Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Pracovnice Domova pro seniory Frýdek-Místek vůbec neví, kde se nakazila

Po celou dobu pandemie novému koronaviru odolával. Až teď se v Domově pro seniory Frýdek-Místek potvrdily dva případy. Jde o pracovnice v kuchyni, naštěstí by ale neměl být provoz domova, ani jeho klienti ohroženi a kuchyně funguje dál také bez omezení, ale za ještě přísnějších hygienických podmínek.

Domov pro seniory zvládal období pandemie na výbornou. Za celou dobu tady nebyl pozitivní ani jeden klient a naštěstí ani nikdo z personálu, až do minulého týdne. Nákaza se objevila u jedné z pracovnic v kuchyni.

Petr Kuchta, ředitel Domova pro seniory Frýdek-Místek: "Právě zaměstnankyně kuchyně nám sama volala, že se necítí dobře, nejde do práce a zašla si ke svému obvodnímu lékaři, který vlastně vyhodnotil, že ji pošle na testování. Až po vlastně výsledcích testů jsme zjistili, že je pozitivní na Covid-19."
Marcel Sikora, náměstek hejtmana F-M: "Ihned po zjištění jsme začali spolupracovat s hasiči Moravskoslezského kraje, kteří přijeli na místo a kuchyň vydezinfikovali. Jednak kuchyň i šatny, prostory, kde se zdržovaly tyto zaměstnankyně, takže došlo k dezinfekci těchto prostor."
Petr Kuchta, ředitel Domova pro seniory Frýdek-Místek: "Zásah probíhal poměrně dlouho, protože fakt to byla jako rozsáhlá akce, uživatele to nijak nerušilo, právě naopak, byli rádi, že něco takového se děje a že vlastně to zlepší opět ochranu."

Po dohodě s hygienou pak nechal domov otestovat nejen tým kuchyně, ale také všechny zaměstnance.

Petr Kuchta, ředitel Domova pro seniory Frýdek-Místek: "Na základě vlastně tohoto plošného testování všech zaměstnanců se potvrdil druhý pracovník, kolegyně z kuchyně."
Pavla Svrčinová – ředitelka KHS Ostrava: "V současné době řešíme několik klastrů, bohumínská nemocnice, Nemocnice Ráj, máme domov důchodů Nýdek, teď máme dva nové případy v domově důchodců ve Frýdku-Místku u personálu."

Druhá pozitivně testovaná na sobě začala první příznaky pociťovat až na začátku tohoto týdne. Jak se žena, u které se nemoc prokázala jako první nakazila, si podle ředitele vůbec nedokáže vysvětlit. U nikoho dalšího se naštěstí virus neprokázal, domov tak funguje dál.

Petr Kuchta, ředitel Domova pro seniory Frýdek-Místek: "Domluvili jsme se s hygieniky na přísném režimu pro ostatní zaměstnance v kuchyni, nadále ten provoz funguje. Můžeme dál vařit, pokračujeme, sice v nějakém přísnějším režimu, ale jedeme. Nově všechny pracovnice kuchyně musí nosit respirátor, štít, empír, což je něco jako anděl a rukavice."

Zaměstnanci mají dokonce vlastní mimořádná opatření. Do práce například nesmějí jezdit městskou hromadnou dopravou, aby se nevystavovali případnému riziku.

Petr Kuchta, ředitel Domova pro seniory Frýdek-Místek: "Zaměstnanec prochází před příchodem do práce měřením teploty, samozřejmě dezinfekce rukou a tak dále. Ale vlastně všichni se musí i nějak sledovat."

Domov pro jistotu připravuje i záložní plán pro případ, že by se situace zhoršila. Stravování by zajistila cateringová společnost a každé patro má vyčleněny pokoje pro případné nemocné. Další preventivní testování chystají hygienici na příští týden.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy