Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Čeladná je s akcí Wolfram přímo spojena i historicky

  • Čeladná,

Čeladná je pravidelným místem konání oblastního kola branně vědomostní soutěže Wolfram. Soutěž je jednou z podpůrných aktivit Armády ČR k přípravě občanů k obraně státu. Pořádá ji Krajské vojenské velitelství Ostrava na počest parašutistů vysazovaných na území Protektorátu Čechy a Morava během 2. světové války při operaci Wolfram. Letos se konal šestý ročník.

Martin Ogořalek, KVV Ostrava, Armáda ČR: “Dneska na Čeladné se jedná o čtvrté oblastní kolo, máme připraveno osm atraktivních disciplín, ať je to hod granátem, dráha bojovníka, přechod minovým polem, zdravověda, vytrvalostní běh a další disciplíny.”

V Čeladné soupeřilo 11 týmů, kromě domácích například ze škol z Frenštátu pod Radhoštěm, Frýdlantu nad Ostravicí nebo Bašky.

účastníci soutěže:
“Zatím to jde, zatím jsme věděli skoro všechno.”
”Líbí se mi ta týmovost a ta bojová dráha.”
Martin Ogořalek, KVV Ostrava, Armáda ČR: “My chceme dětem přiblížit práci vojáků, ale chcem jim také předávat historický odkaz a znalosti o svém kraji, proto je součástí také vědomostní test o operaci Wolfram.”
Jana Satinská, ředitelka ZŠ Čeladná: “Wolfram, kdy paravýsadek ze Západu v září 1944 se spojil s 1. partyzánskou československou brigádou Jana Žižky z Trocnova, které velel Janko Ušiak. Poručík Janko Ušiak zemřel hrdinnou smrtí 3. listopadu 1944 a my na něj vzpomínáme každým rokem a i během této soutěž.”

Nejlepší týmy z každého oblastního kola postoupí do finále, to se v září koná ve vojenském prostoru Libavá. Loni si toto vyvrcholené soutěže užili i úspěšní školáci z Čeladné.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy