Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Houbařská sezóna si v Beskydech vyžádala tři oběti

Krušnou houbařskou sezónu mají za sebou záchranáři beskydské horské služby. Kromě ošetřování drobnějších úrazů museli řešit i smrtelné nehody houbařů.

Začátek podzimu byl v Beskydech bez nadsázky rájem pro houbaře. Lesy plné hub přilákaly doslova davy lidí s košíky a igelitkami. Už méně příjemný byl ale pro záchranáře horské služby.

“Těch lidí se na horách pohybovalo velké množství a s tím souvisely také problémy, které jsme v průběhu té houbařské sezóny měli. Nejednalo se jen o nějaké drobné úrazy, drobné ošetřování, ale evidujeme tři úmrtí v souvislosti s houbařskou sezónou. Ve dvou případech se jednalo o srdeční selhání, v jednom případě houbař spadl zhruba z patnáctimetrové výšky a ten pád nepřežil,” uvedl náčelník Horské služby Beskydy Radim Pavlica.

Problémem, který přispívá k nehodám houbařů, je ten, že lidé při sběru hub často ztratí pojem o čase, ale i o místě, kde jsou. Důležité také je dodržet základní zásady bezpečnosti. Pokud se vypravíte do hor na houby, zásadou číslo jedna je mít nabitý mobilní telefon a v něm číslo na horskou službu v mezinárodním formátu +420 12 10.

“Je dobré, aby tam taky měli některé aplikace, buď aplikaci Záchranka, nebo aplikaci Horská služba, které v případě potřeby mohou aktivovat, a to nám potom usnadní a hlavně zrychlí nalezení toho člověka,” řekl Pavlica.

Ve srovnání s předešlými léty patří podle horské služby letošní houbařská sezóna co do počtu nehod bohužel k těm tragičtějším.

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy