Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Ve Starém Městě otevřeli novou obecní knihovnu

  • Bruntál,

Novou veřejnou knihovnu mají lidé ve Starém Městě u Bruntálu. V bruntálském okrese je teď celkem 58 veřejných knihoven. 10 z nich je tak zvaně profesionálních - pracují v nich profesionální knihovníci, v ostatních působí knihovníci vlastně spíše knihovnicce, dobrovolní.

Otevření nové knihovny je v dnešní době událostí hodnou zaznamenání. V bruntálském okrese vznikly v posledních asi dvaceti letech dvě nové knihovny

Dobrovolná knihovnice: "Od 5 let jsem velká čtenářka a kvituju se smutkem, že se to všechno vytrácí, tak jsem se chopila příležitosti, že by se to tady mohlo trošku obnovit, takže to zkusím."

Alena Jedličková, knihovnice, Regionální knihovnické centrum: "Spíše nám knihovny zanikají. Na Rýmařovsku přijdou a řeknou, že jim doslova čtenáři odešli, což znamená a už nemá kdo chodit, tak tam se knihovny zavírají."

Ve Starém Městě knihovna kdysi bývala. Teď se ji zásluhou nadšenců podařilo obnovit. Obec poskytala prostory a starosta slíbil veškerou pomoc..

Antonín Směšný, starosta Starého Města: "Z historie všichni víme, že tady opravdu byla knihovna, aby se lidé mohli nejenom vzdělávat, ale prožili kulturní život na té vesnici, tak jako ve městě."

Dobrovolná knihovnice: "Jsou tady pěkný knížky, kvalitní, i nějaká klasika, což se dneska už asi nenosí, pro děti je tady hodně hezkých knížek a regionální knihovnické centrum nám půjčuje. Budu se to prolistován vat, pokud někdo nepřijde, ty obsahy, abych mohla doporučovat podle typu člověka, nejdříve s ním trošku popovídat, co má rád, co čte."

Čtenář: "Kdyby se to ještě doplnilo o nějakej bufet, že by se tady mohly podávat nějaký nápoje, tak třeba by to bylo větší lákadlo, pro některé žíznivce, ale to zase nemůžeme zhýralce sem tahat."

Nové knihovně při zakládání pomáhalo bruntálské Regionální knihovnické centrum. Bude jí pomáhat vlastně stále. A

lena Jedličková, knihovnice, Regionální knihovnické centrum: "Cokoliv budou potřebovat, obrátí se na nás. Stejně jako jsme pomáhali se stěhováním, s aktualizací, tak teď mají s námi uzavřenou smlouvu na výměnné soubory, takže můžou mít aktuální literaturu novou, může si paní říct, jaký obor, jací čtenáři jí chodí, co potřebuje."

Starosta plánuje v dohledné době vybavit novou veřejnou knihovnu také veřejným internetem. Knihovny dnes nejsou jenom půjčovny knih, ale také střediskem pro získávání informací.
Dagmar Veissarová - restaurace Formanka
Valšov
od 96 Kč/hod.

Detail

KAR-mobil s. r. o. - pracoviště Krnov
Krnov
od 22 000 Kč/měsíc

Detail

Global Tungsten & Powders spol. s r.o.
Bruntál
od 23 000 do 25 000 Kč/měsíc

Detail

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků