Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Seznamte se s Habsburky - držiteli frýdeckého zámku

Plných 120 let byl Frýdecký zámek v držení rodu Habsburků. Během nich prodělal mnoho rekonstrukcí i modernizací. Výstava, která teď probíhá v Muzeu Beskyd, nabídne zachované autentické části vybavení frýdeckého zámku, fotografie a litografie z 19. století.

Habsburkové na Frýdku, tak se jmenuje výstava, která v těchto dnech probíhá ve výstavních síních frýdeckého zámku. Mapuje 120 let, kdy zámek drželi Habsburkové, kteří byli jeho poslední šlechtičtí majitelé.

“První držitel frýdeckého zámku z rodu Habsburků byla dcera Marie Terezie Marie Kristina, která když si vzala Alberta Sasko-Těšínského, stala se držitelkou frýdeckého panství a díky ní habsburský rod zámek měl. Jsou tady sbírky Muzea Beskyd, něco máme ze Zemského archivu v Opavě, něco z Muzea Těšínska a něco od soukromých sběratelů,” uvedl komisař výstavy Marek Weissbrod.

Na výstavě návštěvníci najdou obrazové materiály, historické i současné fotografie, různé busty, obrazy i erby, a protože většina majitelů zámku byli zároveň vysocí vojenští důstojníci a velitelé rakouské armády, je zde i připomínka jejich vojenské kariéry v podobě šavlí, pistolí a vyznamenání. Na výstavě se najdou ale i jiné zajímavé kousky.

“Zajímavým exponátem je ciferník našich zámeckých hodin, který býval od 90. let 19. století umístěný na naši zámecké věži, než byl v 70. letech nahrazen současným ciferníkem,” řekl Weissbrod

Výstava zájemce seznámí i s prací kanceláře stavební správy Těšínské knížecí komory, řízené architektem Albínem Teodorem Prokopem.

“Byla to důležitá osoba, jejíž kancelář pro Habsburky navrhovala veškeré adaptace, stavby, novostavby, jednalo se o kostely, Třinecké železárny, kolonie, úpravy zámku, prostě všechny požadované stavební věci. Navrhl i nábytek pro náš zámek a různé úpravy,” popsal Weissbrod

Výstava Habsburkové na Frýdku potrvá do 8. září.
Gulliverovy cesty / představení absolventů divadelní školy

04.04. 17:00
Frýdek-Místek, Kino Vlast, Frýdek - Místek

Farana Piano Duo/ Komorní koncerty​

14.04. 19:00
Frýdek-Místek, Historický sál ZUŠ, Frýdek - Místek

Transky, body, vteřiny / představení Divadla P. Bezruče Ostrava

15.04. 19:00
Frýdek-Místek, Kino Vlast, Frýdek - Místek

Statutární město Třinec
Třinec
od 21 260 do 31 240 Kč/měsíc

Detail

Statutární město Frýdek-Místek - Odbor školství, kultury, mládeže a tělovýchovy
Frýdek-Místek
od 30 930 do 43 600 Kč/měsíc

Detail

Základní škola Frýdlant nad Ostravicí náměstí T.G. Masaryka 1260 okres Frýdek-Místek, příspěvková or
Frýdlant nad Ostravicí
od 35 000 Kč/měsíc

Detail

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků