Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Lidé polevili v dodržování hygienických nařízení. Frýdek-Místek provedl revizi zásob ochranných pomůcek

Roušky, dezinfekce rukou a rozestupy. To jsou tři základní body prevence ochrany před možným rizikem nákazy koronavirem. V poslední době se ale bohužel ukazuje, že lidé v dodržování hygienických nařízení výrazně polevili a z toho mají obavy také epidemiologové.

Tento týden zasedla ve Frýdku-Místku bezpečnostní rada. Data z testování, které provádí zdejší nemocnice totiž říkají, že počet nakažených nemocí Covid-19 ve městě stále roste. V měsíčním srovnání jsou čísla dokonce vyšší, než byla během nouzového stavu.

Michal Pobucký, primátor Frýdku-Místku: "Zároveň je vyšší počet pacientů, kteří mají těžší průběh, leží tam dokonce i pacient, který je na ARU a opravdu vyplývá z toho jeden poznatek, že lidé v dnešní době bohužel některá nařízení nedodržují. Nedodržují nošení roušek, nosí je například jenom pod nosem nebo někteří dokonce jenom na bradě a hlavně omezili dezinfekci rukou."

Podobně vidí situaci také odborníci.

Rastislav Maďar, epidemiolog: "Paradoxně za největší riziko považuji to, že lidé intuitivně přestali dodržovat tu známou prevenci, přestali si dávat pozor na ty odstupy od cizích lidí, jaksi už podceňují to, že kdokoliv, koho vidíme, může být potenciálně nakažený, i když nemá žádné příznaky i v tom známém vlastně tanečním klubu tu nákazu rozšířila na desítky dalších lidí slečna, která byla pozitivně testována a měla příznaky až další den, takže ona v době pobytu v tom klubu nejevila vlastně žádné známky onemocnění."

Na bezpečnostní radě města zazněly obavy z dalšího vývoje. 1. září se totiž opět otevřou školy a do lavic by měly usednout bez výjimek všechny děti.

Michal Pobucký, primátor Frýdku-Místku: "Nejprve se spekulovalo o tom, že část dětí by chodila liché týdny, další část dětí by chodila v sudé týdny. Nicméně takto to asi nejde, nejde to ani vůči ekonomice, protože ti rodiče by byli s těmi dětmi doma, takže by se společnost zase zastavila. A to nikdo nechce. Na druhou stranu ten nekontrolovatelný stav šíření, když se spustí školy plně bez nějakých podmínek, tak by mohl vést k nějakým scénářům, které jsou v zahraničí a nikdo je tady nechce."

Ochranných pomůcek je zatím dostatek

Na podzim se navíc očekává klasická chřipková epidemie. Magistrát proto nechce nic podceňovat, nechal tak raději preventivně prověřit zásoby ochranných pomůcek.

Michal Pobucký, primátor Frýdku-Místku: "V tuto chvíli všechny sociální i zdravotní zařízení ve městě Frýdku-Místku by měly mít vybavení ochranných prostředků a pomůcek minimálně na dva měsíce, kromě toho máme velkou zásobu na magistrátu na další minimálně dva až tři měsíce, takže jsme v tuto chvíli vybaveni na nějaké čtyři až pět měsíců, s tím, že v případě, že se například respirátory FFP2 budou postupně používat, tak je budeme postupně doplňovat, abychom tu zásobu měli neustále."

Bezpečnostní rada spolu s hygieniky také dohodla pravidla pro pořádání Beskydských farmářských trhů, které se opět povolily ve čtvrtek 30. července a měly by být ve městě, tak jak je zvykem pravidelně každých 14 dní.

Michal Pobucký, primátor Frýdku-Místku: "Těch stánků by mělo být méně, než normálně bývá zvykem, dále bylo by vhodné, kdyby všichni, kteří přijdou na farmářské trhy, měli roušku, přesto, že to je venku, protože ten pohyb těch osob tam bude asi velký, chodí tam několik stovek lidí, nehledě na to, že ty rozestupy dvoumetrové asi nebudou všichni dodržovat."
Rastislav Maďar, epidemiolog: "Pokud ne povinně, ale dobrovolně zůstaneme u těch tří základních pilířů, to znamená vyhýbám se davům, to znamená dodržuji si odstup od cizích lidí. Tam kde to nejde, tak si vezmu roušku, i když to není povinné a budu si dezinfikovat ruce a budu si dávat pozor, abych si nesahal do oblasti horních dýchacích cest, do oblasti obličeje, tak si myslím, že je velká šance, že člověk se nenakazí, ať už se pohybuje ve společnosti více, či méně."

Problémem jsou stále pendleři

V kraji se aktuálně problém překlopuje do nových ohnisek nákazy, u kterých nejde dohledat jejich původce. Velkou skupinu nakažených navíc tvoří pendleři ve firmách.

Rastislav Maďar, epidemiolog: "Kdybych to měl úplně zjednodušit, tak firma, která měla 1300 zaměstnanců, měla 400 přeshraničních pendlerů z Polska, z toho část byla pozitivních a těch zbylých 900 lidí se vlastně pohybovalo v naší společnosti, v Ostravě nebo v jiných částech kraje a chodili na nákup, chodili do kina, možná se chystali na ten nějaký letní víkendový festival a z toho by potenciálně mohl být, z každého toho jednoho člověka, toho pozitivního kontaktu by mohlo být jedno velké ohnisko nákazy."

Podle odborníků je třeba mít na paměti, že i když má nemoc u většiny lidí lehký nebo téměř bezpříznakový průběh, stále o ní moc nevíme. Velmi nebezpečná může být především pro starší generaci.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávyPrvní KEY - STAV, a.s. - pracoviště okres Frýdek-Místek
Frýdek-Místek
od 23 000 Kč/měsíc

Detail

Česká distribuční k.s. - pracoviště Frýdlant nad Ostravicí
Frýdlant nad Ostravicí
od 4 325 do 8 650 Kč/měsíc

Detail

Sdružení TULIPAN, z.s. - pracoviště Novodvorská a J. Trnky
Frýdek-Místek
od 6 800 do 8 000 Kč/měsíc

Detail

Dnešní premiéry