Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Jak se dříve slavily Vánoce? Vánoční tradice a zvyky připomene výstava v Chlebovicích

Klub seniorů v Chlebovicích uspořádal v budově Fojtství tradiční vánoční výstavu. Návštěvníci na ní spatřili sbírku betlémů, dozvěděli se, jak se v minulosti o Vánocích stolovalo a připomněli si dávné vánoční tradice a zvyky.

Každým rokem pořádá Klub seniorů v Chlebovicích v adventním čase vánoční výstavu, která se nese v duchu dávných tradic. Na návštěvníky čeká bohatá sbírka betlémů, nejrůznějších vánočních ozdob a dekorací nebo svícnů. 

“Naši senioři znovu uspořádali vánoční výstavu, která má připomenout vánoční dobu. Napekli jsme perníčky, nazdobili a dali jsme na výstavu staré betlémy, které se kdysi už používaly a používají se dodnes,” sdělila vedoucí Klubu seniorů Chlebovice Marie Šnajdrová.

Výstava nabídla i jednu nevšední zajímavost.

“Součástí výstavy jsou výrobky našich seniorek, jsou to ponožky. Byla celostátní akce Pomáháme druhým a my jsme v rámci ní upletly ponožky, které s láskou darujeme Domovu pro seniory,” řekla Šnajdrová.

Návštěvníci si na výstavě také připomněli dávné a dnes už často zapomenuté vánoční obyčeje, například vypouštění lodiček z ořechové skořápky.

“Když tu lodičku pustil a ona pěkně plula, znamenalo to, že mu bude pěkně plout i ten život,” popsal člen Klubu seniorů Chlebovice Stanislav Opěla.

Kromě tradic se lidé dozvěděli, jak se v minulosti prostíralo, jaké nádobí se používalo nebo do čeho se ukládaly nejrůznější suroviny. 

Anketa, návštěvníci výstavy: 1. “Krásná výstava. Je vidět, že se moc snažili. Nejvíce se mi líbí kostelík.” 2. “Opravdu pěkná, pěkná.” 3. “Je to moc pěkná výstava. Je potřeba dodržovat tradice.”

Zájemci si mohli také odnést domů některý z výrobků členů klubu seniorů.

“My tady prodáváme členkám Klubu seniorů v Chlebovicích výrobky, které samy vytvořily, sehnaly nebo zařídily. Prodáváme tu hlavně jejich výrobky z perníku. Je to už tradice. Obyvatelé nejen Chlebovic, ale i Frýdku-Místku tady pro ty perníčky chodí,” uvedla Vlaďka Šenová, prodávající.

“Máme tu i různé ozdůbky na vánoční stromeček, které jsou z látky. Moc se to líbí. Máme tu i adventní věnce a měli jsme tu i trojici andělek, čertů a Mikulášů,” pokračovala Michaela Kucerová, prodávající.

K vidění byla na výstavě také řada pranostik a pořekadel.
Kino na výletě 2020 | Přes prsty ZRUŠENO!!!

Zítra
Frýdek-Místek, Aquapark Olešná

LUCIE Cover Band | Léto v zahradě

10.07. 20:00
Frýdek-Místek, Národní dům, Frýdek - Místek

Akuma | Promenádní koncerty

12.07. 16:00
Frýdek-Místek, Altán ve Smetanových sadech, Frýdek - Místek

GAMA CONSTRUCT, s.r.o. - pracoviště
Frýdek-Místek
od 115 do 140 Kč/hod.

Detail

VKUS-BUSTAN s.r.o. - pracoviště Fryčovice
Fryčovice
od 14 100 do 15 500 Kč/měsíc

Detail

123 stavby, s.r.o. - pracoviště, kontaktní osoba Michal Raška, tel. 604 700 054, email raska@123stav
Frýdek-Místek
od 30 000 do 40 000 Kč/měsíc

Detail

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků