Nový projekt představí zapomenutou historii Frýdku-Místku. První bod připomíná židovské památky

Zmizelé město – po stopách zapomenuté historie Frýdku-Místku. Tak se jmenuje nový projekt, který chce lidem představit pozapomenuté dějiny města. První počin v rámci projektu se týká židovských památek.

Na ulici Revoluční poblíž čísla popisného 1280 byla za účasti náměstka ministra kultury a dalších hostů slavnostně odhalena pamětní deska, která odkazuje na židovské památky a stojí symbolicky jen pár desítek metrů od místa, kde byla v noci z 13. na 14. června roku 1939 vypálena židovská synagoga. Místo s pamětní deskou je první zastávkou v rámci nového projektu dvou frýdeckomísteckých patriotů Lukáše Horkého a Jaroslava Kocince s názvem Zmizelé město.

“Je to projekt, který by měl multimediální formou přiblížit ztracená a zmizelá místa a příběhy lidí na Frýdeckomístecku. Nejprve jsme odhalili první bod, který se týká židovských památek, když dnes zůstala zachována pouze židovská škola, rabinát i synagogu tu již nenajdeme. Lidé si mohou přes QR kód nahrát webovou stránku, kde budou mít převyprávěn příběh tohoto místa,” sdělil autor projektu Jaroslav Kocinec.

Město se problematice židovských památek věnuje dlouhodobě, proto první zastávku, která se tomuto věnuje, vítá.

“Velmi tento projekt vítám. Město se židovským památkám věnuje dlouhodobě, například zpřístupnilo židovský hřbitov a chce se pustit do projektu Kameny zmizelých, kdy před domy židovských obyvatel, kteří byli odvlečeni do koncentračních táborů, budou tyto kameny dány do chodníku. Tento projekt funguje například v Ostravě, v Olomouci a dalších místech v ČR,” řekl náměstek primátora Frýdku-Místku Marcel Sikora.

V nejbližší době se síť bodů rozroste o připomínky dalších významných míst a osob.

“Je to otevřený projekt, který bude postupně narůstat. Teď připravujeme projekt o architektu Čermákovi, který tady nechal velikou stopu, připomeneme textilní továrny, takže je to projekt, který bude růst,” uvedl autor projektu Lukáš Horký.

“Je to super nápad. Myslím si, že připomenout si historii je důležité. Věřím, že se jim povede udělat těch zastavení více, a jednou se z toho možná udělá trasa po ztraceném městu Frýdek-Místek,” řekl náměstek ministra kultury Jiří Vzientek.

Více informací o projektu zájemci najdou na webových stránkách www.zmizelemesto.cz.
Dopisy Olze / korespondence V. Havla čtená V. Záwadskou

Zítra 19:00 - 17.11. 20:34
Frýdek-Místek, Národní dům, Frýdek - Místek

Ladislav Zibura: Prázdniny v Evropě/ cestovatelská projekce

19.11. 19:00 - 17.11. 20:34
Frýdek-Místek, Kino P. Bezruče, Frýdek - Místek

Lubomír Brabec / koncert

19.11. 19:00 - 17.11. 20:34
Frýdek-Místek, ZUŠ Frýdek - Místek

Severomoravské vodovody a kanalizace Ostrava a.s.
Frýdek-Místek
od 21 600 Kč do 26 000 Kč

Detail

Tomeček Bau s. r. o.
Frýdek-Místek
od 130 Kč do 160 Kč

Detail

SOLIDSUN s.r.o.
Frýdek-Místek
od 19 000 Kč do 23 000 Kč

Detail

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků