Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Stromy ve Frýdku-Místku prošly zkouškou stability

Vytipované stromy ve Frýdku-Místku mají za sebou kontrolu bezpečnosti. Použita při tom byla speciální technologie i technika. Kontrolou prošlo na padesát stromů.

Stromy ve Frýdku-Místku prošly speciální kontrolou. Šlo o potenciálně rizikové stromy, u kterých by mohlo dojít k vyvrácení nebo zlomu.

“Vzrostlé a dlouhověké stromy mohou představovat potenciální riziko z hlediska bezpečnosti. Hrozí u nich pád větví, zlom kmene nebo vyvrácení. Některé vady mohou odhalit pracovníci odboru životního prostředí magistrátu při vizuální kontrole, kdy zjistí například hniloby s dutinami nebo chyby ve větvení, což lze řešit ořezem, případně kácením. Jsou zde ale také stromy, které jsou významné svou velikostí či dlouhověkostí a byla by škoda odstranit je jen proto, že by mohly v budoucnu znamenat ohrožení. Proto jsme u těchto stromů přistoupili ke kontrole pomocí speciálních přístrojů. O stromy, které zachycují prach, eliminují hluk a zejména v horkých letních dnech plní funkci přírodní klimatizace je nutné pečovat a chránit je,” uvedla mluvčí Magistrátu města Frýdku-Místku Jana Matějíková.

Odborná firma provedla kontrolu jednak pomocí akustického tomografu, který analýzou šíření zvukových vln kmene stromu odhaluje dutiny a vady, které se nijak neprojevují navenek, ale mohou být nebezpečné, a jednak tahovou zkouškou.

“Provádíme tu tahovou zkoušku, která slouží k vyhodnocování stability stromu. Na základě deformací, které dokážeme měřit na kmeni, a na základě náklonu, který dokážeme měřit na bázi kmene, umíme vyhodnotit stabilitu stromu. My ten strom taháme určitou silou, kterou sledujeme na siloměru připojeném na vršku stromu. Kolegyně bude údaje sledovat na počítači, kde se uvádí deformace, a tyto údaje pak musí být rozpracovány. Na základě zátěžové analýzy pak budeme vědět, jestli ten strom je stabilní nebo ne,” popsal arborista Valentino Cristini.

Pokud kontrola prokáže poškození stromu, jsou dvě možnosti. Není-li strom úplně zničený, provedou se zdravotní nebo bezpečnostní řezy v koruně, které zajistí stabilitu stromu. Pokud ale strom nejde zachránit, nezbývá, než jej pokácet.

Nahlásit chybu
Česká distribuční k.s. - Jablunkov
Jablunkov
od 8 650 Kč/měsíc

Detail

Karel Skupień - kravín Folwark
Písek
od 28 000 Kč/měsíc

Detail

OFIR Service s.r.o. - pracoviště průmyslová zóna Nošovice
Nošovice
od 32 000 do 35 000 Kč/měsíc

Detail