Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Zajíců je nedostatek, hlavní zvěří je v Čeladné srnčí

  • Čeladná,

Myslivci se v Čeladné sdružují od roku 1957. Své zázemí v podobě chaty v Lípí si vybudovali svépomocí o několik let později. Dnes má spolek 13 členů, jednoho čekatele a jednoho adepta, který se připravuje na myslivecké zkoušky, ovšem v počátcích se tu k myslivosti hlásila až 30 zdejších mužů.

Eduard Čajánek, předseda Mysliveckého spolku Čeladná: “Kdysi to bylo tak, že jich bylo hodně, protože každý ten sedlák, co tu hospodařil, tak byl i myslivec, a tak si chránili i své polnosti.”

Myslivci se tu starají o zvěř a honitby o rozloze 940 hektarů, které se rozprostírají mezi beskydskými kopci. V zimě tu pravidelně zásobují asi dvacítku krmelců. Horský terén nepřeje bažantům a, potýkají se tu s nízkým stavem zajíců. Naopak dostatek je vysoké zvěře.

Vladislav Bednárský, místopředseda Mysliveckého spolku Čeladná: “Tady přechází vysoká zvěř, jeleni, takže mem možnost střílet i vysokou zvěř. Naší hlavní zvěří je ale srnčí, to se střílí nejvíce.”

Poslední dobou se tu také rozmnožila divoká prasata a myslivci čas od času narazí na stopy vlka nebo rysa.

Vladislav Bednárský, místopředseda Mysliveckého spolku Čeladná: “Objevily se tady i stopy medvěda kolem krajů, ale hlavně v horách.”

Velké množství turistů v této lokalitě sebou přináší i občasné nepříjemnosti, volně pobíhajících psy a myslivci také prosí veřejnost, aby se vyhýbala mláďatům srn.

Současně ale myslivci rádi udržují s místními lidmi společenské kontakty.

Eduard Čajánek, předseda Mysliveckého spolku Čeladná: “V lednu vždycky děláme pro veřejnost myslivecký bál a v létě zvěřinové hody.”

Letos takové setkání plánují na počátek července.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy