Stránské získalo nová lákadla, která jsou chloubou vesnice a přitahují turisty. Místním dětem se ze všeho nejvíc líbí otužovací zóna, která je v podstatě kombinací dobrodružného hřiště a přírodní relaxace.
Vladimíra Křenková, Občanské sdružení Stránské: "V dnešní době už skoro nebylo poznat, že to byl rybník, tak byl zarostlý a zanešený. Když jsme sem přišli, tak už tráva byla vyšší než my a díky tomu grantu jsme mohli zrealizovat opravu rybníka a bylinnou zahradu."
Anketa, děti ze Stránského: 1. "Třeba ty houpačky, ty mám nejradši." 2. "Já nejradši se houpu na houpačkách a nejradši chodím po tomto písku." 3. "Já se ráda houpu na houpačkách na houpačce a chodím po písku." 4. "Já mám nejradši houpačky a ten chodníček."
Do obnovy rybníčků a dalších prací se pustila takřka celá vesnice. Pracovalo se zadarmo, takže náklady jenom o něco málo přesáhly tři sta tisíc korun. I to je však pro nemajetné sdružení dost peněz.
Vladimíra Křenková, Občanské sdružení Stránské: "Je tady katr, vodní mlýn a hamr. Jsou poháněny vodou tím starým způsobem, všechno je ze dřeva. Dělal to pan Jiří Vraj z Boskovic, byl hrozně ochotný."
Anketa, obyvatelé Stránského: 1. "Konečně je na co se koukat, tady byly po prsa kopřivy. Dá jim to strašně moc práce." 2. "Je to bezvadný, su spokojený." 3. "Aspoň to není zarostlý, je to pohoda."
Občanské sdružení Stránské ve své Nedělní škole učí zájemce zanikajícím tradičním řemeslům a snaží se o jejich zachování. V těchto dnech se připravuje na stavbu původní pece na pečení chleba.