Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Přehlídka řemesel a oborů na bruntálské SOŠ byla cennou informací pro žáky i jejich rodiče

Bruntál |

Nedostatek řemesel na našem pracovním trhu pocítil snad každý, kdo sháněl instalatéra, topenáře, zedníka nebo jiné odborníky. Střední odborná škola v Bruntále se rozhodla pomoci s řešením této situace a pořádá pravidelně ve všech svých prostorách Dny řemesel.

Na den řemesel míří především končící žáci základních škol, ale i jejich rodiče, aby zjistili, co je pro jejich dítě vhodné.

Michal Durec, ředitel SOŠ Bruntál: „Naše škola dnes pořádá Den řemesel a zároveň Den otevřených dveří. Tato akce se vlastně uskutečňuje opakovaně každoročně a cílem je vlastně nalákat širokou veřejnost k tomu, aby se podívali k nám do školy, jak to u nás ve škole vypadá a zároveň samozřejmě je to cíleno na žáky posledních ročníků základní školy.“

Přestože zájem o řemeslné obory není takový, jaký všichni potřebují, bruntálská SOŠ má v této oblasti výjimečné postavení.

Michal Durec, ředitel SOŠ Bruntál: „Já musím říct, že vlastně ten zájem je teď o všechna řemesla, ať už se jedná o službové obory nebo obory řemeslné, protože v současné době máme všechny obory prvních ročníků naplněny.“
Eva Janyšková, učitelka: „Vynikající. Užili jsme si úplně nádherné dopoledne a já doufám, že se spousta dětí namotivovala pro to, aby dělal jednou smysluplnou práci, která za nimi bude vidět.“

První částí Dne řemesel bylo představení a ukázka oborů služeb.

Zdenka Petercová, učitelka odborného výcviku: „Na tomto sále vidíme prezentaci pečovatelských služeb a kadeřnic. Pečovatelské služby, do kterých spadá pět provozů Ta z těch pěti provozů tady máme hlavně přímou péči o klienta, tady vidíme měření cukru v krvi, měření krevního tlaku, měření saturace, kurs první pomoc. Za námi vidíte péči v jednotlivých etapách života, což znamená od narození až po tu smrt. Tohle spadá do toho jednoho učebního oboru, což jsou pečovatelské služby a je to obor, který je zaměřený na sociální služby.“
Nikola Bečáková, obor kadeřník: „Studuji obor kadeřník. Určitě, veliký zájem je na téhle škole o obor kadeřník. Určitě, kadeřnice je dobrá věc.“
Daniela Rozehnalová, obor kuchař - číšník: „Studuji obor kuchař číšník na SOŠ Bruntál. Máme stanoviště máchání drinků, namícháme drink a vy ho rovnou můžete zkusit. Máme normálně pomerančové džusy, jablečný a můžeme si vybrat jakýkoli Monin, což jsou jako příchutě.“

Další částí Dne řemesel byly ukázky řemeslných oborů od práce s kovem, dřevem, až po obory instalatérské, opravárenské či automobilní a strojírenské.

Matěj Čapek, obor instalatér: „Já dělám obor instalatér. Baví mě. Hlavně mě baví tady topení, je to velmi zajímavý obor.“
Vojtěch Juřík, obor opravář zemědělských strojů: „Studují opraváře zemědělských strojů. Tady jsme zrovna ve svařovně. Tam jsou kyslíkové láhve, acetylénové láhve a vlastně tady se učíme základní kurs svařování 311. Učíme se prostě základní svary, péefko, pébéčko.“
Dominik Kolek, obor automechanik: „Já studuji automechanika, to opravování těch aut, tunění a prostě nemusím do toho dávat takové náklady, jako kdybych to k někomu dával.“

Není výjimkou, že řemeslné obory studují také dívky.

Šarlota Šínová: obor truhlář: „Dělám truhláře a jsem tady rok a půl. Truhlařina mi přijde jako krásný obor, který dělá teď málo lidí y je to navíc práce rukama, kterou umím a baví mě. Holkám taky. Spíš kluků,, ale holkám, které na to mají ano.““

Den řemesel se pravidelně účastní také zástupci vedení města.

Martin Henč (ANO), starosta Bruntálu: „Za mě přínos Veletrhu řemesel Střední odborné školy je v tom, aby přilákal co nejvíce nových studentů, ale jak jsme teď procházeli jednotlivé obory, tak jsem byl překvapený od mistrů, že někde jsou dokonce naplnění, někde chybí pár žáků, ale že ta situace se postupně lepší, to znamená, že jsem pochopil, že samozřejmě mají volné kapacity, ale zájem je. Ne nadarmo, jak je vedle napsáno nebo téměř všude vidíme nápis „Řemeslo má zlaté dno“, tak si myslím, že to je velmi vypovídající.“

SOŠ Bruntál, ale i další školy a firmy regionu budou své nabídky představovat také na Veletrhu práce Artifex 14. listopadu.

