Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

V parku u řeky Ostravice ve F-M vyrostlo broukoviště, útočiště nabídne vzácnému hmyzu

Frýdek-Místek má obří broukoviště. Vyrostlo v Sadech Bedřicha Smetany poblíž řeky Ostravice. Útočiště v něm naleznou především vzácné druhy hmyzu. O obyvatelích broukoviště se lidé dozví více díky informační tabuli.

Lidé procházející Sady Bedřicha Smetany ve Frýdku-Místku v nich naleznou novou nevšední zajímavost. Z několika kmenů pokácených odumírajících starých líp a špalků zapuštěných do země tam vzniklo broukoviště. Nyní poslouží jako útočiště pro různé druhy hmyzu, ale také hub a rostlin.

„Broukoviště je nejen zpestřením parku, plní ekologickou i osvětovou funkci. Ukazuje přirozený proces rozkladu dřeva, který je součástí koloběhu života stromů, a je také domovem živočichů, hub i rostlin. Postupně by se mělo stát malou oázou nejen pro brouky, ale i pro různé houby a rostliny a své místo by tam mohly najít i ještěrky, slepýši nebo drobní zpěvní ptáci,“ řekl primátor Michal Pobucký.

Broukoviště v brzké době doplní také informační tabule s vyobrazením a popisem brouků, kteří by se v něm mohli nacházet. 

“Například v usychajících či poraněných kmenech lip se vyvíjí krasec lipový, který svou krásou může snadno konkurovat i exotickým druhům. Pokud se v kmeni nachází dutina vyplněná trouchem, je to ideální prostředí pro vývoj kovově zbarvených zlatohlávků nebo velmi vzácného páchníka hnědého, který vydává zápach staré kůže. Larvami těchto brouků v trouchových dutinách se živí další nápadný druh brouka, kovařík rezavý. Tlející pařezy jsou zase zajímavé třeba pro nosorožíka kapucínka nebo tesaříka pilunu,” uvedla mluvčí Magistrátu Frýdku-Místku Jana Matějíková.

Broukoviště není dětským herním prvkem, vstupovat na kmeny a špalky, které je tvoří, se nesmí.
Letní setkání s Jaroslavem Duškem

26.08. 15:00
Frýdlant nad Ostravicí, Kulturní centrum Frýdlant nad Ostravicí

Olympic Permanentní tour 2020/ Přeloženo z 28.4.

07.10. 19:00
Frýdek-Místek, Kino P. Bezruče, Frýdek - Místek

Active Colour s.r.o. - pracoviště
Frýdek-Místek
od 3 500 do 5 500 Kč/měsíc

Detail

STRABAG a.s. pracoviště
Frýdek-Místek
od 20 000 Kč/měsíc

Detail

ZOWADA GROUP a.s. - pracoviště SÚJ Jablunkov
Jablunkov
od 20 000 Kč/měsíc

Detail

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků