Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Ve Frýdku-Místku se můžete osvěžit pod mlžíky, město už rozjelo jejich zkušební provoz

Náměstí Svobody v Místku i Zámecké náměstí ve Frýdku už mají nainstalovaná nová mlžítka. Rozprašovače vody, které kolemjdoucí osvěží jsou hned vedle kašen a město si je chce otestovat. Pokud se osvědčí, možná přibudou další.

Jen co se mlžítka uvedla do provozu, téměř okamžitě přilákala pozornost. Největší radost z nich měly hlavně děti, které vzaly mlžítko na náměstí Svobody v Místku doslova útokem. Užívaly si tak příjemné osvěžení v horkém letím dnu. Nápad si velmi chválí i místní obyvatelé.

Anketa: 1.) "Myslím, že to je super, teda pro děcka aspoň, já tam nelozím, ale holky si to užily, že Eli." 2.) "Dobrý nápad to je, se člověk aspoň ovlaží v tom horku." 3.) "Jo, je to fajn a já to znám z Maďarska, takže je to příjemné a uvidíme, jak dlouho to tu vydrží, jestli to někdo neponičí."
Karel Deutscher, náměstek primátora Frýdku-Místku: "My jsme se dívali do jiných měst, například Bielsko-Biala nebo viděli jsme i ve Zlíně, viděli jsme to i v Ostravě. Města to běžně používají a nám to přišlo jako zajímavý nápad, jak právě v těch parných dnech pomoci našim obyvatelům při tom průchodu právě těmi středy měst."

Pracovníci technických služeb vyrobili na mlžítka ve tvaru hokejky podstavu z konstrukce z nerez oceli, která je zatížena betonovými dlaždicemi. Voda se spouští pomocí nášlapného tlakového spínače.

Michal Rylko, místopředseda představensta TS F-M: "Technologicky je to řešené, že vlastně tady v této jakoby nerezové trubce je i hadice pancéřovaná, která pouze, je to velice jednoduché zařízení, pouze to distribuuje vodu tady k těmto dvěma tryskám a pak je vlastně přirozeným tlakem, který je v tom vodovodním řádu, tak je vlastně ta voda rozprašována na aerosol."
Karel Deutscher, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Bude stříkat pod vysokým tlakem velice jemnou takovou vodní mlhu, která vás navlhčí, ovlaží a zároveň vám zpříjemní tu cestu přes ty horké parní dny přes středy města."

Jako zdroj vody byl použit právě vodovodní řad, který přivádí vodu do kašen, instalace tak nevyžadovala žádné složité stavební úpravy. Testovací provoz spustilo město náměstí Svobody a na Zámeckém náměstí.

Karel Deutscher, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Zatím máme dva kusy, to znamená jeden v Místku, jeden ve Frýdku, pokud by se to ujalo, tak bychom rádi potom přidali další místa."

Mlžítka tak pomůžou zpříjemnit klima na rozpáleném náměstí a určitě osvěží každého, kdo je vyzkouší.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávyBartoň a Partner s.r.o. - pracoviště Nošovice, KONTAKTNÍ OSOBA PhDr. Martin Dudák, tel. 735 171 157, martin.dudak@bartonapartner.cz
Nošovice
od 6 000 Kč/měsíc

Detail

Petr Veselý, Vinotéka
Třinec
od 22 000 Kč/měsíc

Detail

GruTech PSP, s.r.o.- areál TŽ
Třinec
od 19 700 do 24 100 Kč/měsíc

Detail