Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

V Sadech Bedřicha Smetany ve Frýdku-Místku někdo polámal nově vysazené stromy

Sady Bedřicha Smetany ve Frýdku-Místku se staly terčem neznámých vandalů. Někdo totiž polámal nově vysazené mladé stromy. Bohužel už nepůjdou zachránit a město je bude muset vykopat a místo nich zasadit úplně nové. Škoda byla odhadnuta na 10 tisíc korun.

Mladá nově vysazená okrasná třešeň u altánu zlomená napůl. Podobně dopadl zhruba stejně starý dub poblíž dětského hřiště. Pro místní jen těžko pochopitelný vandalismus, se kterým se nesetkali jen v Sadech Bedřicha Smetany.

Anketa: 1.) "Je to tady dost vidět ten vandalismus, hlavně třeba ty zlomené stromy teď, počmárané mosty, sloupy a domy, není to pěkné." 2.) "Bývá tady vandalismus a není to od těch lidí moc pěkné, protože město se snaží starat o ten park. Takže to není hezké, že to tady někdo ničí. S tím nesouhlasím." 3.) "Co na to říct? To je těžko, jak jsou lidi ožralí."
Jaromír Kohut, ředitel TS F-M: "Když pominu spoustu odpadků, v nějakých exponovaných místech nebo po nějakých různých hlavně pátečních, sobotních akcích, tak to bývají odpadkové koše, to mají asi kolegové z Frýdecké skládky s tím problém, možná kontejnery na odpady."

Stromy v parku jsou poničené natolik, že už bohužel nepůjdou zachránit. Případem se zabývá i policie.

Jana Matějíková, mluvčí Frýdku-Místku: "Musíme je odstranit a na jejich místo vysadit nové a samozřejmě doufat, že se už nestanou terčem vandalů."

Škoda byla vyčíslena na zhruba 10 tisíc korun, ovšem z morálního hlediska je mnohem vyšší.

Jaromír Kohut, ředitel TS F-M: "Setkáváme se s vandalismem v parcích nebo v prostorách, kde jsou nově vysázené stromy, jednak naši zaměstnanci provádějí kontroly, takže čas od času dojde více méně k nějakým poškozením na větvích. Tady ten případ ze Sadů Bedřicha Smetany, ten je docela výjimečný. Tam zcela jednoznačně bude muset dojít k náhradě a k vysazení nových stromů, předpokládám někdy v podzimních měsících."

Pokud by šlo jen o polámané větve, stromy by mohlo být možné po ošetření ještě zachránit, takovéto poškození je ale fatální.

Jana Matějíková, mluvčí Frýdku-Místku: "Vypěstovat strom vhodný k výsadbě do parku trvá poměrně dlouho, až sedm let a další roky trvá, než se stromy na novém stanovišti řádně ujmou a začnou růst. Když je pak někdo zlomí jako sirku těsně pod jeho rozvíjející korunou, to opravdu není v pořádku."

Město každým rokem vysazuje nové stromy a snaží se dělat všechno proto, aby plnily svou funkci. Produkují kyslík, pohlcují hluk i prašnost a v létě poskytují stín a ochlazují okolí.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy