Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Karnolu v Krnově možná zapálily děti

  • Krnov,

Už víme, kdo zřejmě zapálil bývalou textilku Karnola v Krnově. Za žhářským útokem stojí dva teprve osmiletí chlapci. Je to jedna z verzí, se kterou pracuje policie. Připomínám, že budova se vzácným mobiliářem vyhořela loni před Vánocemi.

Policie stále vyšetřuje ničivý požár bývalé textilky Karnola v Krnově. Ve hře je i to, že ji zapálili dva osmiletí školáci. Otázkou je, kdo by je k tomu navedl. Ohnisek požáru totiž bylo více. Národní kulturní památku plameny zachvátily 20. prosince a s požárem bojovaly dvě desítky profesionálních i dobrovolných hasičských jednotek.

“Bruntálští kriminalisté zjistili v průběhu prověřování informace , které směřují ke dvěma nezletilým osobám. I nadále policisté pokračují ve zjišťují okolností, za jakých k požáru došlo, uvádí Gabriela Holčáková, mluvčí PČR Ostrava

“Bohužel jedna z vyšetřovacích verzí říká, že by to mohly způsobit děti, což je samozřejmě i pro nás šokující a jsem sám zvědavý na závěry vyšetřování, proč a za jakých okolností ten požár vznikl a proč došlo k tak velké katastrofě,” říká Lukáš Curylo, náměstek hejtmana MS kraje.

Požár nejvíce zasáhl prostory s historicky cennými vzorníky látek z roku 1870. Asi polovinu z nich památkáři odvezli do bezpečí. Na zrestaurování teď čekají v opavských mrazírnách. Obnovy se dočkají i historické stroje.

“Z velké části se podaří zachránit stroje, které se musí samozřejmě repasovat, obnovit, co se týká mobiliáře a vlastně těch vzorníků látek, ty zachránit trvale nepůjde,” hovoří Lukáš Curylo, náměstek hejtmana MS kraje.

Ze vzorkovny továrny na vlněné zboží Alois Larisch a synové má vzniknout textilní muzeum, na které má Krnov přislíbené dotace od kraje a z IROPu.

“Ten IROP byl určen především na ty sbírkové fondy a způsob jejich vystavení,” dodává Ilja Šmíd, ministr kultury ČR

Další postup město probere s ministryní pro místní rozvoj Karin Dostálovou, která do Krnova zavítá 19.února.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy