Reklama

V Chlebovicích uspořádali vánoční výstavu

Klub seniorů v Chlebovicích uspořádal v budově Fojtství tradiční vánoční výstavu. Návštěvníci na ní spatřili sbírku betlémů, dozvěděli se, jak se v minulosti o Vánocích stolovalo, a připomněli si dávné vánoční tradice.

Stáhnout video
Reklama

Vánoce ve vzpomínce. Takové bylo téma letošní vánoční výstavy, která proběhla na fojtství v Chlebovicích, a jako každoročně se nesla v duchu dávných tradic.

“V letech 37 až 39 nám paní, která je tady přítomna, řekla, jak prožívali Vánoce. Nebylo dárků, jen to, co rodiče nebo dědové udělali. Oblečení dědili. Buďto jej rodiče přešívali, zdědili po starších, ” popsala vedoucí Klubu seniorů Chlebovice Marie Šnajdrová.

Na návštěvníky čekala bohatá sbírka betlémů, nejrůznějších vánočních ozdob a dekorací nebo svícnů. Prohlédnout si mohli také vánočně prostřený stůl a dozvědět se něco o zvycích, které se k němu váží.

“Musím říct, že i letos připravili senioři z Chlebovic velice krásnou výstavu ohledně Vánoc a historie, jaké hračky se dávaly, jak vypadaly stromečky a ozdoby. Je tu vždycky velice příjemná atmosféra,” pochválil náměstek primátora Frýdku-Místku Pavel Machala.

“Je hezké od seniorů z Chlebovic, že tuto výstavu uspořádali. Návštěvníci si tu můžou prohlédnout, v čem se peklo, jaké byly dárky v různých obdobích od roku 37 až do současnosti,” uvedl náměstek primátora Frýdku-Místku Marcel Sikora.

Kromě zvyků, které patřily k vánočnímu stolu, si návštěvníci připomněli i dávné a dnes už často zapomenuté vánoční obyčeje. Mohli si přečíst také celou řadu pranostik a pořekadel.

Anketa, návštěvníci výstavy:  1. “Přišli jsme se podívat, co naši důchodci všechno umí vymyslet. Udělali to moc hezky. Opravdu je se na co podívat. Kdo k nám do Chlebovic každý rok na výstavu může přijet, ať přijede.”  2. “Nádherná výstava. naše babička tady připravovala ten vánoční stůl. Zažila ty Vánoce, ten štědrý den tenkrát. Babička má 88 roků, takže už něco pamatuje.”

A kdo si chtěl z výstavy odnést něco na památku, mohl si za symbolický peníz zakoupit některý z výrobků členů klubu seniorů.

ReklamaHabsburkové na Frýdku / výstava

30.05. 10:00 - 08.09. 16:00
Frýdek-Místek, Frýdecký zámek, Frýdek-Místek

Když dřevěný princ s drakem bojoval / výstava

13.06. 10:00 - 15.09. 16:00
Frýdek-Místek, Frýdecký zámek, Frýdek-Místek

Mikuláš Klaudyán: První mapa Čech 1518 / výstava

27.06. 10:00 - 22.09. 16:00
Frýdek-Místek, Frýdecký zámek, Frýdek-Místek

EKOMILK a.s.
Frýdek-Místek
od 16 000 Kč do 23 000 Kč

Detail

Gaudium Frýdek-Místek s.r.o.
Frýdek-Místek
od 23 000 Kč do 25 000 Kč

Detail

Nejčtenější zprávy

Reklama

PR články

Více PR článků
Zavřít reklamu