Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Senioři jsou nejčastějšími oběťmi dopravních nehod. Pomůže projekt Senior bez nehod?

Senior bez nehod. Takový je název projektu, který důchodce poutavou formou informuje o zásadách bezpečnosti v dopravě. Cílem je snížit nehodovost seniorů. Jedna z přednášek v rámci projektu proběhla i ve Frýdku-Místku.

Nová scéna Vlast se stala dějištěm edukativní přednášky v rámci projektu Senior bez nehod. 

“Senior bez nehod je neziskový projekt, který má za cíl zvýšit povědomí seniorů o bezpečném chování seniorů na komunikacích, protože senioři u nás patří k jedné z nejohroženějších skupin na silnicích. V loňském roce každá čtvrtá oběť dopravní nehody byla v seniorském věku. Cílíme na řidiče i na chodce, ale také na cyklisty, které upozorňujeme, aby v seniorském věku nosili přilby a podobně,” uvedl moderátor projektu Senior bez nehod Jiří Svoboda.

K zásadám, které mohou seniorům zachránit život a o kterých se na přednášce dozvěděli, patřila skutečnost, že chodec na přechodu nemá nikdy absolutní přednost a je třeba počítat s tím, že řidič jej může přehlédnout, anebo nestihne včas zastavit. Seniorům řidičům pak patřila připomínka, že je nutné v 65. roce věku absolvovat prohlídku u lékaře, která určí jeho způsobilost k řízení auta. To vše bylo účastníkům podáno zajímavou a atraktivní formou.

“Máme netradiční formu, protože používáme videa a herecké etudy ze života. Upozorňujeme tak na tu problematiku, protože s tím určitým věkem souvisí také zdravotní problémy, užívání léků a podobně,” dodal Svoboda.

Anketa, senioři:1. “Je to určitě v pořádku se o to zajímat. Člověk se musí dívat nejen na přechodu, ale i na chodníků, protože tam jezdí kola.” 2. “Očekávám od toho, že nám detailně vysvětlí různé věci, jak se mají důchodci chovat na chodnících, a nebo na přechodu, že tam kolikrát stojí a nejdou, když auto zastaví, čímž dráždí ty řidiče...”

Projekt Senior bez nehod zaznamenává pozitivní ohlasy. Senioři si více uvědomují svou zranitelnost, ale i fakt, že jako účastníci silničního provozu, ať už přímí coby řidiči, či nepřímí jako chodci, musí dávat pozor nejen na sebe, ale i na své okolí, a chovat se tak, aby se třeba právě kvůli nim nestala dopravní nehoda.

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávyZákladní škola a mateřská škola Naděje, Frýdek-Místek, Škarabelova 562 - pracoviště FM
Frýdek-Místek
od 23 510 Kč/měsíc

Detail

Hyundai Glovis Czech Republic s.r.o. - pracoviště průmyslová zóna, areál Hyundai
Nošovice
od 75 000 Kč/měsíc

Detail

Česká distribuční k.s. - pracoviště Frýdek-Místek
Frýdek-Místek
od 4 050 do 8 100 Kč/měsíc

Detail