Nahlásit chybu


K tématu

Na trať z Bruntálu do Malé Morávky letos poprvé vyjel historický vláček

6. července 2025 19:10 | Bruntál | Yvona Fajtová

Romantika železniční historie i výletní atmosféry se po roce vrací na koleje mezi Bruntálem a Malou Morávkou. Populární výletní vlak s historickou lokomotivou a vagonem znovu zahájil provoz. Jde o technický unikát - nejstrmější neozubnicovou trať v Česku.

Na trať z Bruntálu do Malé Morávky letos poprvé opět vyjel historický vláček

11. července 2025 11:43 | Bruntál | Yvona Fajtová

Romantika železniční historie i výletní atmosféry se po roce vrací na koleje mezi Bruntálem a Malou Morávkou. Populární výletní vlak s historickou lokomotivou a vagonem znovu zahájil provoz. Jde o technický unikát - nejstrmější neozubnicovou trať v Česku.

Na Bruntálsku se během motokrosových závodů vážně zranil 54letý jezdec

6. července 2025 9:34 | Bruntál | Lukáš Zavadil

V sobotu 5. července v podvečer došlo během motokrosových závodů v Horním Městě na Bruntálsku k vážnému zranění čtyřiapadesátiletého jezdce. Na místě zasahovaly posádky zdravotnické záchranné služby i vrtulník letecké záchranky.


Čtrnáctiletý chlapec se ve čtvrtek topil v řece Ostravici ve Frýdku-Místku

Včera 13:27 | Frýdek-Místek | Anna Břenková

14letý chlapec spadl z jezu řeky Ostravice a začal se topit. Z vody ho vytáhli kamarádi, byl v bezvědomí. Život mu zachránil kolemjdoucí záchranář, který okamžitě zahájil masáž srdce. Po resuscitaci lékaři chlapce v kritickém stavu přepravili vrtulníkem do nemocnice. Případ nyní vyšetřují kriminalisté.

Mladý řidič přehlédl povoz, vozka se spolujezdkyní skončili těžce zranění v nemocnici

Včera 17:47 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Vážnými zraněními dvou lidí skončila nehoda, která se stala v pátek odpoledne na silnici mezi Bílovcem a Fulnekem. Osobní auto tam zezadu narazilo do povozu taženého koněm. Vozka a spolujezdkyně byli převezeni do ostravské fakultní nemocnice.

Do detailů vyvedené sochy z písku na Pustevnách letos zachraňují ohrožené ptáky

Včera 11:12 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Letos na návštěvníky Pusteven čeká novinka, kdy jsou sochy z písku umístěné na novém stanovišti. přístupné jsou pohodlněji cestou kolem Libušína a Maměnky k hotelu Tanečnica.

Věznice v Heřmanicích otevřela kapli Naděje

Včera 9:38 | Ostrava-Centrum | Anna Břenková

Místo pro ztišení, naději a nový začátek. Za zdmi heřmanické věznice vznikla nová kaple. Tento duchovní prostor má mít dobrý vliv na psychiku odsouzených i celkovou atmosféru ve věznici.

Tragická nehoda ve Stachovicích. 19letý motorkář zemřel i přes rychlou pomoc

Včera 8:29 | Celý MS kraj | Anna Břenková

Ve čtvrtek došlo ve Stachovicích u Fulneku k vážnému střetu motorky s osobním autem. S největší pravděpodobností motorkář nezvládl řízení a v zatáčce vjel do protisměru, kde právě jelo auto. I přes bleskový příjezd záchranářů a okamžitou pomoc svědků, 19letý motorkář na místě podlehl svým zraněním. Řidičce automobilu poskytla potřebnou psychologickou podporu povolaná interventka.

Po přívalových deštích uhynuly v řece Odře ryby, hasiči pomáhali s okysličováním vody

2. července 2026 19:59 | Ostrava-město | Anna Břenková

Po silných bouřkách uhynulo v Ostravě velké množství ryb. Příčinou byly přívalové deště, které do řeky spláchly nečistoty a drasticky snížily hladinu kyslíku. Hasiči proto na řece instalovali nornou stěnu a pomocí čerpadel se snažili vodu okysličit.

Na podzim budou i volby do Senátu. V Moravskoslezském kraji budou kandidovat osobnosti

2. července 2026 10:05 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Letos se bude měnit třetina z 81 senátorů v Senátu Parlamentu České republiky. Své zástupce budeme volit i v některých částech Moravskoslezského kraje. První kolo proběhne dohromady s komunálními volbami 9. a 10. října.

V červenci odstartovala Centrální evidence psů

2. července 2026 9:40 | Celý MS kraj | Andrea Holeszová

1. července začal ostrý provoz Centrální evidence psů chovaných v Česku. Registr usnadní nalezení zatoulaného psa, bude obsahovat spolehlivé informace o zvířatech i jejich chovatelích a poslouží také k ověření, zda je pes očkován proti vzteklině.

Extrémně silné bouřky v Beskydech a desítky výjezdů hasičů v Ostravě

1. července 2026 18:17 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Extrémně silné přívalové deště se prohnaly ve středu odpoledne přes Beskydy. Během půl hodiny spadlo až 40 litrů na metr čtvereční. Silný vítr lámal stromy a do akce museli hasiči. Likvidovali popadané větve z cest a čerpali vodu. V Ostravě voda zatopila myší díru i podchod pod železnicí. Někteří řidiči doslova utopili svá auta.

Školáci v Havířově se seznámili s humanoidním robotem, který uměl hrát i fotbal

30. června 2026 12:42 | Havířov | Bára Kelnerová

Setkání s humanoidním robotem není zážitkem, který děti zažívají každý den. Žáci Základní školy M. Kudeříkové v Havířově si proto nenechali ujít tuto jedinečnou příležitost. Nejvíc je překvapilo, že robot uměl hrát i fotbal.

Pokojská

Kunčice pod Ondřejníkem Nástup: od 22. května 2026

Budoucí architekti na letní dílně v Karlovicích oživují zaniklou tradici zdejších klimatických lázní

1. července 2026 14:01 | Bruntál | Karel Soukop

Skupiny studentů brněnské fakulty architektury se sjely do Karlovic na Vrbensku v Jeseníkách. Jejich letní dílna s názvem „Znovu se nadechnout“ si klade za cíl připomenout tradici před sto lety zaniklých klimatických lázní. Ty byly kdysi v Karlovicích oblíbené a velmi vyhledávané. Dnes ji připomíná pouze několik dochovaných fotografií.

100 kilometrů pro stoletou budovu školy zdolávali její žáci jako pozvání na oslavy

1. července 2026 7:47 | Bruntál | Karel Soukop

Historická budova bruntálského Petrina a symbol města se letos dožívá 100 let. Dostavěna a v roce 1926 a uvedena do provozu jako německý chlapecký seminář. Prožila si všechny zásadní historické milníky města. Dnes při stoletém výročí v ní sídlí základní škola, knihovna a Středisko volného času.

V Horním Benešově otevřeli novou a reprezentativní smuteční síň

30. června 2026 15:07 | Bruntál | Karel Soukop

Nejen výročím a oslavám, ale také posledním věcem člověka musí měst a obcí věnovat zvláštní pozornost. Hornímu Benešovu se podařilo nahradit již nevyhovující smuteční síň a na jejím místě vybudovat nový důstojný stánek. Jednou z největších investic občanské vybavenosti Horní Benešov dokončil proměnu místního hřbitova.

Hasičská soutěž Hartaman na Slezské Hartě měla letos disciplínu navíc – obrovské vedro

28. června 2026 18:44 | Bruntál | Karel Soukop

Tropická teplota přes 35 stupňů byla letos to hlavní, s čím se museli potýkat nejtvrdší hasiči z celého kraje na tradiční soutěži Hartaman na přehradě Slezská Harta. Na 17. ročník soutěže se jich sjelo 27 a souboj se silami a vedrem vůbec nebyl jednoduchý.

Základní škola Amos autorským divadlem zakončila školní rok a rozloučila se s odcházejícími žáky

28. června 2026 16:47 | Bruntál | Karel Soukop

Základní škola AMOS dostála i letos své divadelní tradici. Nově nastudovaný Malý princ byl pro žáky školy nejen zakončením školního roku, ale také rozloučením a páťáky, kteří školu opouštějí a po prázdninách se rozejdou na gymnázia a jiné střední i základní školy.

Hasiči ve Světlé Hoře na Bruntálsku se mohou radovat z nové moderní cisterny

25. června 2026 11:09 | Bruntál | Karel Soukop

Dobrovolní hasiči ve Světlé Hoře na Bruntálsku jsou další jednotkou, která je ode dneška vybavena novou moderní cisternou. Stará již dosluhovala a bude nabídnuta k prodeji.

Přehlídka řemesel a oborů na bruntálské SOŠ byla cennou informací pro žáky i jejich rodiče
Vydáno 11. listopadu 2024 8:10, Bruntál, Karel Soukop
Nedostatek řemesel na našem pracovním trhu pocítil snad každý, kdo sháněl instalatéra, topenáře, zedníka nebo jiné odborníky. Střední odborná škola v Bruntále se rozhodla pomoci s řešením této situace a pořádá pravidelně ve všech svých prostorách Dny řemesel.

Na den řemesel míří především končící žáci základních škol, ale i jejich rodiče, aby zjistili, co je pro jejich dítě vhodné.

Michal Durec, ředitel SOŠ Bruntál: „Naše škola dnes pořádá Den řemesel a zároveň Den otevřených dveří. Tato akce se vlastně uskutečňuje opakovaně každoročně a cílem je vlastně nalákat širokou veřejnost k tomu, aby se podívali k nám do školy, jak to u nás ve škole vypadá a zároveň samozřejmě je to cíleno na žáky posledních ročníků základní školy.“

Přestože zájem o řemeslné obory není takový, jaký všichni potřebují, bruntálská SOŠ má v této oblasti výjimečné postavení.

Michal Durec, ředitel SOŠ Bruntál: „Já musím říct, že vlastně ten zájem je teď o všechna řemesla, ať už se jedná o službové obory nebo obory řemeslné, protože v současné době máme všechny obory prvních ročníků naplněny.“
Eva Janyšková, učitelka: „Vynikající. Užili jsme si úplně nádherné dopoledne a já doufám, že se spousta dětí namotivovala pro to, aby dělal jednou smysluplnou práci, která za nimi bude vidět.“

První částí Dne řemesel bylo představení a ukázka oborů služeb.

Zdenka Petercová, učitelka odborného výcviku: „Na tomto sále vidíme prezentaci pečovatelských služeb a kadeřnic. Pečovatelské služby, do kterých spadá pět provozů Ta z těch pěti provozů tady máme hlavně přímou péči o klienta, tady vidíme měření cukru v krvi, měření krevního tlaku, měření saturace, kurs první pomoc. Za námi vidíte péči v jednotlivých etapách života, což znamená od narození až po tu smrt. Tohle spadá do toho jednoho učebního oboru, což jsou pečovatelské služby a je to obor, který je zaměřený na sociální služby.“
Nikola Bečáková, obor kadeřník: „Studuji obor kadeřník. Určitě, veliký zájem je na téhle škole o obor kadeřník. Určitě, kadeřnice je dobrá věc.“
Daniela Rozehnalová, obor kuchař - číšník: „Studuji obor kuchař číšník na SOŠ Bruntál. Máme stanoviště máchání drinků, namícháme drink a vy ho rovnou můžete zkusit. Máme normálně pomerančové džusy, jablečný a můžeme si vybrat jakýkoli Monin, což jsou jako příchutě.“

Další částí Dne řemesel byly ukázky řemeslných oborů od práce s kovem, dřevem, až po obory instalatérské, opravárenské či automobilní a strojírenské.

Matěj Čapek, obor instalatér: „Já dělám obor instalatér. Baví mě. Hlavně mě baví tady topení, je to velmi zajímavý obor.“
Vojtěch Juřík, obor opravář zemědělských strojů: „Studují opraváře zemědělských strojů. Tady jsme zrovna ve svařovně. Tam jsou kyslíkové láhve, acetylénové láhve a vlastně tady se učíme základní kurs svařování 311. Učíme se prostě základní svary, péefko, pébéčko.“
Dominik Kolek, obor automechanik: „Já studuji automechanika, to opravování těch aut, tunění a prostě nemusím do toho dávat takové náklady, jako kdybych to k někomu dával.“

Není výjimkou, že řemeslné obory studují také dívky.

Šarlota Šínová: obor truhlář: „Dělám truhláře a jsem tady rok a půl. Truhlařina mi přijde jako krásný obor, který dělá teď málo lidí y je to navíc práce rukama, kterou umím a baví mě. Holkám taky. Spíš kluků,, ale holkám, které na to mají ano.““

Den řemesel se pravidelně účastní také zástupci vedení města.

Martin Henč (ANO), starosta Bruntálu: „Za mě přínos Veletrhu řemesel Střední odborné školy je v tom, aby přilákal co nejvíce nových studentů, ale jak jsme teď procházeli jednotlivé obory, tak jsem byl překvapený od mistrů, že někde jsou dokonce naplnění, někde chybí pár žáků, ale že ta situace se postupně lepší, to znamená, že jsem pochopil, že samozřejmě mají volné kapacity, ale zájem je. Ne nadarmo, jak je vedle napsáno nebo téměř všude vidíme nápis „Řemeslo má zlaté dno“, tak si myslím, že to je velmi vypovídající.“

SOŠ Bruntál, ale i další školy a firmy regionu budou své nabídky představovat také na Veletrhu práce Artifex 14. listopadu.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/bruntalsko/bruntal/11000045885/prehlidka-remesel-a-oboru-na-bruntalske-sos-byla-cennou-informaci-pro-zaky-i-jejich-rodice