Bohuslav a Helena. V tomto svazku přečkali mnohá dobrá i složitá období a dnes jejich krásné manželství trvá přesné 60 let. Ve stupnici našich svateb se tato svatba nazývá svatbou diamantovou.

Možnosti studia i zaměstnání pro vycházející žáky na veletrhu Artifex

Veletrh Artifex je pravidelnou příležitostí pro vycházející žáky základních škol, jak získat cenné informace. Na prezentacích středních škol i firem ze širokého regionu si mohou své budoucí povolání nebo studium na místě přímo osahat.

Pytláci mořských želv byli odsouzeni díky spolupráci Zoo Liberec a ZOO Ostrava

Dnes 8:56 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Pytláci mořských želv v Indonésii byli odsouzeni na dva a půl roku vězení díky zásahu ochránců přírody, na kterém se podíleli i zoologové z českých zoologických zahrad v Liberci a Ostravě. Zásah proběhl v souostroví Pulau Banyak, kde čeští odborníci dlouhodobě spolupracují s indonéskými kolegy na ochraně ohrožených mořských želv.

Zvuk bubnů v Čeladné burcoval k ochraně dětí před násilím

Čeladenskou mateřskou školou se nesl hlasitý zvuk bubnů, který upozornil na Světový den prevence týrání a zneužívání dětí. K projektu Bubnovačka se tu připojili v rámci pravidelné lekce muzikoterapie.

Archeologové v Opavě objevili středověké sídliště i velmi vzácnou poutní láhev

Včera 19:13 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

Na budoucí stavbě jižního obchvatu Opavy od léta probíhal archeologický výzkum. A přinesl vzácné objevy. Vedle velmi dobře dochovaných pozůstatků germánského osídlení z mladší doby římské byl velkým překvapením objev středověkého sídliště.

V centru Ostravy už stojí vánoční strom. Má 11 metrů a přijel ze Svinova

Vánoční strom, který se letos stane ozdobou Ostravských Vánoc to měl tentokrát jen kousek. Darovala ho totiž rodina, která žije v ostravském obvodu Svinov. Na jeho usazování na Masarykovo náměstí se pyšný majitel přišel osobně podívat.

Město pořídilo nové kotce do orlovského psího útulku

Orlovský útulek dokončuje realizaci nových moderních kotců v místním útulku, které výrazně zlepší podmínky pro toulavé a opuštěné psy.

Sametový festival na bruntálském gymnáziu byl studentskou akcí motivovanou 35. výročím sametové revoluce

17. listopadu 2024 13:08 | Bruntál | Karel Soukop | Bruntálský miniexpres

První ročník tak zvaného Sametového festivalu proběhl na bruntálském gymnáziu. Organizovali jej pro své spolužáky samotní studenti.

Přehlídka řemesel a oborů na bruntálské SOŠ byla cennou informací pro žáky i jejich rodiče

11. listopadu 2024 8:10 | Bruntál | Karel Soukop | Bruntálský miniexpres

Nedostatek řemesel na našem pracovním trhu pocítil snad každý, kdo sháněl instalatéra, topenáře, zedníka nebo jiné odborníky. Střední odborná škola v Bruntále se rozhodla pomoci s řešením této situace a pořádá pravidelně ve všech svých prostorách Dny řemesel.

S lampiony za strašidly se v Bruntále vydaly desítky školáků

3. listopadu 2024 14:58 | Bruntál | Karel Soukop | Bruntálský miniexpres

Desítky bruntálských školáků, nejenom z pořádající základní školy Petrin, ale i z řad obyvatel a rodičů s dětmi se v Bruntále zúčastnily večerního průvodu s maskami a lampiony. Akci jako každoročně připravila základní škola na Školní ulici.

Novým archeologickým unikátem v Bruntále je nově objevená čtyřkanálová žárová pec na výrobu cihel

29. října 2024 9:25 | Bruntál | Karel Soukop | Bruntálský miniexpres

Práce archeologů v Bruntále nepřinesla jen objevy systému bruntálských hradeb. Nejnovější nálezy jsou staré několik týdnů a týkají se historické cihelny v oblasti budované lokality pro bydlení. Při odkrytí zarostlé plochy v okraji lokality Za mlékárnou půdy byly objeveny pozůstatky cihlářské žárové pece z 19. století.

V Bruntále bylo otevřeno rekonstruované a opravené Městské divadlo

23. října 2024 9:36 | Bruntál | Karel Soukop | Bruntálský miniexpres

Po rok a půl trvající rekonstrukci a opravě bylo v Bruntále nově otevřeno Městské divadlo. Má za sebou dlouhou historii. Původní Spolkový dům katolického tovaryšstva z konce 19. století a Osvětový dům od roku 1955 byl od roku 1997 otevřen jako divadlo v Bruntále.

Žena naletěla na sociální síti falešnému vojákovi. Postupně přišla o 900 tisíc korun

14. října 2024 10:29 | Bruntál | Tomáš Kořistka | Magazín 112

Podvody prostřednictvím sociálních sítí už jsou pro kriminalisty na denním pořádku. Jedním z nejčastějších, cílících hlavně na osamělé ženy, je falešný voják, který se chce vrátit z války a pouze potřebuje nějaké peníze. Žena z Bruntálska takto přišla o téměř milion korun.

V Lomnici na Bruntálsku působí jediná státní Montessori škola v celém okrese
Vydáno 14. dubna 2024 18:38, Bruntál, Karel Soukop
Když se řekne Montessori škola, vybaví se každému jakýsi alternativní systém vzdělávání. Málokdo však přesně ví, na čem je založen. V Lomnici nedaleko Bruntálu existuje v okrese jediná škola Montessori pro děti 1. stupně, která je státní. Zajeli jsme se tam podívat.

Ve škole Montessori nejsou klasické třídy, lavice ani katedra. Pouze pracovní místa pro děti a jejich samostatnou práci.

Barbora Šomodíková, zastupující ředitelka školy: "Přizpůsobujeme potřebám dětí to, co je pro ně přirozené, to znamená, že konkrétně tady u nás ve věku 6 až 11 let tady máme děti. Pro ně je přirozené, pracovat ve skupinkách, diskutovat a volit si činnost podle svého zájmu. Máme tady i Montessori školku, ve které nejsou hračky, jsou tam pomůcky, samozřejmě jiné, než máme tady ve škole, ale ta školka se de facto točí kolem praktického života, kde se děti učí přelévat, přesypávat, mají tam i pracovní stoleček, kde třeba vytváří něco, pak tam mají ponk, kde můžou kladívkem zatloukat věci, je to postavené na tom praktickém životě a ty děti to baví.“

Děti se mohou ve škole volně pohybovat a vybírat si úkoly a pomůcky z předem stanoveného seznamu podle svého zájmu. Vyučování začíná tzv. Komunitním kruhem

Barbora Šomodíková, zastupující ředitelka školy: „Na tom komunitním kruhu si řekneme takové ty základní věci, co se bude ten den dít, popřípadě děti sdílí své zážitky, co potřebují nám říct. Když skončí komunitní kruh, tak nemáme klasické 45 minutové hodiny, ale jedem v tříhodinovém bloku, kdy děti si volí činnost dopoledne samy, mají k dispozici vypsané klíčové lekce. Ty lekce trvají dle potřeby, většinou tak 15 minut, není potřeba tomu více pověnovat čas, oni pak mají následnou práci, kterou si taky plní, jak potřebují, jak se jim chce, jak si to rozvrhnou a vlastně ve čtvrtek kontrolujeme zadanou práci.“
Klárka: „Já musím poskládat ten příběh, jak to jde za sebou a potom podle slovních druhů tam naskládat to, co se tam dělo.“
Nikča a Anežka: „My tady děláme světové památky. To jsou takovéhle obrázky vlastně, tady jsou další obrázky a to pak k tomu přidáváme. Potom, jak to budeme mít všechno doskládané, tak.“
Petr: „Já mám pomůcku města krajů a přidávám tam kartička s městy ke krajům. Takhle třeba Prahu přidám do Středočeského kraje.“
Lola: „Tady mám pojmenovat tahle hrady, přidat k tomu jmenovky. My se to učíme, když máme nějaké kraje a tam ty hrady jsou zamíchané.“
Ema: „Tady se musí dát stádium vývoje motýla a tady jsou takové kolečka a na to jsou napsané informace o motýlech a tady jsou takové otázky a tady jsou odpovědi.“

Klárka: „Když třeba tohle budu mít hotové, tak to takhle otočím, aby paní učitelky věděly, že už to je hotové.“

Systém výuky klade nároky na samostatnost dětí, ale i na kvalitu pedagogů.

Barbora Šomodíková, zastupující ředitelka školy: „Ty nároky na pedagogy jsou opravdu vysoké, kdy musíte opravdu sami v sobě přetvořit, alespoň já jsem to tak měla, ten přístup, to myšlení de facto, velmi mi k tomu pomohl Montessori kurs, který jsem si dělala v Praze. Úplně mi to změnilo nahlížení jak na ty děti, tak na ten vzdělávací obsah. Je to opravdu náročnější, ale vidíme, že to má smysl.“

S navázáním na druhý stupeň dle školy děti nemají žádný problém. Přechází většinou do běžných základních škol nebo mají možnost Montessori školy pro 2. stupeň, která je v Krnově, není však státní, ale soukromá.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/bruntalsko/bruntal/11000042554/v-lomnici-na-bruntalsku-pusobi-jedina-statni-montessori-skola-v-celem-okrese