Jak vypadá duše krásných Beskyd? Ve svých knihách ji zachytil Petr Andrle

Publicista Petr Andrle se do Beskyd, do Čeladné, přestěhoval z Jeseníků v roce 2008. Zdejší kraj, který pro něj byl z počátku zcela neznámý, mu učaroval natolik, že jej inspiroval k vydání celkem 23 vlastivědných publikací.

První s názvem Lékař lidumil byla o doktoru Mayovi, zakladateli Lázní Skalka, ze kterých vzešlo dnešní Beskydské rehabilitační centrum.   

“Když jsem se ředitele rehabilitačního centra ptal, proč o něm nemají žádnou knížku, tak on mi říkal, protože ji nikdo nenapsal. Takže jsem to vzal jako výzvu a o historii doktora May a jeho rodiny vznikla tahle první knížka,” konstatoval Petr Andrle, publicista.   

Postupně se díky místním lidem, kteří se mu stali průvodci, začal Petr Andrle dostávat do beskydských zákoutí stále hlouběji. Vyšly knihy Cestami lesními od Lysé až po Radhošť a Osady a samoty zadních hor. Pak začal houževnatý publicista pronikat i pod kůži zdejších starousedlíků.

“Když  jsme psali o cestách, o osadách, tak pak přišli na řadu lidé. První knížka byla O lidech v Beskydech I a pak následovaly ještě knihy označené římská dvě a tři,” pousmál se autor.  

Se svými příběhy se mu svěřily stovky lidí, jejichž rodiny zde žijí po staletí. 

“Jsou to jejich osudy, respektive, jsou to jejich poselství. Tím, že vyprávíme o jejich životě, tak posíláme lidem poselství, čeho by si měli vážit. Je to způsob, kterak lidem vštípit hrdost nad místem, ve kterém žijí,” podotkl Petr Andrle.

Své knihy vydává Petr Andrle u nakladatelství Moravská expedice, které se specializuje se na šíření oblastní vlastivědné literatury. 
Festivalový koncert SHF: Operní Neapol

25.09. 18:00 - 23.09. 5:13
Frýdek-Místek, Evangelický kostel, Třinec

Mefisto / drama

25.09. 18:30 - 23.09. 5:13
Frýdek-Místek, Kino Vlast, Frýdek - Místek

Trio / Violoncello, klarinet, klavír / koncert

25.09. 19:00 - 23.09. 5:13
Frýdek-Místek, ZUŠ Frýdek - Místek

Cieslar, s.r.o.
Frýdek-Místek
od 22 000 Kč

Detail

Nemocnice ve Frýdku-Místku, příspěvková organizace
Frýdek-Místek
od 32 830 Kč do 34 830 Kč

Detail

Elvir Ramadani
Frýdek-Místek
od 14 800 Kč do 15 200 Kč

Detail

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků