Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Odkaz Josefa Kaluse znovu ožívá v jeho památníku

  • Čeladná,

Čeladná slavnostně znovuotevřela památník beskydského básníka a prozaika Josefa Kaluse, rodáka z nedalekého Frenštátu pod Radhoštěm. Nachází se v budově bývalé školy, kde Kalus na přelomu 19. a 20. století dlouhá léta působil jako učitel. Památník byl poslední dva roky zavřený, obec jej za 15 milionů korun zrekonstruovala.

Pavol Lukša (DOBRÁ VOLBA 2016), starosta Čeladné: “Já jsem tady chodil do školy, proto je to moje srdeční záležitost. Proto jsme udělali starou repliku třídy.”

Kromě toho je v domku drobná expozice věnovaná Josefu Kalusovi a jeho dílu, v podkroví je prostor pro přírodovědné sbírky, a také jsou zde pamětní desky obětem nacismu a rasově perzekuovaným. Prohlédnout si nově otevřený památník přijeli také někteří potomci Kalusovy rodiny, mezi nimi básnikova pravnučka.

Martina Chudobová, pravnučka Josefa Kaluse: “Až posledních deset let, díky tomu, že jsem se vrátila do Čeladné, odtud pocházejí moji rodiče, a díky přátelství s tady s místními lidmi jsme se vrátila k té historii ve vztahu ke svému pradědečkovi.”

Jiří Petráš, příbuzný rodiny Josefa Kaluse. “Byl to můj praprastrýc. Byl jsem zrovna s rodiči ve Frenštátě pod Radhoštěm, šli jsme na Horečky, bylo to v roce 1934, a viděl jsem tam básníka Josefa Kaluse sedět na lavičce.”

V té době bylo Jiřímu Petrášovi 5 let, ve stejném roce 1934, Josef Kalus i zemřel.

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávyČeská distribuční k.s. - pracoviště Frýdek-Místek
Frýdek-Místek
od 4 325 do 8 650 Kč/měsíc

Detail

První KEY - STAV, a.s. - pracoviště okres Frýdek-Místek
Frýdek-Místek
od 23 000 Kč/měsíc

Detail

Česká distribuční k.s. - pracoviště Frýdlant nad Ostravicí
Frýdlant nad Ostravicí
od 4 325 do 8 650 Kč/měsíc

Detail

Dnešní premiéry