Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Poznejte historii hudebních automatů v Muzeu Beskyd Frýdek-Místek

Muzeum Beskyd Frýdek-Místek zve veřejnost na novou výstavu. Lidé na ní spatří hudební automaty od orchestrionu přes rádio až po mp3 a dozví se řadu zajímavých informací o jejich historii.

Ve výstavních síních frýdeckého zámku se mohou návštěvníci Muzea Beskyd dozvědět o historii hudebních automatů. Výstava se snaží přiblížit pokusy o zhotovení hracích strojů a mechanismů, které se vinuly celými dějinami lidstva.

“Mechanická hudba nebo automat jako takový, tedy stroj, který se nějakým lidským impulzem sám spustí a nějakou dobu hraje, provází lidstvo odnepaměti. Největšího rozmachu ale zažívá až v 16. století s rozvojem hodinářství, kdy se vynalézá hodinový stroj, a jsou to třeba orloje, hrací hodiny a podobně. Dalším významným vývojovým momentem je 18. století a příchod hřebíčkových hracích strojů. Ty si můžeme prohlédnout v hracích hodinách nebo tady máme hrací oltářík. S ním se mnozí lidé setkávají i doma. Téměř každá holčička snila o tom, že bude mít malou šperkovnici, která se otevře, hraje a tančí tam baletka,” řekla komisařka výstavy Slavěna Jurčíková.

Dalšími hudebními stroji, které následovaly, byly flašinety a orchestriony, které ovládaly poslech mechanické hudby až do 20. let 20. století. Téměř v každé hospodě nějaký flašinet nebo orchestrion byl a měl lidem nahrazovat celý orchestr.

Gerojš

“Důležitým přelomem je potom vynález fonografu a Tomas Alva Edison. Jeden Edisonův fonograf máme i na výstavě. Pak už přichází Emil Berliner a vynalézá gramofon a gramofonovou desku. Tím končí první část výstavy, kdy z těchto ručně poháněných gramofonů přecházíme ke strojům, které už pohání elektřina nebo baterie. Takže se dostáváme k rozhlasovým přijímačům, můžeme si prohlédnout rádia už od těch 30. a 40. let až po takové už skoro vzpomínkové kusy z 80. let a počátku let 90. Přichází také tranzistorové rádio, magnetofony, kazeťáky a podobně. Lidé mohou také zavzpomínat, jaké to měli v mládí, v našem dioramatu, kde náš mládenec poslouchá a hraje na mechanický nástroj, mechanické varhany a skládá svou vlastní hudbu. To je zhruba na počátku těch 80. let,” sdělila Jurčíková.

Výstava potrvá ve výstavních síních frýdeckého zámku až do 2. září.

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávyŠKOLNÍ BUFET s.r.o. - pracoviště, kontaktní osoba Dalibor Sklář, info@skolnibufet.cz
Frýdek-Místek
od 5 000 do 10 000 Kč/měsíc

Detail

Střední škola, Základní škola a Mateřská škola, Frýdek-Místek, příspěvková organizace - pracoviště
Frýdek-Místek
od 30 000 do 39 000 Kč/měsíc

Detail

Medela-péče o seniory, o.p.s. - Frýdlant nad Ostravicí
Frýdlant nad Ostravicí
od 20 500 do 28 000 Kč/měsíc

Detail