Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Záchranné práce ve vyhořelé Karnole skončily

  • Krnov,

Zrestaurování zachráněných vzorníků a cívek s přízí z vyhořelé bývalé textilky Karnola v Krnově bude stát miliony korun. Pouhý jeden vzorník odhadem přijde na zhruba 150 tisíc. V opavských mrazírnách jich přitom skončilo více než 700.

Záchranné práce památkářů v budově bývalé přádelny s dílnou vzorkovny, kterou loni před Vánocemi zachvátil ničivý požár, skončily. Vše je vyčištěno a co se bude dát zachránit, je zmraženo.

“Na základě dalšího postupu toho projektu, nebo jaké budou podmínky pro úpravy toho projektu, tak se bude vyhodnocovat, co z toho se bude vlastně vytahovat z toho mražáku a restaurovat. Určitě to bude muset mít nějaké priority, protože ty částky za to restaurování budou vysoké,” uvádí Andrea Šírová, památkářka MěÚ Krnov

.

Kdyby se restaurovaly všechny vzorníky, částka by se vyšplhala minimálně na 12 milionů korun. Suti a nánosy popela a spalin byly zbaveny i historické stroje.

“Stroje jsou v současné době by se dalo říct stabilizovány a nyní čekáme na závazné stanovisko památkové péče, aby se mohlo provést zajištění oken,” dodává Andrea Šírová, památkářka MěÚ Krnov

Povětrnostní vlivy by je totiž mohly ještě více poškodit. Opravena bude i střecha. Město stále doufá, že tady vznikne textilní muzeum, na které má přislíbené dotace ve výši přes 120 milionů korun. Ty ale byly vázány na vzácný mobiliář.

“Z hlediska dalšího vývoje očekáváme s mírným optimismem návštěvu, která k nám dorazí 19.února, bude to paní ministryně pro místní rozvoj Karin Dostálová S paní ministryní vedení města bude chtít probrat další genezi právě toho dotačního titulu z IROPu, abychom věděli, jakým způsobem můžeme pokračovat z hlediska žádosti o změnu rozhodnutí,” říká Michal Brunclík, místostarosta Krnova

I kdyby záměr textilního muzea nevyšel, budova bude opravena tak, aby mohla dále sloužit, protože je národní kulturní památkou.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy