Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Závod Wolfram v Čeladné přiblížil dětem výcvik vojáků

  • Čeladná,

Čeladná hostila oblastní kolo branně vědomostní soutěže Wolfram. Koná se na počest parašutistů vysazovaných na území Protektorátu Čechy a Morava během 2. světové války při operaci Wolfram. Jednalo se o 5. ročník závodu s osmi disciplínami.

Martin Ogořalek, KVV Ostrava, Armáda ČR: “Tyto disciplíny jsme chtěli přizpůsobit tak, aby vypovídaly o tom, co vlastně dělají vojáci. To znamená, že děti si mohou vyzkoušet střelbu ze vzduchovky, je tady vytrvalostní běh, překážková dráha, máme tady minové pole, silové přezkoušení a zdravovědu.”

Ke správným bojovým podmínkám závodu přispělo i počasí, družstva se při plnění úkolů musela potýkat i s vytrvalým deštěm.

Tomáš Složil, ZŠ Čeladná: “Vědomostní test je nejtěžší, nejlehčí byl fyzický test.”
Natálie Parmová, ZŠ Čeladná: “Minové pole, to mi nešlo vůbec, to bylo těžké. Sedy lehy byly celkem lehké, ale ještě nás čeká běh, ten bude těžký. Mě tyhle věci baví.”

Samotná Čeladná byla oblastí, kde během 2. světové války operovalo několik partyzánských brigád. Velitelem jedné z nich, 1. československé partyzánské brigády Jana Žižky z Trocnova, byl Ján Ušiak. Zemřel 3. listopadu 1944 právě v Čeladné. Právě jeho nesla zdejší základní škola v letech 1984 až 1991.

Jana Satinská, ředitelka ZŠ Čeladná: “V té době pořádala škola každoročně okresní sportovně branný závod Memoriál Janka Ušiaka. V roce 2017 byl memoriál obnoven a ke jménu Jána Ušiaka se vracíme.”

Závodu Wolfram se zúčastnilo 12 družstev ze základních škol z mikroregionu, zvítězil tým domácí školy a postoupil do finálového kola, které proběhne 9. září ve vojenském prostoru Libavá. Závod Wolfram je pořádán v rámci projektu armády POKOS, což je zkratka pro Přípravu občanů k obraně státu.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy