Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Nový program Daruj F-M podpoří veřejné sbírky

Frýdek-Místek spustil nový sbírkový program. Jmenuje se Daruj F-M. Jeho cílem je podpořit vybrané veřejné sbírky. V těchto dnech už běží první sbírka na opravu evangelického kostela.

Zastupitelé na svém posledním zasedání schválili nový sbírkový program Daruj F-M. Jedná se další prvek participativního rozpočtu. Cílem je podpořit veřejné sbírky, které budou mít veřejně prospěšný účel s dopadem na občany města. Novým programem se tak otevřely možnosti i pro projekty na opravu kulturních památek.

“Město vyřídí vše potřebné po administrativní stránce, včetně vytvoření transparentního účtu, a navíc poskytne stejnou částku, kterou lidé do sbírky přispějí. Částka se tak zdvojnásobí. Město si ale taky může stanovit strop svého příspěvku,” uvedl náměstek primátora Frýdku-Místku Jakub Míček.

První sbírka už začala, a to na opravu evangelického kostela ve Frýdku. Město na jeho opravu přispěje stejnou částkou, kterou se ve sbírce podaří vybrat od lidí. Maximálně však 200 tisíc korun.

“Jedná se o dominantu města, stavba z roku 1910 a od roku 1995 je zapsána jako kulturní památka. Dle vyjádření památkářů je zejména fasáda, kterou tvoří děrované cihličky v havarijním stavu, do kterých zatéká, vlivem vlhkosti jsou velmi poškozeny i omítky interiéru. Dle projektové dokumentace je potřeba na rekonstrukci více než 5 miliónů korun. Díky projektu Daruj F-M by českobratrská církev evangelická mohla dosáhnout na dotaci z Norských fondů, kde je ovšem spoluúčast vždy 10% a tyto peníze evangelíci nemají. Je tedy na nás, občanech města, zda nám na této kulturní dominantně města záleží a zda přispějeme na rekonstrukci památky, kterou nám zde zanechali naši předkové a dle mého názoru je naší povinnosti se starat o kulturní dědictví,” sdělil náměstek primátora Frýdku-Místku Marcel Sikora.

Program Daruj F-M v tuto chvíli zahrnuje pouze jednu sbírku, je ale zřejmé, že přibývat budou další.

“Žádost o zařazení do programu mohou podávat pouze právnické osoby. Účel sbírky musí být ve prospěch občanů města, jeho území nebo blízkého okolí. Žádost následně projedná rada města, která také rozhodne o jejím zařazení nebo nezařazení do programu a vyhlášení sbírky. Takže sbírek, které podpoří město, může být několik a mohou se konat i současně. Zájemci budou moci přispívat pouze na transparentní účet. Žádné kasičky nikde rozmístěny nebudou a ani nikdo s kasičkami zavěšenými na krku v rámci programu Daruj F-M chodit nebude,” upozornil Míček.

Podmínky programu Daruj F-M včetně informací o konkrétní sbírce jsou zveřejněny na nově spuštěných webových stránkách – darujfm.cz. Zájemci se na nich dozví podrobnosti, včetně čísla účtu, na který lze přispívat, a to i prostřednictvím QR platby.

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy