Primátor Frýdku-Místku navštívil Záchrannou stanici v Bartošovicích, se kterou město dlouhodobě spolupracuje. Vznikla v roce 1983. Od roku 1992 ji provozuje nevládní organizace Český svaz ochránců přírody. Pod působnost stanice spadá řada velkých měst, mezi které patří i Frýdek-Místek.
Petr Orel, vedoucí Záchranné stanice v Bartošovicích: “Působíme na území Moravskoslezského kraje, velké části Zlínského kraje, částečně také v Olomouckém kraji, kde máme na starosti území pověřených obcí Hranice a Lipník nad Bečvou. Fungujeme právě v okolí těch velkých měst, jako je právě Frýdek-Místek, Ostrava, Havířov, protože zde máme daleko větší počet přijmů. Je to dáno tím, že je zde velký počet obyvatel a lidé si toho všimnou. Ročně přijímáme nějakých 1700 zvířat, což je poměrně velké množství. Z toho zhruba 55% vypouštíme zpátky do volné přírody.”
Záchranná stanice přijimá ročně zhruba sto padesát zvířat, které spadají pod územní působnost Frýdku-Místku. Kvalitně se o tato zvířata postarat, poskytnout jim péči, potravu a další potřebné náležitosti stojí poměrně velké finance.
Michal Pobucký (ČSSD), primátor města Frýdku-Místku: “Možná ani obyvatelé města neví, že jakékoli zvíře, které žije ve Frýdku-Místku nebo v okolní přírodě, je v případě nehody odvezeno do Bartošovic do záchranné stanice, kde se o něj odborně postarají. Kromě toho sem jezdí i děti z mateřských a základní škol, aby mohly na vlastní oči vidět výra, srnku, čápa a další zvířata. Tato činnost, kterou tady lidé provádí, je velice záslužná. Jsem velmi rád, že s nimi máme tuto spolupráci. Budu se snažit přesvědčit ostatní zastupitele, aby finanční prostředky, které dáváme z rozpočtu města na péči o tato zvířata, byly navýšeny.”
Lidé v záchranné stanici jsou dlouhodobě či krátkodobě schopni postarat se o všechny druhy volně žijících živočichů, kromě dospělých exemplářů velkých zvířat, jako je například medvěd nebo jelen. Záchranná stanice v Bartošovicích je součástí tzv. Národní sítě záchranných stanic v ČR, která vznikla v roce 1997.