Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Tábor pro znevýhodnění děti: "Nejdůležitější je prevence," říká kurátorka pro mládež

Děti ze sociálně znevýhodněného prostředí prožily tábor na Morávce. Cílem bylo dětem zpříjemnit léto a hlavně je odpoutat od problémů, které prožívají v běžném životě. Pobyt měl zároveň také preventivní charakter.

Odbor sociální péče magistrátu Frýdku-Místku uspořádal tábor pro děti ze sociálně znevýhodněného prostředí. Letos vyrazily na týdenní pobyt na Morávku. 

“Letos je téma Země 2333, takže máme postapokaliptické téma, které si děti hodně užívají. Jedná se o děti, které nějakým způsobem spolupracují s odborem sociální péče na magistrátu města, kdy z nějakých rodinných nebo sociálních důvodů je s nimi třeba spolupracovat, a proto jsou takto vybírané,” uvedla kurátorka pro mládež a hlavní vedoucí tábora Valérie Votýpková.

Celý tábor se jako každý rok nesl v duchu prevence. Každý den byl připravený program, o který se postaraly složky integrovaného záchranného systému. Děti tak navštívili záchranáři, policisté a v den našeho natáčení také hasiči.

“Vymysleli jsme tu pro děti lanovku, zkouší si stříkat pomocí sběrové stříkačky, zjistí, co to znamená se obléct do speciálních oděvů pro hasiče a na konci se seznámí s hasicí pěnou a dekontaminací,” popsal vedoucí Oddělení odborné přípravy SOŠ PO a VOŠ PO Jiří Rogowski.

Anketa, účastníci tábora: 1. “Je to tu super. Jezdili jsme na lanovce a stříkali jsme s vodou.” 2. “Hasili jsme a jeli lanovkou.” 3. “Mně se tu líbí. Jel jsem po lanovce, stříkal jsem z hadice, byl jsem na střeše auta a nejvíc se těším na pěnu.” 4. “Měli jsme tu policajty, hasiče a červený kříž.” 5. “Stříkali jsme hadicí a chci ještě zajezdit na té lanovce.” 6. “Je tu dobré. Máme tady hasiče a už jsme tu měli policii.”

Zábavu i poučení přinesli dětem také strážníci frýdeckomístecké městské policie.

“Městská policie se této akce účastní už tradičně. Letos tady máme dvě strážnice z útvaru prevence, které s dětmi simulují fyzické testy, a dva strážníky z přímého výkonu služby, kteří dětem ukazují výstrojní a výzbrojní součásti,” řekl vedoucí operativní skupiny MP F-M Tomáš Zapletal.

“Určitě je to pro děti přínos, protože spousta z nich nemá možnost jet na tábor, a ještě za těch podmínek, které tu mají nastavené. Zkouší si nejen sociální dovednosti, kdy navazují vazby a kamarádské vztahy, ale je to hlavně výchovné a preventivní, protože zjistí, co můžou a nemůžou, jak se mají chovat v různých situacích, co si mohou dovolit k dospělým a nacvičují si vazby k autoritám, což je nejdůležitější, jelikož spousta z nich s tím má problém,” dodala Votýpková.

Frýdek-Místek pobyty znevýhodněných dětí podporuje pravidelně, a tak ani letošní tábor nebyl výjimkou. 

“I v letošním roce přispělo město Frýdek-Místek finanční částkou na uspořádání letního pobytu pro děti, s jejichž rodinami celý rok pracuje Odbor sociální péče. Velmi rád jsem děti navštívil, dozvěděl jsem se od nich, že se jim na pobytu velmi líbí, celý den jsou pro ně připraveny aktivity, ať různé sportovní hry, plavání v bazénu či je také navštíví složky záchranného integrovaného systému. Poděkování si rozhodně zaslouží i zaměstnankyněodboru sociální péče a další osoby, které tábor zorganizovaly a dětem takto zpříjemnily prázdniny,” řekl náměstek primátora Frýdku-Místku Marcel Sikora.

Tábor pro děti ze sociálně znevýhodněného prostředí letos proběhl už po desáté.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy