Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Seznamte se s Habsburky - držiteli frýdeckého zámku

Plných 120 let byl Frýdecký zámek v držení rodu Habsburků. Během nich prodělal mnoho rekonstrukcí i modernizací. Výstava, která teď probíhá v Muzeu Beskyd, nabídne zachované autentické části vybavení frýdeckého zámku, fotografie a litografie z 19. století.

Habsburkové na Frýdku, tak se jmenuje výstava, která v těchto dnech probíhá ve výstavních síních frýdeckého zámku. Mapuje 120 let, kdy zámek drželi Habsburkové, kteří byli jeho poslední šlechtičtí majitelé.

“První držitel frýdeckého zámku z rodu Habsburků byla dcera Marie Terezie Marie Kristina, která když si vzala Alberta Sasko-Těšínského, stala se držitelkou frýdeckého panství a díky ní habsburský rod zámek měl. Jsou tady sbírky Muzea Beskyd, něco máme ze Zemského archivu v Opavě, něco z Muzea Těšínska a něco od soukromých sběratelů,” uvedl komisař výstavy Marek Weissbrod.

Na výstavě návštěvníci najdou obrazové materiály, historické i současné fotografie, různé busty, obrazy i erby, a protože většina majitelů zámku byli zároveň vysocí vojenští důstojníci a velitelé rakouské armády, je zde i připomínka jejich vojenské kariéry v podobě šavlí, pistolí a vyznamenání. Na výstavě se najdou ale i jiné zajímavé kousky.

“Zajímavým exponátem je ciferník našich zámeckých hodin, který býval od 90. let 19. století umístěný na naši zámecké věži, než byl v 70. letech nahrazen současným ciferníkem,” řekl Weissbrod

Výstava zájemce seznámí i s prací kanceláře stavební správy Těšínské knížecí komory, řízené architektem Albínem Teodorem Prokopem.

“Byla to důležitá osoba, jejíž kancelář pro Habsburky navrhovala veškeré adaptace, stavby, novostavby, jednalo se o kostely, Třinecké železárny, kolonie, úpravy zámku, prostě všechny požadované stavební věci. Navrhl i nábytek pro náš zámek a různé úpravy,” popsal Weissbrod

Výstava Habsburkové na Frýdku potrvá do 8. září.

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy