Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Krnov zná vítěze soutěže o návrh nových městských lázní

  • Krnov,

Dvoufázová projektová soutěž o návrh nových městských lázní v areálu koupaliště v Krnově je u konce. Přihlásilo se čtrnáct návrhů, z nichž porota chtěla vidět pět rozpracovaných detailněji. Nejlepším třem pak udělila ceny. Absolutním vítězem se stal projekt týmu AOC architekti. Nové lázně by měly město přijít na zhruba 380 milionů korun bez DPH.

Úkolem zájemců bylo navrhnout podobu nových městských lázní na pozemcích v severní části města vedle letního koupaliště.

Tomáš Hradil, místopředseda poroty a starosta Krnova: "Nové městské lázně jsou pro mě učebnicovým příkladem, proč pořádat architektonické soutěže. Sešlo se nám 14 návrhů, ten vítězný přitom ční výrazně nad těmi ostatními - umístěním v prostoru, kompaktností, řešením provozních vazeb. Vyšší investice do přípravy projektu se tak vrátí v podobě nižších nákladů na výstavbu a především ekonomičtějším provozem."

Samotné soutěži předcházelo v roce 2017 vypracování studie proveditelnosti, která zvažovala opravu starých lázní či výstavbu nového objektu. Na jejím základě tehdejší zastupitelstvo zvolilo jako nejvíce vyhovující novostavbu.

Roman Brychta, předseda poroty: "Jsem rád, že byla vybrána cesta veřejné dvoukolové architektonické soutěže a výsledek soutěže vzešel z podrobné a usilovné diskuze mezi porotci a přizvanými odborníky. Hlavně s ohledem na krajinářský kontext, který je v této lokalitě venkovního koupaliště na břehu řeky silným rekreačním potenciálem pro občany Krnova."

Propojením venkovního koupaliště s novými městskými lázněmi vznikne sportovně-relaxační centrum navazující na sportovní infrastrukturu města, součástí nových lázní budou plavecký bazén, relaxační bazén, saunový svět, fitness a doplňkové služby k uvedeným provozům. Součástí návrhu je řešení parkování a dopravní napojení areálu. Nově si tak návštěvníci tohoto moderního areálu budou moci přímo na místě zvolit, zda dají přednost kryté části či venkovní, a vybrat si z atraktivní palety možností lázní.

AOC architekti, vítězové soutěže: "Lázeňský dům je vybavený potřebným zázemím, místem k odpočinku, občerstvením, rozsáhlým a přesto intimním saunovým světem s výhledy do přírody."
Ondřej Chybík, architekt a člen poroty: "Vítězný návrh, urbanisticky velice vhodně doplňuje stávající rekreační areál městského koupaliště o novou hmotu a zároveň zanechává maximální volnou plochu na jihu území. Po architektonické stránce se jedná o velice komplexní přístup, který pracuje nápaditě s konstrukcí a prostorem stejně dobře jako s volbou materiálů a propojením exteriéru s interiérem."

Porota o vítězném návrhu hlasovala jednoznačně. Město počítá, že by nové lázně měly stát 380 milionů korun bez DPH. AOC architekti vítězný návrh osobně představí 14. dubna na pracovním zasedání zastupitelstva města v 17:00 hodin v Městské kavárně na Hlavním náměstí.

Nahlásit chybu


K tématu
Radim - zem. s.r.o. - pracoviště
Milotice nad Opavou
od 125 do 162 Kč/hod.

Detail