Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

V parku u řeky Ostravice ve F-M vyrostlo broukoviště, útočiště nabídne vzácnému hmyzu

Frýdek-Místek má obří broukoviště. Vyrostlo v Sadech Bedřicha Smetany poblíž řeky Ostravice. Útočiště v něm naleznou především vzácné druhy hmyzu. O obyvatelích broukoviště se lidé dozví více díky informační tabuli.

Lidé procházející Sady Bedřicha Smetany ve Frýdku-Místku v nich naleznou novou nevšední zajímavost. Z několika kmenů pokácených odumírajících starých líp a špalků zapuštěných do země tam vzniklo broukoviště. Nyní poslouží jako útočiště pro různé druhy hmyzu, ale také hub a rostlin.

„Broukoviště je nejen zpestřením parku, plní ekologickou i osvětovou funkci. Ukazuje přirozený proces rozkladu dřeva, který je součástí koloběhu života stromů, a je také domovem živočichů, hub i rostlin. Postupně by se mělo stát malou oázou nejen pro brouky, ale i pro různé houby a rostliny a své místo by tam mohly najít i ještěrky, slepýši nebo drobní zpěvní ptáci,“ řekl primátor Michal Pobucký.

Broukoviště v brzké době doplní také informační tabule s vyobrazením a popisem brouků, kteří by se v něm mohli nacházet. 

“Například v usychajících či poraněných kmenech lip se vyvíjí krasec lipový, který svou krásou může snadno konkurovat i exotickým druhům. Pokud se v kmeni nachází dutina vyplněná trouchem, je to ideální prostředí pro vývoj kovově zbarvených zlatohlávků nebo velmi vzácného páchníka hnědého, který vydává zápach staré kůže. Larvami těchto brouků v trouchových dutinách se živí další nápadný druh brouka, kovařík rezavý. Tlející pařezy jsou zase zajímavé třeba pro nosorožíka kapucínka nebo tesaříka pilunu,” uvedla mluvčí Magistrátu Frýdku-Místku Jana Matějíková.

Broukoviště není dětským herním prvkem, vstupovat na kmeny a špalky, které je tvoří, se nesmí.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy