Obyvatelé z okolí průmyslového areálu ve Vrchlického ulici podepsali petici proti firmě EDC, pod kterou se podepsalo téměř 400 lidí. Ještě předtím si na ni ztěžovali všude možně, takže musela podstoupit více než 3 desítky kontrol.
„Společnost EDC systematicky investuje do zkvalitňování vzduchotechniky i nad rámec jejich povinností, přestože měření, která byla provedena orgány státní správy, neprokázala žádné porušení zákona,“ říká Dalibor Tesař, jednatel firmy
Firma se rozhodla usadit v průmyslové zóně, která byla po dlouhou dobu klidovou lokalitou, kvůli tamní hale. Byla totiž přesvědčena, že z uzavřených prostor žádný zápach neunikne.
„Důvody, proč jsme umístili tu technologii do haly, byly právě ty, že jsme neočekávali, že tady vznikne nějaký odér. Je to proces vývoje a výstavby technologického zařízení. My určitě budeme mít dobrou vůli k řešení této situace tak, aby ti občané byli spokojeni,“ uvádí Dalibor Tesař, jednatel firmy
Lidé ale nevěří, že se něco změní a už teď se obávají jarních a letních měsíců, kdy běží naplno opravy silnic a tím pádem se bude ve firmě tavit asfalt od rána do večera.
Anketa lidí bydlících v okolí firmy EDC:
„To je zápach, ta sezóna začíná v březnu a je až do listopadu a v podstatě nemůžete obývat zahradu. Večer se tam nedá sedět, protože to smrdí, ale bohužel zápach není definovaný v zákonu. My v Krnově nechceme být Radvanice.“
„Celou tu aktivní vlastně dobu, kdy jste venku, tak vám to znepříjemňuje život. Nejenže je to odér, ale když se někdo o to zajímá trošku blíž, tak ví, že je to nebezpečné, je to karcinogenní a má to velký vliv na zdraví lidí,“
„Osobně jsem přesvědčen, že město do toho mělo velmi iniciativně vstoupit. Oni mají nevýhodu v tom, že je to spojená nádoba, podnikatel, který vytváří pracovní místa a zároveň také chránit ovzduší lidem bydlícím v okolí,“
Město samozřejmě situaci intenzivně řeší. Momentálně vytváří pracovní komisi, chystá i další měření ovzduší a najmout si chce v této věci i právníka.