Třídění bioodpadu na sídlištích ve F-M není příliš efektivní. Je znehodnoceno jinými odpadky

Město v září zahájilo pilotní projekt sběru bioodpadu na sídlištích. Ten do té doby sváželo jen od rodinných domů, kde je produkce bioodpadu vysoká. Zatím se však třídění bioodpadu na sídlištích neukázalo jako příliš efektivní.

Svoz bioodpadu na sídlištích zavedlo město v letošním roce jako jednu z novinek v oblasti třídění odpadů. Z kontejnerů, které zaměstnanci Frýdecké skládky vyváželi dvakrát týdně, byla v září svezena necelá jedna tuna bioodpadu. Objevily se v něm ale také igelitové pytle, papír i plechovky, což odpad znehodnotilo a bylo nutné jej manuálně přetřídit. To všeobecně zvedá náklady na jeho svoz a vůbec jeho možnost použití pro následné zpracování na kompost a kvalitní zeminový substrát. 

„Hnědé kontejnery byly umístěny v deseti nejlidnatěji osídlených lokalitách města. Jedná se o místa, na kterých jsou již rok umístěny také nádoby na použité jedlé oleje. V rámci osmi svozů v měsíci září bylo z deseti kontejnerů na bioodpad svezeno celkem 960 kilogramů bioodpadu, což je v průměru 120 kilo na svoz. Ve dvou případech bylo z celkem deseti kontejnerů svezeno jen 30 kilo bioodpadu, což jsou v průměru jen 3 kila na kontejner. Abychom tedy neplatili za vývoz téměř prázdných kontejnerů, rozhodli jsme se je svážet jen jednou týdně, a to vždy ve čtvrtek,“ uvedl primátor Frýdku-Místku Michal Pobucký.

Do kontejnerů na bioodpad patří zbytky rostlin, ovoce a zeleniny, ale taky použitá zemina z květináčů a truhlíků, čajové sáčky nebo kávová sedlina. Tento bioodpad nesmí být zabalený ani do novin ani do igelitového pytle. Do kontejneru musí být vhozen samostatně nebo ve speciálních a k tomu určených vacích, které ovšem nejsou nejlevnější. Nejlepším a nejekonomičtějším způsobem je vyčlenit si v domácnosti koš na bioodpad a ten pak z něj do kontejneru jednoduše přesypat.

„Kvalita životního prostředí je jedním z ukazatelů životní úrovně a my chceme, aby ve Frýdku-Místku byla vysoká. Svoz bioodpadu ze sídlišť jsme zavedli na žádosti občanů. Na konci roku projekt vyhodnotíme a rozhodneme o dalších opatřeních. Novinky někdy potřebují delší dobu, než se takzvaně zažijí a stane se z nich běžná součást každodenního života. Rozhodně tedy budeme v projektu pokračovat i v příštím roce,“ uzavřel primátor Michal Pobucký.  

Seznam míst a mapový zákres rozmístěných biookontejnerů naleznou lidé na webových stránkách města.
Hudební výlety: Velkolepá komorní hra

Zítra 18:00 - 05.12. 15:22
Frýdek-Místek, Frýdecký zámek, Frýdek - Místek

Hudební výlety: Advent s hlubokými žesti České filharmonie

08.12. 15:00 - 05.12. 15:22
Frýdek-Místek, Kostel Božího těla, Jablunkov

Jiří Stivín a Collegium Quodlibet / koncert

10.12. 19:00 - 05.12. 15:22
Frýdek-Místek, Národní dům, Frýdek - Místek

JEWA, s.r.o.
Frýdek-Místek
od 19 500 Kč do 20 000 Kč

Detail

LAKUM - KTL, a.s.
Frýdek-Místek
od 15 000 Kč

Detail

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků