Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Kraj zrekonstruoval další školu v Krnově, na střechu dostala soláry

  • Krnov,

Střední odborná škola dopravy a cestovního ruchu v Krnově je po rozsáhlé rekonstrukci. Energetické úspory zajistí zateplená fasáda, vyměněná okna a fotovoltaická elektrárna na střeše budovy. Investiční akce, která byla zahájena letos v květnu, si vyžádala 14,9 milionu korun, část těchto prostředků získal Moravskoslezský kraj z evropských fondů, zbytek pokryl ze svého rozpočtu.

Jaroslav Kania, náměstek hejtmana MSK pro finance, investice a majetek: "S realizací energetických úspor na svých budovách začal Moravskoslezský kraj dávno před začátkem války na Ukrajině a energetickou krizí, kterou aktuálně Evropa prochází. Teď se ukazuje, jak to bylo prozíravé. Další objekt v majetku kraje je významně energeticky úspornější, a to díky právě dokončené rekonstrukci. Krnovská střední škola má zateplenou fasádu, vyměněná okna i dveře a bude si sama vyrábět elektřinu díky solárním panelům na střeše."
Nikola Birklenová, mluvčí MSK: "Součástí projektu byla i nová hydroizolace stěn pod úrovní terénu, zateplení podlahy v půdním prostoru, ale i výměna všech klempířských a zámečnických prvků na fasádě. Rekonstrukce přišla na 14,9 milionu korun, z toho 4,1 milionu korun kraj získal z EU, zbytek zaplatil ze svých prostředků. Zhotovitelem stavby byla společnost Agist."

Snižování energetické náročnosti krajských budov je v Moravskoslezském kraji prováděno od roku 2012. Od té doby už byla zateplena většina školských zařízení, začalo se od těch s největší energetickou náročností.

Jaroslav Kania, náměstek hejtmana MSK pro finance, investice a majetek: "Střední školy a gymnázia jsou již zatepleny, tedy pokud to bylo technicky a památkově možné. Pouze zhruba 15 procent škol ještě čeká kompletní zateplení ke snížení energické náročnosti, jedná se hlavně o základní školy a základní umělecké školy v majetku kraje."

V tomto roce má Moravskoslezský kraj ve svém rozpočtu alokováno 162 milionů korun na celkem 12 investičních akcí týkajících se snižování energetické náročnosti školských budov. Další významné prostředky kraj využije z evropských zdrojů.

Jan Krkoška, náměstek hejtmana MSK pro regionální rozvoj: "Peníze na snižování energetické náročnosti budov získáváme také z Evropských strukturálních a investičních fondů například prostřednictvím Operačního programu Životní prostředí. V letošním roce plánujeme proinvestovat 317 milionů korun, s očekávanou evropskou dotací 95 milionů korun, v příštím roce pak plánujeme proinvestovat na 378 milionů korun, s očekávanou dotací 88 milionů korun. Evropské peníze jsou pro rozvoj našeho kraje velmi důležité, a to ve všech oblastech života. Od zdravotnictví, přes dopravu, vzdělávání až po samotný rozvoj regionu. Teď se intenzivně připravujeme na čerpání prostředků z nového programového období, kde je novým externím finančním zdrojem Fond pro spravedlivou transformaci."

Po krnovské střední škole přichází na řadu rekonstrukce střední školy v Ostravě. Energetické úspory se zvýší ve vítkovické Vyšší odborné škole zdravotnické. Rozsáhlá rekonstrukce zahrnuje kromě zateplení budov a výměny oken také opravu krovu a výměnu střechy. Náklady ve výši 51,6 milionu korun pokryje s 11milionovou dotací z EU ze svého rozpočtu kraj. Práce začaly za plného provozu školy již na začátku tohoto měsíce, firma STASEKO PLUS by měla mít hotovo v létě 2023.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy