Smrtelná infekce napadla kapry v Petrově rybníce v Krnově. Všechny ryby musí být likvidovány

Petrův rybník v Krnově zůstane bez života. Povodí Odry musí kvůli herpes viru Koi kapra zlikvidovat všechny druhy ryb, které v něm žijí. Půjde až o 60 tun. Lidé se bát nemusí, vir není přenosný na člověka.

Rybáři truchlí. Petrvův rybník v Krnově obehnaly červenobílé pásky, které hlásí zákaz vstupu. Za vše může Koiherpes virus, který napadl kapry a je pro ně smrtelný. Ostatní ryby mohou virus přenášet. Verdikt krajské veterinární správy je tak neúprosný. 

„Musíme vyklidit ohnisko nákazy a zajistit likvidaci všech druhů ryb v příslušném asanačním podniku, dále bude provedena dezinfekce rybníka jeho vyschnutím a dezinfekční ošetření veškerých pracovních nástrojů a pomůcek.. Následně bude po všech zmíněných opatřeních ponecháno ohnisko nákazy nejméně 6 týdnů ladem,“ vysvětluje mluvčí Povodí Odry Šárka Vlčková.

Oba rybníky teď budou vypuštěny a pokud se pořádně vyčistí, tak budou napuštěny až příští rok

Povodí Odry odhaduje škodu na několik milionů korun, Katastrofa je to nejen pro rybáře, ale i pro místní Yacht Klub, který musí za vodou jezdit jinam.

„Zasáhlo nás to tak, že nemůžeme trénovat a nemůžeme si tady závodit, Tréninky, které máme pravidelně s dětmi na této vodě, tak musíme odložit a chceme udělat soustředění u kamarádů, u spřátelených jachtařů,“ říká jednatel Yacht Klubu Vilém Hlavsa.

Tak já jsem na vodě v podstatě od mala, od nějakých 6 let, trénuju každým rokem celé léto.

Letos to je samozřejmě katastrofa, že od toho srpna přijdu o krásné dny na vodě,“ dodává člen Yacht Klubu Vilém Hlavsa ml.

Koiherpes virus ohrožuje vždy 80 až 100 procent chovaných ryb. Soustava dvou rybníků v Krnově není jediná, kterou infekce napadla. Řádí totiž po celém Česku. Veterináři vir zaznamenali už na 9 rybnících.
Jaroslav Šuba
Bruntál
od 16 500 Kč do 18 000 Kč

Detail

BENEKOVterm s.r.o.
Bruntál
od 24 000 Kč

Detail

BENEKOVterm s.r.o.
Bruntál
od 24 000 Kč do 40 000 Kč

Detail

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků